Zakup samochodu wiąże się z dużym wydatkiem. Zwłaszcza wtedy, gdy jest to pojazd dostawczy lub ten z „wyższej półki”. Dlatego wielu właścicieli firm decyduje się na leasing, zamiast od razu narażać się na duże koszty za nabycie auta. Dzięki tej formie mogą od razu korzystać z pojazdu, a koszty pokrywają w ratach spłacanych w dłuższym okresie. Chociaż jest to korzystna opcja, zanim zdecydujesz się na taki krok, sprawdź, jak wygląda ubezpieczenie auta w leasingu.
Firma leasingowa a wybór ubezpieczenia
Popularność leasingu samochodowego wynika z jego wielu zalet. Do tych najważniejszych z pewnością zaliczają się koszty, gdyż ta forma jest znacznie korzystniejsza niż zakup auta na kredyt. Poza uzyskaniem możliwości spłaty w wygodnych ratach jesteś też zwolniony z opłaty akcyzy samochodowej oraz podatku PCC. Ponadto, możesz skorzystać z ulgi podatkowej. Do negatywnych stron leasingu zalicza się to, że chociaż od razu dysponujesz autem, nie jesteś jego prawowitym właścicielem. Niesie to za sobą wiele konsekwencji. W ramach umowy leasingu może zostać narzucone Ci ubezpieczenie samochodu w leasingu (np. leasingodawca będzie wymagał od Ciebie konkretnego zakresu ochrony).
W przeciwieństwie do zakupu za gotówkę, nie Ty podejmujesz decyzję w sprawach dotyczących pojazdu. W efekcie możesz spotkać się z sytuacją, w której leasingodawca narzuci Ci wybór ubezpieczyciela oraz określonego pakietu ubezpieczeniowego (bo np. z nim współpracuje i ma największa prowizję). Wówczas, może się okazać, że zamiast zapłacić jedynie za obowiązkowe OC, będziesz zobowiązany wykupić również AC, Assistance, NNW i ubezpieczenie szyb.
Nie zawsze firmy oferujące auta w leasingu stawiają tak duże ograniczenia. Niekiedy składają jedynie propozycję, którą możesz rozważyć i przyjąć. Warto tu jednak być bardzo ostrożnym i dokładnie zapoznać się z umową. Jeśli chcesz sprawdzić ubezpieczenie samochodu w leasingu, porównywarka OC i AC jest najlepszym rozwiązaniem.
Możliwość negocjacji przy wyborze ubezpieczyciela
Chociaż decydując się na leasing samochodowy, przystajesz też na warunki i zalecenia, jakie stawia przed tobą leasingodawca, nie oznacza to jeszcze, że nie możesz negocjować. Dlatego pierwszym krokiem powinno być przeanalizowanie zaproponowanej oferty ubezpieczeniowej i sprawdzenie, czy nie znajdzie się korzystniejsza propozycja. Do dyspozycji są różne kalkulatory ubezpieczenia, dzięki którym możesz dokładnie wyliczyć składkę. Jeśli relacja „ubezpieczenie samochodu w leasingu a koszty poniesione na opłatę składki” będzie korzystniejsza w przypadku Twojej propozycji, możesz ją przedstawić leasingodawcy.
Na to, że znaleziona przez Ciebie oferta jest korzystniejsza, potrzeba dowodów. Dlatego przed złożeniem propozycji koniecznie przeprowadź staranną kalkulację i przygotuj odpowiednie dokumenty. Ich złożenie nie musi oznaczać, że formalny właściciel pojazdu zgodzi się na taką zmianę. Czasami nawet kontakt z wybranym Towarzystwem, kiedy otrzymujemy tańszą ofertę u innego Ubezpieczyciela może spowodować to, że ten współpracujący z leasingodawcą może zejść z ceny, ponieważ będzie to w jego interesie.
Ubezpieczenie leasingu a szkoda całkowita
Ubezpieczenie samochodu w leasingu ma na celu zabezpieczenie interesów leasingodawcy i użytkownika. Dlatego warto rozważyć propozycję, którą składa ten pierwszy. Istnieją przecież sytuacje, gdy dojdzie do uszkodzenia samochodu, kradzieży czy wypadku, a wówczas najbardziej poszkodowany jest formalny właściciel. W sytuacji, gdy ubezpieczenie nie obejmuje wszystkich szkód, może on zażądać od leasingobiorcy pokrycia strat z własnej kieszeni.
Do szczególnych sytuacji zalicza się wystąpienie tzw. szkody całkowitej. Następuje ona np. w wyniku kradzieży samochodu, jego spalenia lub takiego uszkodzenia w wypadku, że auto nadaje się wyłącznie do kasacji. W takich okolicznościach leasingodawca może zażądać zapłaty wszystkich należnych rat i zerwać umowę. Nie zawsze ratunkiem jest wykupione AC – wysokość sumy ubezpieczenia może nie pokrywać wartości pojazdu. Dlatego warto dodatkowo zabezpieczyć się, wykupując ubezpieczenie GAP. Chroni ono osobę, która wzięła pojazd w leasing lub kupiła na raty przed utratą wartości w czasie. W praktyce oznacza to, że w przypadku szkody całkowitej z polisy zostanie wypłacona różnica pomiędzy kwotą odszkodowania a wysokością niespłaconych rat. Jak to powszechnie ma miejsce, samochód w ciągu pierwszych 3 lat użytkowania traci nawet 50% na swojej wartości (w zależności od modelu i marki auta).
Koniec leasingu a ubezpieczenie
Umowa leasingowa nie jest wieczna i po pewnym okresie ulega wygaśnięciu. Oznacza to również, że stajesz się oficjalnym właścicielem pojazdu i możesz samodzielnie podejmować wszystkie związane z nim decyzje – również te dotyczące ubezpieczenia. Co to oznacza w praktyce? Jeśli dotychczasowa oferta ubezpieczeniowa nie była dla Ciebie korzystna i zgadzałeś się na nią wyłącznie ze względu na warunki leasingodawcy, teraz możesz to zmienić. Działają tu te same zasady co w przypadku indywidualnych ubezpieczeń. Wystarczy, że znajdziesz korzystną ofertę, wypowiesz umowę poprzedniemu towarzystwu i podpiszesz ją z nową firmą.