Ubezpieczenie przyczepki samochodowej - czy jest potrzebne?

Ubezpieczenie przyczepki samochodowej - czy jest potrzebne?

Przyczepka samochodowa może przydać Ci się w wielu sytuacjach: podczas remontu, większych zakupów, a nawet wakacyjnych wyjazdów. Zanim jednak zaczniesz wykorzystywać ją do załatwiania codziennych spraw, dowiedz się, jak wygląda kwestia ubezpieczenia przyczepki. Kiedy jest potrzebne i w jaki sposób zabezpiecza właściciela przed ponoszeniem dodatkowych kosztów?

Jakiego rodzaju przyczepki samochodowe są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem?

Zgodnie z przepisami ustawy o ruchu drogowym ubezpieczeniem OC muszą być objęte wszystkie pojazdy mechaniczne. O ile w przypadku samochodów nikt nie ma wątpliwości co do tego, czy powinny zostać zaliczone do tej kategorii, to w przypadku przyczepek nie jest to już jednak takie oczywiste. Nie są one bowiem zdolne do poruszania się po drogach samodzielnie – nie są wyposażone w silnik ani innego rodzaju napęd. Pod względem formalnym zaliczane są jednak do pojazdów, a to oznacza, że każdy właściciel powinien mieć wykupione ubezpieczenie OC obejmujące zarówno samochód, jak i przyczepkę.

O jakich rodzajach przyczepek tu mowa? Według prawa przyczepka to „pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem”. W tej definicji mieszczą się zatem zarówno niewielkie, odkryte przyczepki transportowe, jak i większe, kryte plandeką. Obowiązek ubezpieczenia dotyczy także przyczep o masie całkowitej powyżej 750 kg, np. kempingowych. Polisy nie muszą natomiast wykupować właściciele przyczep motocyklowych.

Masz wykupione ubezpieczenie samochodu? Jeżeli jeździsz z przyczepką, to nie wystarczy!

Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie OC przyczepki samochodowej jest potrzebne w każdym przypadku? A co, gdy masz już wykupione OC samochodu? Takie ubezpieczenie rzeczywiście może obejmować również przyczepkę, ale tylko w określonych przypadkach. Należy tu rozróżnić dwie sytuacje:

  • gdy wypadek został spowodowany przez przyczepkę przymocowaną hakiem do samochodu;
  • gdy wypadek został spowodowany przez przyczepkę odłączoną od samochodu

Druga sytuacja może mieć miejsce np. wtedy, gdy przyczepka samochodowa będzie zaparkowana na parkingu i zacznie staczać się z górki, uszkadzając inne pojazdy. Również w sytuacji, gdy przyczepka odczepi się od auta w czasie jazdy i spowoduje wypadek, straty nie mogą zostać pokryte z ubezpieczenia OC samochodu. Zdarzają się również sytuacje, gdy przyczepa jest ręcznie pchana czy przestawiana z miejsca na miejsce – jeśli w trakcie dojdzie do uszkodzenia innych pojazdów, szkody są pokrywane z ubezpieczenia przyczepki.

Czy możesz wrócić nowo zakupioną przyczepką do domu bez ubezpieczenia?

Udało Ci się kupić przyczepkę samochodową w atrakcyjnej cenie i chcesz jak najszybciej wrócić z nią do domu? Lepiej tego nie rób – nowo zakupioną przyczepkę należy nie tylko zarejestrować, ale również ubezpieczyć. Tu przepisy są jasne i precyzyjne – ubezpieczenie przyczepki samochodowej powinno obowiązywać już od pierwszego dnia jej użytkowania. Jest to jak najbardziej logiczne – gdyby w trakcie powrotu do domu przydarzył Ci się wypadek spowodowany przez przyczepkę, w przypadku braku ubezpieczenia musiałbyś pokryć koszty naprawy uszkodzonego samochodu z własnej kieszeni.

Kiedy należy wykupić ubezpieczenie przyczepki samochodowej? Powinieneś to zrobić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Wówczas możesz bez obaw zacząć korzystać z przyczepki.

Jakie kary grożą Ci za brak ubezpieczenia przyczepki samochodowej?

Nawet jeśli nie dojdzie do wypadku z Twojej winy, brak ubezpieczenia przyczepki samochodowej może mieć poważne konsekwencje. Niedopełnienie tego obowiązku grozi karami nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ich wysokość zależy od tego, jak długo jeździsz bez ubezpieczenia.

Wysokość opłat za brak ubezpieczenia jest powiązana z płacą minimalną, ale w związku ze wzrostem wynagrodzeń w kolejnych latach mogą być wyższe.

To nie wszystkie koszty, z jakimi musisz się liczyć, gdy zapomnisz o ubezpieczeniu przyczepki. Jeśli zostaniesz zatrzymany do kontroli drogowej przez policję, za brak polisy będziesz ukarany mandatem.

Ile zapłacisz za ubezpieczenie OC przyczepki samochodowej i od czego zależą ceny?

Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia samochodu, stawki za ubezpieczenie przyczepek samochodowych są obliczane indywidualnie. Oznacza to, że nie da się określić jednoznacznie, ile kosztuje taka polisa. Każdy z działających na polskim rynku ubezpieczycieli stosuje własne kryteria, dlatego nie powinno Cię dziwić, gdy po porównaniu ofert okaże się, że różnice sięgają nawet kilkudziesięciu złotych.

Jakie czynniki są brane pod uwagę przy obliczaniu ceny polisy ubezpieczeniowej dla przyczepki samochodowej? Nie różnią się one znacząco od tego, co wykorzystuje się do obliczenia wysokości opłat za ubezpieczenie auta. To przede wszystkim:

  • wiek właściciela i doświadczenie w kierowaniu pojazdem (zarówno samochodem, jak i przyczepką);
  • rodzaj i masa całkowita przyczepki - ubezpieczenie lżejszych modeli jest tańsze niż przyczepek przeznaczonych do przewożenia ciężkich ładunków, np. łodzi;
  • wieku przyczepki - pojazdy wyprodukowane niedawno stwarzają mniejsze ryzyko odczepienia się w trakcie jazdy, dlatego ich ubezpieczenie kosztuje mniej.

Jesteś doświadczonym kierowcą, jeździsz bezpiecznie i masz wysokie zniżki za bezwypadkową jazdę? Zastanawiasz się, czy obowiązują one również w przypadku wykupienia ubezpieczenia przyczepki samochodowej? To zależy od warunków u danego ubezpieczyciela. Większość firm honoruje takie zniżki lub przynajmniej częściowo uwzględnia je przy kalkulacji kosztów polisy.

Zakup polisy obejmującej przyczepkę samochodową w praktyce

Wiesz już, że ubezpieczenie przyczepki samochodowej jest Ci potrzebne, i to od pierwszego dnia jej użytkowania? Poznaj praktyczne informacje, które pomogą Ci przygotować się do zakupu polisy!

Wykupienie ubezpieczenia w przypadku przyczepki wygląda podobnie, jak w przypadku innych ubezpieczeń samochodowych. Możesz to zrobić u jednego z agentów ubezpieczeniowych – otrzymasz tam oferty wielu firm, które będziesz mógł porównać ze sobą. Coraz więcej osób wybiera jednak na miejsce zakupu polisy internet. Jest to znacznie wygodniejsze: możesz od ręki sprawdzić oferty nawet kilkudziesięciu ubezpieczycieli, a załatwienie formalności trwa zaledwie kilka minut. Taką możliwość oferujemy Ci również w Wygodnie.pl. Wykorzystaj nasz kalkulator OC, aby obliczyć koszty ubezpieczenia swojej przyczepki.

Aby ubezpieczyciel mógł przedstawić Ci ofertę, a następnie przygotować dokumenty niezbędne do podpisania umowy, musisz przygotować dla niego kilka ważnych informacji:

  • dane osobowe właściciela przyczepki: imię i nazwisko, PESEL, datę urodzenia;
  • miejsce zamieszkania właściciela;
  • rok produkcji przyczepki;
  • numer rejestracyjny (jeśli przyczepa została już zarejestrowana, możesz jednak wykupić ubezpieczenie jeszcze przed rejestracją);
  • nazwę modelu;
  • masę całkowitą;
  • przeznaczenie (do przewozu jakiego rodzaju ładunków nadaje się przyczepka).

Gdy planujesz zakup ubezpieczenia, pamiętaj o jednej ważnej kwestii. Jeśli zamierzasz korzystać z przyczepki również za granicą, poinformuj o tym ubezpieczyciela. Zaproponuje Ci on wówczas polisę o szerszym zakresie, obowiązującą także w innych krajach. Zapłacisz więcej, ale na dłuższą metę Ci się to opłaci. Gdyby bowiem do wypadku spowodowanego przez odłączoną od samochodu przyczepę doszło za granicą, szkody musiałbyś naprawić z własnych pieniędzy, a z racji wyższych cen byłoby to bardziej bolesne dla Twojego portfela. O czym jeszcze warto pamiętać, wykupując polisę ubezpieczeniową dla swojej przyczepki?

  • czas, w jakim obowiązuje polisy to najczęściej 12 miesięcy;
  • jeśli nie wypowiesz umowy ubezpieczenia, najczęściej zostaje ono przedłużone na kolejny rok;
  • jeśli kupiłeś używaną przyczepę, możesz korzystać z OC poprzedniego właściciela przez cały czas, w którym jest ważne (taka polisa nie zostanie jednak automatycznie przedłużona na kolejny rok).

Ubezpieczenie AC przyczepki - czy warto?

Wiesz już, że ubezpieczenie OC przyczepki samochodowej to nie tylko Twój obowiązek. Zakup takiej polisy po prostu się opłaca. A co w przypadku AC? Czy takie ubezpieczenie jest potrzebne w przypadku przyczepki samochodowej?

Ubezpieczenie AC dotyczy zupełnie innych zdarzeń niż OC. Obejmuje wszystkie sytuacje, gdy to Twój pojazd zostanie uszkodzony z niezależnych od Ciebie przyczyn: wypadków losowych lub w wyniku działań osób trzecich. Czy takie ubezpieczenie może przydać się właścicielom przyczepek samochodowych?

Twoja przyczepka może być narażona na uszkodzenia i zniszczenie szczególnie wtedy, gdy parkujesz nią na otwartym parkingu, a nie w garażu czy innym pomieszczeniu. Może wówczas zostać uszkodzona podczas silnego deszczu lub wichury (np. gdy spadnie na nią konar drzewa). Zdarza się również, że przyczepki, podobnie jak samochody, padają ofiarami wandalizmu – zostają porysowane ostrymi przedmiotami, wgniecione lub zniszczone w inny sposób.

Polisa AC przyczepki samochodowej pozwoli Ci naprawić te szkody bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Gdy wykupujesz oba rodzaje ubezpieczenia jednocześnie, różnica w cenie nie jest wysoka, a posiadanie AC zapewni Ci więcej spokoju na co dzień.

Jeśli zamierzasz często używać przyczepy, zwłaszcza poza miastem, warto rozważyć zakup jeszcze jednego rodzaju ubezpieczenia – assistance. Zapewni Ci ono pomoc na drodze w razie awarii. Dzięki temu unikniesz holowania samochodu do serwisu (co w przypadku auta wyposażonego w przyczepkę mogłoby być kłopotliwe).

Chcesz tanio ubezpieczyć przyczepę samochodową? Skorzystaj z naszego kalkulatora!

Czy wiesz, że nie wszystkie firmy mają w swojej ofercie ubezpieczenie przyczep do samochodu? To sprawia, że poszukiwania w internecie mogą być trudniejsze niż myślisz. Aby oszczędzić czas, skorzystaj z kalkulatora Wygodnie.pl. Wystarczy, że podasz numer rejestracyjny swojej przyczepy (dzięki temu narzędzie uzyska informacje o jej modelu), informacje na temat właściciela oraz sposobu użytkowania pojazdu. Kalkulator przedstawi Ci stawki obowiązujące u różnych ubezpieczycieli, dzięki czemu będziesz mógł łatwo wybrać najbardziej korzystną ofertę.

Może zainteresuje Cię również