Oferta towarzystw ubezpieczeniowych jest bardzo szeroka – do tego stopnia, że można ubezpieczyć nie tylko dom czy samochód, ale również rower. Sprawdź, kiedy i kto powinien pomyśleć o wykupieniu tej polisy.
Do zdarzeń drogowych dochodzi bardzo często. Rośnie przy tym liczba wypadków z udziałem rowerzystów. Ponadto nierzadko zdarzają się kradzieże jednośladów, co naraża posiadaczy rowerów na bardzo duże straty. Chociaż nie wypadków losowych nie da się uniknąć, można zabezpieczyć się przed ich skutkami. Rozwiązaniem jest odpowiednie ubezpieczenie rowerzysty oraz jego jednośladu.
Podstawowy czy pełny pakiet?
Wybierając polisę rowerową, musisz wcześniej sprecyzować swoje oczekiwania i potrzeby. W zależności od oferty, masz do wyboru:
- ubezpieczenie OC – dzięki temu unikniesz finansowych skutków zdarzenia, jeśli spowodujesz wypadek podczas jazdy na rowerze;
- ubezpieczenie AC roweru – obejmuje kradzież pojazdu;
- ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków).
Tylko od ciebie zależy, czy zdecydujesz się wykupić pojedyncze elementy polisy, czy wykupisz ubezpieczenie w pełnym pakiecie.
Zakres ubezpieczenia roweru
W zależności od wybranego wariantu, polisa chroni rower oraz rowerzystę w różnym zakresie.
- Ubezpieczenie OC oznacza, że ubezpieczyciel przejmuje na siebie odpowiedzialność finansową za szkody wyrządzone przez rowerzystę. Firma ubezpieczeniowa może pokryć koszty leczenia pieszych lub innych rowerzystów, jeśli wjedziesz w nich rowerem, oraz koszty naprawy pojazdu, jeśli uszkodzisz czyjś samochód.
- Ubezpieczenie AC oznacza zwykle kradzież roweru. Najczęściej jednak polisa obejmuje wyłącznie kradzież na terenie kraju, pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia pojazdu. Może także uwzględniać zniszczenie wyposażenia stałego roweru (np. bagażnika, koła).
- Ubezpieczenie NNW obejmuje zdarzenia prowadzące do poważnego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. W ramach polisy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie pozwalające pokryć koszty leczenia, skutki niezdolności do pracy lub wesprzeć finansowo rodzinę po śmierci ubezpieczonego rowerzysty.
Warto więc dokładnie przeanalizować zakres poszczególnych ubezpieczeń i wybrać rozwiązanie, które będzie odpowiadało na potrzeby rowerzysty.
Gdzie wykupić ubezpieczenie roweru?
Ubezpieczenie roweru jest opcją dostępną wyłącznie w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że taka polisa nie jest obowiązkowa – jak w przypadku OC samochodu, ani nie jest popularna – jak np. polisa mieszkaniowa.
Jeśli zależy ci na uzyskaniu ochrony ubezpieczeniowej podczas jazdy na rowerze lub chcesz zmniejszyć skutki finansowe kradzieży dwukołowca, sprawdź, gdzie możesz wykupić polisę. Taką możliwość dają m.in.: PZU, Link4, Proama.
Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej oferty, porównaj dostępne opcje. Dokładnie zapoznaj się z zakresem ochrony ubezpieczeniowej oraz ewentualnymi wyłączeniami – wszystkie te informacje znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).