Masz pytania? Zadzwoń do nas

22 201 9001

Agenci dostępni w godzinach 8.00 - 20.00 (pon. - pt.)

lub zamów rozmowę

Ubezpieczenie samochodu tylko od kradzieży – czy jest to możliwe?

Ubezpieczenie samochodu tylko od kradzieży – czy jest to możliwe?

Mniej niż połowa kierowców decyduje się wykupić ubezpieczenie autcasco (AC) swojego samochodu. Wielu właścicieli zdecydowałabym się na zakup polisy wówczas, gdyby można było ubezpieczyć pojazd wyłącznie od wybranych ryzyk, np. kradzieży. Sprawdź, czy jest to możliwe.

Obowiązkowa polisa OC ma bardzo okrojony zakres ochrony ubezpieczeniowej – jej istotą jest bowiem uniknięcie odpowiedzialności finansowej za wyrządzone szkody osobom pokrzywdzonym w wyniku zdarzenia drogowego spowodowanego ubezpieczonym pojazdem. W praktyce oznacza to, że wszelkie uszkodzenia samochodu sprawcy musi on pokryć "z własnej kieszeni". Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie wyłącznie osobie pokrzywdzonej.

Polisa AC chroni ubezpieczony pojazd

Ubezpieczenie AC gwarantuje znacznie szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej. W zależności od wybranego wariantu może obejmować m.in.:

  • ubezpieczenie samochodu od kradzieży,
  • ubezpieczenie pojazdu w razie szkody całkowitej,
  • ubezpieczenie auta w razie działania żywiołów,
  • ubezpieczenie samochodu w razie uszkodzenia – także z winy kierowcy.

Nie da się jednak ukryć, że pełna polisa autocasco stanowi spory wydatek, dlatego niewielkie grono posiadaczy aut decyduje się na jej wykupienie. A szkoda, ponieważ w razie nieprzewidzianego zdarzenia losowego, np. "przywłaszczenia" pojazdu przez złodzieja, okazuje się, że przydatne byłoby ubezpieczenie od kradzieży samochodu.

Pełna polisa za droga? Pomyśl o mini AC

Jeżeli nie interesuje cię pełny pakiet AC, możesz zdecydować się na wariant mini. Oznacza to polisę chroniącą pojazd od wybranych ryzyk. Może to być np.:

  • ubezpieczenie od kradziezy samochodu i działania żywiołów,
  • ubezpieczenie w razie wystąpienia szkody całkowitej i żywiołów,
  • ubezpieczenie od szkody całkowitej, żywiołów i ubezpieczenie kradzieży – samochod jest wówczas chroniony przed czynnikami, na które ma znikomy wpływ.

Tak szeroki wybór pakietów sprawia, że kierowca może ochronić dodatkowo swój pojazd, płacąc znacznie mniej niż za standardowe AC. Warto bowiem mieć świadomość, że największą część standardowej składki stanowi ochrona w razie uszkodzeń samochodu spowodowanych także winą osoby prowadzącej auto. Rezygnacja z tego wariantu sprawia, że wysokość składki AC można obniżyć nawet o 50%.

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – zakres ochrony

W ofercie wielu firm ubezpieczeniowych możliwe jest także ubezpieczenie samochodu tylko od kradzieży. Decydując się na takie rozwiązanie, zakres ochrony ubezpieczeniowej będzie obejmować takie zdarzenia jak:

  • kradzież,
  • kradzież z włamaniem,
  • rozbój.

To świetne rozwiązanie dla kierowców, którzy czują się pewnie za kierownicą i jeżdżą bezszkodowo, jednak obawiają się utraty auta na skutek kradzieży – a więc zdarzenia, na który mają niewielki wpływ.

Zanim wybierzesz polisę, porównaj oferty

Chcąc ubezpieczyć pojazd od kradzieży, nie decyduj się na przypadkową ofertę. Porównaj dostępne propozycje, prosząc o wycenę składki. Po dokładnej analizie, koniecznie uwzględniającej zakres ochrony ubezpieczeniowej, możesz wybrać rozwiązanie adekwatne do twoich oczekiwań i potrzeb.

Komentarze

Dodaj komentarz

Porady ubezpieczeniowe

Może zainteresuje Cię również