Ubezpieczenie OC najtaniej - jak wykupić i na co zwracać uwagę?

Ubezpieczenie OC najtaniej - jak wykupić i na co zwracać uwagę?

Komunikacyjne ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą, do wykupienia której zobligowani są wszyscy właściciele zarejestrowanych pojazdów mechanicznych. O czym warto wiedzieć, by wybrać odpowiednią polisę? Czy warto wykupić najtaniej ubezpieczenie OC? Jeśli tak, jak zaoszczędzić?

Wszelkie kwestie związane z ubezpieczeniem OC reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to, że zarówno zakres, jak i kwestie związane z sumami gwarancyjnymi są jednakowe. Nie ma przy tym znaczenia, że jest to ubezpieczenie OC najtańsze, czy najdroższe.

Najtańsze ubezpieczenie OC ma taki sam zakres jak polisa najdroższa

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, istotą ubezpieczenia OC jest przejęcie finansowej odpowiedzialności przez ubezpieczyciela za szkody powstałe w wyniku kierowania ubezpieczonym pojazdem. Dotyczy to zarówno szkód wyrządzonych umyślnie lub na skutek rażącego niedbalstwa.

Warto przy tym mieć świadomość, że za szkody wiążące się z ruchem pojazdu mechanicznego uważa się również szkody powstające w trakcie oraz w związku z:

 • wsiadaniem do / wysiadaniem z pojazdu mechanicznego
 • bezpośrednim rozładowywaniem / załadowywaniem samochodu
 • zatrzymaniem lub postojem pojazdu mechanicznego.

Ubezpieczyciel wypłaca również odszkodowanie w przypadku:

 • kosztów poniesionych w celu zapobiegnięcia szkody
 • kosztów obrony w postępowaniu karnym
 • kosztów zastępstwa prawnego w postępowaniu cywilnym.

Należy jednocześnie podkreślić, że zakres obowiązkowej polisy jest taki sam – niezależnie od tego czy kierowca wykupił ubezpieczenie samochodu OC najtaniej czy najdrożej. Jeżeli zatem nie ma sensu przepłacać, należy tym bardziej wykupić ubezpieczenie auta OC najtaniej.

Od czego zależy cena polisy OC?

O ile zakres oraz sumy ubezpieczenia są identyczne w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, tak różne są składki polisy. Wysokość zależy przede wszystkim od indywidualnie ustalanej polityki cenowej oraz wielu innych czynników.

Składka przekłada się bezpośrednio na ryzyko ubezpieczeniowe – ryzyko, które ponosi ubezpieczyciel w momencie ubezpieczania osoby posiadającej samochód. Im większe prawdopodobieństwo, że firma ubezpieczeniowa będzie musiała wypłacić odszkodowanie lub pokryć koszty naprawy uszkodzonego pojazdu, itp., tym wyższa składka.

Ryzyko ubezpieczeniowe szacowane jest na podstawie kilku parametrów, do których zaliczyć można m.in.:

 • wiek kierowcy
 • doświadczenie kierowcy
 • miejsce zamieszkania
 • rocznik, marka, model pojazdu
 • pojemność silnika.

Mówiąc o czynnikach wpływających na cenę polisy, konkretne parametry mają różny wpływ na składkę. Niektóre z nich – jako że w większym stopniu decydują o ryzyku ubezpieczeniowym – podnoszą cenę polisy. Do takich czynników można zaliczyć m.in.:

 • wiek i doświadczenie kierowcy – statystyki pokazują, że młodzi kierowcy, którzy prawo jazdy odebrali 2-3 miesiące wcześniej są bardziej brawurowi i częściej stają się sprawcami kolizji oraz wypadków
 • rocznik pojazdu – im starszy pojazd, tym większe prawdopodobieństwo jego niesprawności mogącej spowodować zdarzenie drogowe
 • pojemność silnika – pojazdy z mocniejszym silnikiem są w stanie uzyskiwać wysokie osiągi, co z kolei przekłada się na większe ryzyko wypadków z ich udziałem
 • marka i model auta – sportowe marki i modele pojazdów to z reguły lepsze osiągi, a co za tym idzie – większe prawdopodobieństwo uczestnictwa w zdarzeniu drogowym.

Istotną rolę odgrywają również zniżki przyznane za bezszkodową jazdę. Dzięki nim można faktycznie wykupić ubezpieczenie OC najtaniej. Pozwalają bowiem obniżyć cenę nawet o 60 proc. – zgodnie z tabelą Bonus Malus.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Jeśli chodzi o koszty ubezpieczenia OC, tak naprawdę nie da się tego jednoznacznie określić. Wszystko zależy od konkretnego przypadku, ponieważ składka wyliczana jest indywidualnie – z uwzględnieniem danych pojazdu oraz danych ubezpieczającego.

Jak wynika z kalkulacji, na początku roku 2017 średnia cena OC przekroczyła 1000 zł. W porównaniu z 2016 rokiem, polisa zdrożała aż o 55%. Na najtańszą polisę mogą liczyć przede wszystkim mieszkańcy Rzeszowa – tam najniższa cena oscyluje wokół 600 zł, zaś najdroższa dotyczy takich miast jak Gdańsk czy Warszawa (to stawka wynosząca ok. 1800 zł).

Obecnie ceny ubezpieczenia OC delikatnie ustabilizowały się, aczkolwiek nie można liczyć na obniżkę do poziomu sprzed kilku lat. Wzrost cen jest bowiem efektem zawirowań na rynku ubezpieczeniowym spowodowanych naciskami ze strony Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Szacuje się bowiem, że zaniżanie składek OC dla klientów indywidualnych spowodowało spore straty w branży ubezpieczeniowej – niemal 330 mln złotych.

Jak wyliczyć składkę obowiązkowego ubezpieczenia?

Jako że ceny obowiązkowej polisy komunikacyjnej poszły wysoko w górę, każdemu właścicielowi zależy na tym, by wykupić OC najtaniej. Dlatego istotną rolę odgrywa oszacowanie wysokości składki, dzięki czemu można porównać ją z poprzednią ofertą.

Jeśli chcesz wykupić najtańsze ubezpieczenie OC, kalkulator pomoże wyliczyć orientacyjną wysokość składki. Nie należy przy tym sugerować się wysokością składek zaproponowanych sąsiadowi, bratu, znajomym – każda z tych osób charakteryzuje się innym ryzykiem ubezpieczeniowym, w efekcie czego różne będą wysokości proponowanych składek. To, że firma ubezpieczeniowa X zaproponowała przyjacielowi bardzo atrakcyjną polisę, wcale nie oznacza, że i Ty uzyskasz ją w podobnej cenie.

Jak kupić ubezpieczenie OC najtaniej?

Zastanawiasz się, jak wykupić najtańsze OC? Kalkulator jest narzędziem pozwalającym oszacować wysokość składki. Warto jednak mieć świadomość, że na uzyskaniu informacji o kosztach nie należy skończyć. Jeśli chodzi o najtańsze ubezpieczenie OC, porównanie odgrywa istotną rolę. Dzięki temu można dotrzeć do najlepszej oferty, oszczędzając co najmniej kilkaset złotych.

Wybierając najtańsze ubezpieczenie OC, zwróć uwagę na:

 • cenę – w tym przypadku możesz zdecydować się na niski koszt składki
 • dodatkowe udogodnienia – dobrym rozwiązaniem jest BLS (Bezpośrednia Likwidacja Szkód).

Mając na uwadze fakt, że obowiązkowa polisa jest regulowana ustawowo, nawet najtańszy ubezpieczyciel OC jest zobligowany do zapewnienia pełnej ochrony ubezpieczeniowej i pokrycia ewentualnych szkód do maksymalnej sumy ubezpieczenia. Droższa oferta może jednak obejmować dodatkowe opcje, np. pakiet assistance w wersji podstawowej.

Warto mieć świadomość, że ubezpieczenia OC najtaniej można wykupić przez internet. Korzystając z oferty serwisów porównywarkowych, takich jak Wygodnie.pl, możesz ubezpieczyć samochód dosłownie w kilku krokach – bez konieczności wychodzenia z domu i wizyt w placówkach czy agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz uniknąć kar za brak ubezpieczenia? Wykup OC najtaniej

Jako że ubezpieczenie OC jest składką obowiązkową, nie można dopuścić do przerwania ciągłości ubezpieczeniowej. Niestety po polskich drogach jeździ nawet 250 tys. nieubezpieczonych pojazdów. Część z nich jest nieubezpieczonych z powodu niedopatrzenia, zaś część kierowców robi to celowo, chcąc uniknąć dodatkowego wydatku. Warto jednak mieć świadomość, że przerwanie ciągłości grozi poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) jest instytucją, która nakłada wysokie kary finansowe na właścicieli pojazdów, którzy poruszają się nieubezpieczonymi samochodami. Wysokość kar uzależniona jest od wielu czynników, m.in. rodzaju pojazdu mechanicznego, czas pozostawania auta bez ubezpieczenia.

Podstawą do naliczania kar za brak polisy OC jest minimalne miesięczne wynagrodzenie. Stawka na rok 2017 wynosi zatem 2000 zł.

Rodzaj pojazdu mechanicznego a wysokość opłaty karnej za brak OC:

 • dla samochodów osobowych – dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę
 • dla samochodów ciężarowych, ciągników oraz autobusów – trzykrotność miesięcznego minimalnego wynagrodzenia
 • dla pozostałych pojazdów – równowartość 1/3 minimalnej miesięcznej płacy.

Okres pozostawania bez ochrony a wysokość kar:

 • do 3 dni – 20% pełnej opłaty karnej
 • od 4 do 14 dni – 50% pełnej opłaty karnej
 • powyżej 14 dni – 100% opłaty karnej.

Przykład 1. Załóżmy, że kierowca posiada samochód osobowy i przerwa w ubezpieczeniu pojazdu trwa 11 dni. Wówczas wysokość kary wynosi 2000 zł (2*2000 zł*0,5)

Przykład 2. Załóżmy, że kierowca posiada samochód ciężarowy i przerwa ubezpieczeniowa wynosi 2 dni. Zobowiązany jest do zapłaty 1200 zł (3*2000*0,2).

Jako że kary są dość wysokie, należy wykupić tak naprawdę dowolną polisę komunikacyjną. W tym przypadku sprawdzą się ubezpieczenia OC najtańsze. Wystarczy bowiem tylko posiadać ubezpieczenie, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z przerwaniem ciągłości ubezpieczeniowej.

Jeśli chcesz uniknąć kar za brak polisy, wykup najtańsze OC. Porównywarka to doskonały sposób, aby porównać dostępne oferty i wybrać rozwiązanie najbardziej korzystne. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz co najmniej kilkaset złotych na ubezpieczeniu, ale również unikniesz finansowych konsekwencji z powodu przerwania ciągłości ubezpieczeniowej.

Wybierając OC najtańsze, kalkulator internetowy jest pomocnym narzędziem. Korzystaj z niego zawsze, gdy zależy Ci na polisie dostosowanej do potrzeb, a jednocześnie dostępnej w atrakcyjnej cenie. Poświęć zaledwie kilka minut na wypełnienie formularza, by uzyskać informację o korzystnych ofertach firm ubezpieczeniowych.

Może zainteresuje Cię również