Jak prawidłowo ubezpieczyć nagrobek? Od czego chroni nas takie ubezpieczenie i ile musimy za nie zapłacić? Kiedy Ubezpieczyciel wypłaci nam pieniądze za szkodę?
Nagrobki w Polsce
Głęboko zakorzeniona tradycja pamięci o zmarłych spowodowała dynamiczny rozwój usług kamieniarskich oraz szeroko pojętego przemysłu związanego z działalnością cmentarzy – kwiaciarnie, produkcja zniczy, handel, transport oraz wszelkie inne usługi pogrzebowe. W celu uwiecznienia pamięci o zmarłych stawiane są różnego rodzaju nagrobki, płyty czy inne trwałe elementy.
Materiał, z którego powstają te budowle, to najczęściej wysokiej klasy kamień, odpowiednio przygotowany i szlifowany wraz z różnymi dodatkami stanowiącymi estetyczną całość architektoniczną. Wiąże się to oczywiście z kosztami. Postawienie takiego nagrobka to wydatek kilku, a nawet kilkunastu, czy w ekstremalnych sytuacjach nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niejednokrotnie posiłkujemy się w takich sytuacjach kredytem lub inną formą spłaty odroczonej. W takim przypadku warto więc pomyśleć o ubezpieczeniu pomnika na cmentarzu.
Czy można kupić ubezpieczenie nagrobka - propozycje Ubezpieczycieli
Nie znajdziemy na rynku oferty, dającej możliwość ubezpieczenia nagrobka jako samodzielnego ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe udzielają takiej ochrony, ale jest to zwykle dodatek do ubezpieczenia domu lub mieszkania. Oznacza to, że musimy ubezpieczyć naszą nieruchomość – dom lub mieszkanie i dopiero wtedy otwiera się możliwość zakupienia dodatkowej ochrony w postaci ubezpieczenia nagrobka.
Oczywiście można to zrobić jednocześnie lub zrobić tzw. doubezpieczenie w trakcie obowiązującej polisy chroniącej dom lub mieszkanie. Nie wszystkie jednak towarzystwa proponują taką ochronę. Warto więc porozumieć się z pośrednikiem i wybrać ubezpieczyciela, który ubezpieczy nam nieruchomość i rozszerzy ochronę o ubezpieczenie nagrobka.
Ubezpieczenie nagrobka - zakres ubezpieczenia
Jakie zagrożenia, zjawiska, czy inne zdarzenia mogą zniszczyć nagrobek stojący na cmentarzu? Przede wszystkim to wszelkie anomalie pogodowe jak silne podmuchy wiatru z trąbami powietrznymi, gradobicia, podtopienia na skutek nagłych opadów deszczu, powódź, uderzenie pioruna, lawina lub nawet trzęsienie ziemi. Poza tym, nagrobek mogą zniszczyć wandale dewastując go, a także pracownicy cmentarza lub kamieniarze zajmujący się innymi grobami. Może też spaść konar lub gałąź z drzewa rosnącego na cmentarzu lub przewrócić się lampa lub płot. Ponadto, nagrobek może ulec zniszczeniu na skutek zapadnięcia się ziemi lub zabrudzenia od znicza czy świecy.
Czy wszystkie te zdarzenia będą objęte ochroną w ubezpieczeniu pomnika na cmentarzu? Większość tak, ale nie wszystkie. Towarzystwa wypłacają zazwyczaj odszkodowania za zniszczenie nagrobków na skutek zdarzeń losowych jak: huragan, grad, deszcz nawalny, lawina, powódź, śnieg, lód, trzęsienie ziemi, pożar, wybuch, upadek statku powietrznego, upadek drzew i masztów, dewastacji. Niektóre oferty oferują ubezpieczenie od kradzieży lub nawet od wszystkich zdarzeń – w tym np. zniszczenie przez zwierzęta.
Nie należy spodziewać się odszkodowania z naszej polisy w sytuacji, kiedy np. firma pogrzebowa w trakcie przygotowań do pochówku w innym miejscu zniszczy nasz pomnik. Wtedy z roszczeniem zwrócić się należy do tej firmy. Nie uzyskamy też odszkodowania za zadymienie lub zabrudzenie pomnika świecami lub zniczami.
Ubezpieczenie nagrobka - ile to kosztuje?
Chcąc ubezpieczyć nagrobek musimy pamiętać, że jest to dodatek do polisy chroniącej mieszkanie lub dom. Tak więc podstawowym kosztem będzie koszt wykupienia takiej polisy, a dopiero wtedy będzie można zrobić rozszerzenie o ubezpieczenie nagrobka. Cena za ubezpieczenie nagrobka uzależniona będzie od jego wartości. Przykładowo, za ubezpieczenie nagrobka wartego 10 000 PLN zapłacimy około 150 PLN i do tego należy policzyć cenę za ubezpieczenie nieruchomości.
Jak ubezpieczyć nagrobek?
Warto pomyśleć o ubezpieczeniu pomnika na cmentarzu, który wystawiliśmy naszym najbliższym. Zniszczenia się zdarzają. Nie jest to zjawisko powszechne, ale np. trąba powietrzna przechodząca przez cmentarz może wyrządzić naprawdę duże szkody. Jak już zdecydujemy się na takie ubezpieczenie, dobrze zrobić zdjęcie pomnika, gdyż ubezpieczyciele zazwyczaj proszą o dołączenie dokumentacji fotograficznej do wniosku. To zdecydowanie ułatwi proces odszkodowawczy w przypadku zniszczenia ubezpieczonego nagrobka.
Oferta jest szeroka, tak więc warto skontaktować się z pośrednikiem Wygodnie.pl celem uzyskania jak najkorzystniejszych warunków ubezpieczenia pomnika.