Właśnie zostaliście rodzicami i chcielibyście zgłosić swoje dziecko do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego? Wyjaśniamy, jak prawidłowo przejść przez proces rejestracji noworodka i co zrobić, aby zapewnić mu najlepszą ochronę.
Jak ubezpieczyć noworodka? Gdzie zacząć?
Zacznijmy od samego początku. Aby uzyskać ubezpieczenie noworodka, musimy posiadać jego numer PESEL, do którego wyrobienia niezbędna nam będzie karta urodzenia. Taki dokument wystawia osoba przyjmująca poród zazwyczaj w ciągu jednego dnia. Wtedy mamy 21 dni na udanie się do Urzędu Stanu Cywilnego, aby zgłosić narodziny dziecka. Podczas rejestracji noworodka powinniśmy mieć już wybrane imię. Jeżeli tego nie zrobimy, po 21 dniach kierownik USC wybierze samodzielnie imię naszego dziecka i je zarejestruje.
Co w przypadku, kiedy ojciec nie jest mężem matki dziecka? Wtedy potrzebne będzie nam oświadczenie o uznaniu ojcostwa, które może on złożyć przed każdym kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego lub sądem opiekuńczym.
Spróbujmy jeszcze bardziej namieszać. Niech nasz ojciec będzie za granicą, co wtedy? Może on tego dokonać przed konsulem, ale warunkiem jest to, że jeden z rodziców ma obywatelstwo polskie. Matka dziecka musi obowiązkowo pamiętać o tym, że w ciągu 3 miesięcy należy potwierdzić ten fakt w Urzędzie Stanu Cywilnego, aby oświadczenie było ważne!
Czy noworodek jest ubezpieczony? Jeszcze nie. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego wyda nam jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL (gdy jest gotowy), a także zaświadczenie o zameldowaniu dziecka (jeśli je zameldowaliśmy).
Rejestracji tej możemy dokonać również za pośrednictwem strony internetowej. Musimy jednak posiadać e-dowód lub założony profil zaufany.
Zgłoszenie noworodka do ubezpieczenia
Dużo słyszymy o karach za brak ubezpieczenia noworodka, które sięgają kwot kilku tysięcy złotych. Wyznaczony jest również termin 7 dni na wykonanie tego zgłoszenia. W rzeczywistości Urząd Stanu Cywilnego ma 30 dni na wydanie numeru PESEL, więc czasami wyrobienie się z terminem graniczy z cudem. I tu prawo staje po naszej stronie, ponieważ każde dziecko do ukończenia 6 miesiąca życia ma prawo do korzystania z opieki medycznej. Więc nie trzeba zbytnio się tym przejmować.
Zanim uzyskamy ubezpieczenie zdrowotne noworodka, musimy wiedzieć, że w zależności od formy naszego zatrudnienia, możemy zrobić to na 3 sposoby. W każdym wariancie będzie niezbędne wypełnienie dokumentu ZCNA – czyli zgłoszenie danych o członkach rodziny w celu ubezpieczenia zdrowotnego.
Miejsce zatrudnienia a ubezpieczenie noworodka
Jeżeli pracujemy w oparciu o umowę o pracę, czy zlecenie, powinniśmy zrobić to u swojego pracodawcy - kadrowej. Gdy prowadzimy działalność gospodarczą i chcemy ubezpieczyć noworodka, samodzielnie musimy udać się do ZUSu z wypełnionym wnioskiem ZCNA, który możemy znaleźć w Internecie.
W innej sytuacji są postawione osoby bez pracy. Zakładając, że osoba jest zarejestrowana w Urzędzie Pracy jako bezrobotna, może ona ubezpieczyć swojego noworodka. Zdarzają się sytuacje, kiedy osoby nie posiadają zatrudnienia i nie są zarejestrowane w UP, a tym samym nie posiadają obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Wtedy zgłoszenie noworodka do ubezpieczenia leży po stronie dziadków.
Kiedy chcemy adoptować noworodka, obowiązek jego rejestracji spoczywa na opiekunie prawnym, czyli np. domu dziecka. Ze względu na to, że proces ten niekiedy trwa dłużej niż 30 dni, warto zorientować się w jakiej sytuacji znajdziemy się, kiedy staniemy się pełnoprawnymi opiekunami noworodka.
Na ile jest ubezpieczony noworodek?
Noworodek, a potem dziecko jest objęte ubezpieczeniem zdrowotnym do 18 roku życia. Czynnik, który może wydłużyć ten okres to czas edukacji. Jeżeli nasze dziecko kształci się bez przerwy w nauce, to okres ten może zostać wydłużony do 26 roku życia (na czas studiów). Wyjątek stanowią dzieci niepełnosprawne, które podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu bez granic wiekowych.
Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne dla noworodka - czy warto?
Podstawowa opieka zdrowotna rządzi się swoimi prawami. Jej największą wadą jest długi czas oczekiwania na pomoc. Kiedy stajemy się rodzicami, możemy dodatkowo zabezpieczyć siebie i nasze dziecko. Pracując na etacie w większej firmie, istnieją zdrowotne ubezpieczenia grupowe, do których możemy zapisać nasze dzieci. Niekiedy rejestracja u lekarza przez Ubezpieczyciela przebiega szybciej, a w razie choroby naszego dziecka lub wypadku uzyskamy dodatkowe świadczenia pieniężne.
Prowadząc własną działalność gospodarczą, możemy skorzystać z ubezpieczenia zdrowotnego. Zawierając taką umowę, będzie potrącana od nas miesięcznie składka zdrowotna. Średnia wysokość miesięczna ubezpieczenia dla jednej osoby wynosi około 30zł. Możemy ubezpieczyć siebie, naszego małżonka, a także dzieci. Gdyby byli Państwo zainteresowani takim ubezpieczeniem, zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią, która przygotuje specjalną ofertę.