Masz pytania? Zadzwoń do nas

22 201 9001

Agenci dostępni w godzinach 8.00 - 20.00 (pon. - pt.)

lub zamów rozmowę

Ubezpieczenie samochodu w leasingu - najważniejsze informacje

Ubezpieczenie samochodu w leasingu - najważniejsze informacje

Zakup samochodu wiąże się z dużym wydatkiem zwłaszcza wtedy, gdy jest to pojazd dostawczy lub z „wyższej półki”. Dlatego wielu właścicieli firm decyduje się na leasing. Dzięki tej formie mogą od razu korzystać z pojazdu, a koszty pokrywają w ratach spłacanych w dłuższym okresie. Chociaż jest to korzystna opcja, zanim zdecydujesz się na taki krok, sprawdź, jak wygląda ubezpieczenie auta w leasingu.

Firma leasingowa a wybór ubezpieczenia

Popularność leasingu samochodowego wynika z jego wielu zalet. Do tych najważniejszych z pewnością zaliczają się koszty, gdyż ta forma jest znacznie korzystniejsza niż zakup auta na kredyt. Poza uzyskaniem możliwości spłaty w wygodnych ratach jesteś też zwolniony z opłaty akcyzy samochodowej oraz podatku PCC. Ponadto możesz skorzystać z ulgi podatkowej. Do negatywnych stron leasingu zalicza się to, że chociaż od razu dysponujesz autem, nie jesteś jego właścicielem. Niesie to za sobą wiele konsekwencji, wśród których może zostać narzucone Ci ubezpieczenie samochodu w leasingu.

W przeciwieństwie do zakupu za gotówkę, nie Ty podejmujesz decyzję w sprawach dotyczących pojazdu. W efekcie możesz spotkać się z sytuacją, w której leasingodawca narzuci Ci wybór ubezpieczyciela oraz określonego pakietu ubezpieczeniowego. Wówczas może się okazać, że zamiast zapłacić jedynie za obowiązkowe OC, będziesz zobowiązany wykupić również AC, Assistance i NNW. 

Nie zawsze firmy oferujące auta w leasingu stawiają tak duże ograniczenia. Niekiedy składają jedynie propozycję, którą możesz rozważyć i przyjąć. Warto tu jednak być bardzo ostrożnym i dokładnie zapoznać się z umową. Jeśli chcesz sprawdzić ubezpieczenie samochodu w leasingu, porównywarka OC i AC jest najlepszym rozwiązaniem.

Możliwość negocjacji przy wyborze ubezpieczyciela

Chociaż decydując się na leasing samochodowy, przystajesz też na warunki i zalecenia, jakie stawia przed tobą leasingodawca, nie oznacza to jeszcze, że nie możesz negocjować. Dlatego pierwszym krokiem powinno być przeanalizowanie zaproponowanej oferty ubezpieczeniowej i sprawdzenie, czy nie znajdzie się korzystniejsza propozycja. Do dyspozycji są różne kalkulatory, dzięki którym możesz dokładnie wyliczyć składkę za ubezpieczenie. Jeśli relacja „ubezpieczenie samochodu w leasingu a koszty poniesione na opłatę składki” będzie korzystniejsza w przypadku Twojej propozycji, możesz ją przedstawić leasingodawcy.

Na to, że znaleziona przez Ciebie oferta jest korzystniejsza, potrzeba dowodów. Dlatego przed złożeniem propozycji koniecznie przeprowadź staranną kalkulację i przygotuj odpowiednie dokumenty. Ich złożenie nie musi oznaczać, że formalny właściciel pojazdu zgodzi się na taką zmianę. Może on np. na stałe współpracować z jednym towarzystwem w zamian za określone korzyści.

Ubezpieczenie leasingu a szkoda całkowita

Ubezpieczenie samochodu w leasingu ma na celu zabezpieczenie interesów leasingodawcy i użytkownika. Dlatego warto rozważyć propozycję, którą składa ten pierwszy. Istnieją przecież sytuacje, gdy dojdzie do uszkodzenia samochodu, kradzieży czy wypadku, a wówczas najbardziej poszkodowany jest formalny właściciel. W sytuacji, gdy ubezpieczenie nie obejmuje wszystkich szkód, może on zażądać od leasingobiorcy pokrycia strat z własnej kieszeni.

Do szczególnych sytuacji zalicza się wystąpienie tzw. szkody całkowitej. Następuje ona np. w wyniku kradzieży samochodu, jego spalenia lub takiego uszkodzenia w wypadku, że auto nadaje się wyłącznie do kasacji. W takich okolicznościach leasingodawca może zażądać zapłaty wszystkich należnych rat i zerwać umowę. Nie zawsze ratunkiem jest wykupione AC – wysokość sumy ubezpieczenia może nie pokrywać wartości pojazdu. Dlatego warto dodatkowo zabezpieczyć się, wykupując ubezpieczenie GAP. Chroni ono osobę, która wzięła pojazd w leasing lub kupiła na raty przed utratą wartości w czasie. W praktyce oznacza to, że w przypadku szkody całkowitej z polisy zostanie wypłacona różnica pomiędzy kwotą odszkodowania a wysokością niespłaconych rat.

Koniec leasingu a ubezpieczenie

Umowa leasingowa nie jest wieczna i po pewnym okresie ulega wygaśnięciu. Oznacza to również, że stajesz się oficjalnym właścicielem pojazdu i możesz samodzielnie podejmować wszystkie związane z nim decyzje – również te dotyczące ubezpieczenia. Co to oznacza w praktyce? Jeśli dotychczasowa oferta ubezpieczeniowa nie była dla Ciebie korzystna i zgadzałeś się na nią wyłącznie ze względu na warunki leasingodawcy, teraz możesz to zmienić. Działają tu te same zasady co w przypadku indywidualnych ubezpieczeń. Wystarczy, że znajdziesz korzystną ofertę, wypowiesz umowę poprzedniemu towarzystwu i podpiszesz ją z nową firmą.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Porady ubezpieczeniowe

Może zainteresuje Cię również