Każdy kierowca chciałby otrzymywać najwyższe możliwe zniżki. Niektórym się to udaje i za lata bezszkodowej jazdy otrzymują maksymalne 60%. Czy jedno nieszczęśliwe zdarzenie, jak stłuczka powinno decydować o utracie tych zniżek? Już nie. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadziły do swojej oferty ubezpieczenie od utraty zniżek za bezszkodową jazdę.
Ubezpieczenie od utraty zniżek to wciąż produkt niepospolity. W swojej ofercie posiada go tylko kilka towarzystw ubezpieczeniowych, a najpopularniejsze polisy oferuje towarzystwo ubezpieczeniowe MTU oraz PZU.
W przypadku polisy oferowanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe MTU, z ubezpieczenia od utraty zniżek mogą skorzystać kierowcy posiadający maksymalne zniżki w wysokości 60%. Ochronę przed utratą zniżek otrzymujemy dopłacając kilkadziesiąt złotych do wykupionego ubezpieczenia OC, AC lub pakietu tych dwóch polis. W przypadku stłuczki lub wypadku, zostaje wypłacone nam odszkodowanie bez potrącenia zniżek, tak więc poziom zniżek pozostaje na stałym poziomie 60%.
PZU poszło o krok dalej i swoją ofertę kieruje do kierowców, którzy mają zniżki rzędu 10% i więcej. Tutaj, również za dopłatą do polisy OC, AC lub pakietu tych polis, podobnie, jak w MTU zostaje nam wypłacone odszkodowanie, a zniżki pozostają na tym samym poziomie.
Z ubezpieczenia od utraty zniżek płynie wiele korzyści. Choć na pierwszy rzut oka, podwyższa ono koszt ubezpieczenia samochodu, to w rzeczywistości chroni nas przed długotrwałym odrabianiem strat procentowych. Każda szkoda, to zmniejszenie naszych zniżkowych przywilejów, które musielibyśmy odrabiać kolejnymi latami bezszkodowej jazdy. W tym czasie przyszłoby nam opłacać wyższe składki OC i AC.
Warto pamiętać, że każda polisa posiada swój przedmiot wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Tak i w przypadku polisy chroniącej naszej zniżki takie zastrzeżenia istnieją. Są one zapisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i dotyczą najczęściej ograniczenia liczby zdarzeń objętych ochroną. Po przekroczeniu tej granicy, ochrona zniżek nie będzie już obowiązywać.