Ubezpieczenie NNW samochodu - czy warto?

Ubezpieczenie NNW samochodu - czy warto?

Czy wykupowanie wyłącznie obowiązkowego ubezpieczenia OC zamiast całego pakietu zawierającego polisę AC i NNW to rzeczywiście sposób na oszczędność? Podstawowa polisa nie zapewni Ci pełnego wsparcia w razie wypadku. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie NNW komunikacyjne.

Czym różni się ubezpieczenie NNW od ubezpieczenia OC?

Aby wyjaśnić, czym różni się ubezpieczenie NNW komunikacyjne od innych rodzajów ubezpieczeń dla właścicieli samochodów, najlepiej posłużyć się przykładem. Załóżmy, że doszło do wypadku drogowego i to właśnie Ty jesteś sprawcą. Z jakich ubezpieczeń możesz skorzystać w tym przypadku?

  • polisa OC sprawy posłuży przede wszystkim właścicielowi samochodu, z którym się zderzyłeś - odszkodowanie wypłacone z Twojego ubezpieczenia będzie mógł on wykorzystać do naprawy pojazdu;
  • odszkodowanie z ubezpieczenia AC (autocasco) wykorzystasz na naprawę niezbędna w przypadku Twojego auta;
  • ubezpieczenie NNW przyda Ci się wówczas, gdy Ty lub któryś z Twoich pasażerów ucierpiał w wyniku wypadku - z uzyskanego odszkodowania będzie można pokryć koszty leczenia.

Wszystkie trzy rodzaje ubezpieczeń mają zupełnie różne zakresy. Można powiedzieć, że uzupełniają się wzajemnie. Tylko pełen pakiet ubezpieczeń daje Ci pełną ochronę w razie kolizji lub wypadku drogowego – wówczas możesz uniknąć płacenia ze swojej kieszeni za naprawę auta własnego i drugiego uczestnika zdarzenia, a także za leczenie swoje i pasażerów.

Dlaczego warto skorzystać z polisy NNW?

Ubezpieczenie NNW (czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków), inaczej niż OC, jest nieobowiązkowe. Mimo to warto je wykupić. Koszt polisy NNW nie jest wysoki, a samo ubezpieczenie stanowi często uzupełnienie ubezpieczenia OC i AC – w większości firm ubezpieczeniowych możesz łatwo wykupić cały pakiet.

Nawet mało poważne wypadki mają najczęściej konsekwencje zdrowotne dla kierowcy i pasażerów. W trakcie zderzenia samochodów, na znajdujące się w środku osoby działają bardzo duże siły – to powoduje, że wypadek kończy się przynajmniej kilkoma siniakami i otarciami. Obrażenia bywają jednak znacznie poważniejsze. Nie zawsze da się je skutecznie wyleczyć w ramach NFZ – często konieczne jest skorzystanie z prywatnej terapii, kupowanie drogich leków czy sprzętu ortopedycznego. Właśnie wówczas pieniądze z ubezpieczenia NNW mogą okazać się bardzo przydatne.

Udział w wypadku drogowym zawsze powoduje duży stres. Posiadanie NNW komunikacyjnego pozwoli Ci go do pewnego stopnia ograniczyć. Będziesz mógł wówczas w pełni skupić się na kwestiach powrotu do zdrowia, zamiast przejmować się tym, czy wystarczy Ci pieniędzy na leczenie, rehabilitację, zakup leków czy akcesoriów ortopedycznych.

Co ważne, fakt, że jako właściciel samochodu posiadasz wykupione ubezpieczenie NNW, jest korzystny także dla jadących z Tobą pasażerów. W sytuacji, gdy ucierpią w wypadku, będą mogli otrzymać odszkodowanie z tytułu Twojego ubezpieczenia. Przysługuje ono także wtedy, gdy pasażerowie mieli wykupione własne OC w życiu prywatnym – wówczas odszkodowanie jest podwójne.

Elementy, które obejmuje standardowe ubezpieczenie NNW komunikacyjne

Przede wszystkim należy pamiętać, że ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków jest przypisane do samochodu, a nie do właściciela. Jest to taka sama sytuacja, jak w przypadku ubezpieczenia OC. Co to oznacza dla kierowców? Że w razie wypadku odszkodowanie będzie przysługiwało dowolnej osobie, która znajdowała się w aucie – nie musi być to właściciel.

Większość polis NNW zapewnia wypłatę odszkodowania pod następującymi warunkami:

  • śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu u kierowcy lub jadących z nim pasażerów;
  • gdy do wypadku dochodzi podczas jazdy lub wykonywania czynności związanych z użytkowaniem samochodu (załadunku, rozładunku, wiasania i wysiadania itp.).

Na co możesz wykorzystać odszkodowanie? Pieniądze powinny posłużyć Tobie lub pasażerom na działania związane z powrotem do zdrowia po wypadku. Świadczenia od ubezpieczyciela można uzyskać na:

  • pokrycie kosztów leczenia szpitalnego;
  • pokrycie kosztów rehabilitacji;
  • pokrycie kosztów zakupu leków;
  • zakup sprzętu ortopedycznego;
  • operacje plastyczne mające na celu usunięcie blizn powypadkowych;
  • pokrycie kosztów przekwalifikowania zawodowego, koniecznego na skutek obrażeń;
  • wypłatę odszkodowania za każdy dzień niezdolności do pracy,
  • poszkodowany nie jest już w stanie wykonywać dotychczasowej pracy.

Jeżeli w wyniku wypadku dojdzie do śmierci kierowcy lub pasażera, odszkodowanie otrzymują osoby bliskie. Rodzina może także ubiegać się o zwrot kosztów pogrzebu, kremacji czy zakupu trumny.

Wysokość składki i suma ubezpieczenia NNW

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków wykupuje się najczęściej na rok. Ile wynosi składka takiego ubezpieczenia? Kwota zależy od warunków u danego ubezpieczyciela. Rocznie jest to najczęściej około 40-100 zł, w zależności od wysokości sumy ubezpieczenia (sprawdź ceny pakietów tutaj: kalkulator OC).

Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, jaką może Ci wypłacić firma ubezpieczeniowa. Jeśli koszty leczenia i zakupów związanych z powrotem będą wyższe niż suma ubezpieczenia, różnicę będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Jakie maksymalne sumy ubezpieczenia oferują zakłady ubezpieczeniowe? Najczęściej jest to około 50 tysięcy złotych, ale możesz znaleźć także oferty z sumą ubezpieczenia 100–150 tysięcy złotych. W przypadku takich ubezpieczeń wysokość składki również będzie odpowiednio wyższa.

Kiedy nie możesz liczyć na wypłatę odszkodowania z polisy NNW?

W przypadku każdego ubezpieczenia NNW komunikacyjnego obowiązują pewne ograniczenia, ujęte w katalogu wyłączeń. Mogą one być inne w zależności od warunków danej firmy ubezpieczeniowej, jednak pewne wyłączenia są standardowe dla wszystkich ubezpieczycieli. Są to następujące sytuacje:

  • gdy samochód był prowadzony przez osobę będącą pod wpływem alkoholu lub środków odrzuających;
  • gdy szkody zostały wyrządzone w wyniku celowego działania;
  • gdy przyczyną wypadku był zły stan techniczny pojazdu;
  • gdy samochód nie miał ważnych badań technicznych.

Może zainteresuje Cię również