Ubezpieczenie garażu

Ubezpieczenie garażu

Czym jest właściwie ubezpieczenie garażu? Czy każdy jego rodzaj można ubezpieczyć? Jak wygląda sytuacja w "blaszakach"? Jaki powinno się dobrać zakres ochrony? Ile kosztuje polisa i jak wygląda tematyka ubezpieczenia mienia znajdującego się w garażu?

Co to jest garaż?

Garażem określa się najczęściej obiekty budowlane, które służą do przechowywania pojazdu mechanicznego. Skoro mówimy, że jest to obiekt budowlany, to pojęcie to odpowiadać powinno definicji prawa budowlanego, która mówi, że jest to budynek trwale związany z gruntem, posiadający ściany, fundamenty i dach. Wynikałoby z tej definicji, że są to oddzielne budynki, ale w praktyce pojęcie garażu jest szersze, gdyż obejmuje również garaże znajdujące się w bryle budynku mieszkalnego w budownictwie jednorodzinnym, jak również pomieszczenia oraz miejsca postojowe w podziemiach budynków wielomieszkaniowych.

Garaże mogą znajdować się na posesji budynków mieszkaniowych, ale często się też zdarza, że posiadamy garaż w zupełnie innym miejscu, pod innym adresem, często w zabudowie szeregowej. Czy takie garaże mogą być ubezpieczone?

Jak zrobić ubezpieczenie garażu?

Samego garażu nie ubezpieczymy. Ubezpieczenie garażu jest możliwe jako dodatek do ubezpieczenia domu lub mieszkania. Najłatwiejsze rozwiązanie jest w sytuacji, gdy ubezpieczamy dom jednorodzinny (wolnostojący lub bliźniak, czy szeregowiec), który jest połączony ścianą z garażem, lub garaż znajduje się w bryle budynku. W tym przypadku ubezpieczamy po prostu dom i w tym ubezpieczeniu zawierać się będzie ubezpieczenie garażu, gdyż jest to jedna konstrukcja. Należy tylko odpowiednio dobrać sumę ubezpieczenia, czyli wartość budynku.

Nieco inaczej postępujemy gdy garaż stanowi odrębny budynek wolnostojący ale na tej samej posesji. Wówczas należy zaznaczyć we wniosku o ubezpieczenie lub powiadomić pośrednika o chęci rozszerzenia ubezpieczenia domu o kolejny przedmiot ubezpieczenia. Podajemy wartość budynku, z czego jest zbudowany i czasem też jego powierzchnię. Te informacje potrzebne są do określenia ceny za ubezpieczenie.

A co gdy nasz garaż znajduje się w zupełnie innym miejscu, w drugim końcu miejscowości? I tu też nie ma problemu. Towarzystwa oferują możliwość ubezpieczenia garażu również w takiej sytuacji, przy czym pamiętajmy, że jest to dodatkowe ubezpieczenie do ubezpieczenia mieszkania lub domu. W tej sytuacji będziemy musieli jeszcze dodatkowo podać adres usytuowania takiego garażu.

Czy każdy garaż można ubezpieczyć?

W zasadzie tak, o ile mówimy o garażach spełniających definicję budynku. Jeśli garaż nie spełni tej definicji tzn. np. nie będzie miał fundamentów i nie będzie w żaden sposób związany z podłożem, na którym stoi, to możemy spotkać się z odmową ubezpieczenia. Innym elementem odmowy może być konstrukcja garażu. Jeśli będzie w całości wykonany z elementów palnych, to też może to stanowić przeszkodę w ubezpieczeniu.

Inaczej sprawa wygląda, gdy jesteśmy właścicielami miejsca postojowego w podziemiach budynku. Takie miejsce postojowe, miejsce garażowe traktowane jest przez ubezpieczycieli najczęściej jako pomieszczenie przynależne do zajmowanego mieszkania i tym samym ubezpieczone będzie w momencie ubezpieczenia mieszkania.

A co z tzw. "blaszakami"?

Ubezpieczenie garażu blaszanego jest jak najbardziej możliwe pod warunkiem, że pod tą konstrukcją jest trwały fundament, do którego przytwierdzono garaż. Sama konstrukcja ścian i dachu nie jest kłopotem, gdyż blacha jest traktowana jako materiał niepalny. Jeśli jednak nasz „blaszak” stoi bezpośrednio na ziemi i nie ma fundamentu czy posadzki, to takiego garażu raczej nie ubezpieczymy. Jedynym wyjściem jest potraktowanie takiego blaszaka jako budowli i znalezienie oferty, która umożliwia ubezpieczenie budowli nie przytwierdzonych do podłoża. Takie rozwiązanie jest możliwe, ale dotyczyć to będzie tylko budowli znajdujących się na terenie ubezpieczanej nieruchomości.

Ubezpieczenie garażu - zakres ochrony

Od jakich zdarzeń ubezpieczymy garaż? Jeszcze raz przypomnę, że ubezpieczenie garażu jest nierozerwalnie związane z ubezpieczeniem domu lub mieszkania. Wybrany zakres dla nieruchomości obejmować więc będzie również garaż. Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe oferują do wyboru zakres ryzyk nazwanych, czyli wyraźnie zdefiniowanych w warunkach ubezpieczenia lub zakres w formule od wszystkich ryzyk, oparty o wyłączenia. Jeśli wybierzemy ryzyka nazwane, to dom/mieszkanie i garaż ubezpieczone będziemy mieli między innymi od pożaru, huraganu, gradu, zalania, śniegu, uderzenia pioruna, upadku przedmiotów, przepięcia. Zakres od wszystkich ryzyk obejmie ochroną znacznie więcej zdarzeń, dlatego warto wybrać ubezpieczenie od wszystkich zdarzeń. A czy można zrobić ubezpieczenie garażu od kradzieży? Takie pytanie zadają sobie przede wszystkim właściciele tzw. „blaszaków”. Niestety rynek ubezpieczeniowy nie oferuje takiego rozwiązania.

Ubezpieczenie mienia w garażu

Oprócz pojazdów mechanicznych w garażach składuje się różnorakie mienie. Najczęściej są to części samochodowe, opony, narzędzia, sprzęt sportowy oraz inne przedmioty. To mienie też może być ubezpieczone, ale jako ruchomości domowe przy ubezpieczeniu mieszkania lub domu. Taka polisa obejmuje zazwyczaj mienie ruchome znajdujące się w garażach, piwnicach, budynkach gospodarczych, czy innych pomieszczeniach. Jest tu jednak zazwyczaj pewne ograniczenie. Ubezpieczyciele wprowadzają najczęściej limity odpowiedzialności dla takiej ochrony. Wysokość limitu zależy od oferty i wynosi 10 -20% sumy ubezpieczenia ruchomości domowych ubezpieczanych w mieszkaniu. Jeśli więc suma ubezpieczenia mienia w domu wynosi 30 tys. zł, to odpowiedzialność za rzeczy zgromadzone w garażu ograniczona jest limitem np. 3 tys. zł. Z tego wyłączone są pojazdy mechaniczne (samochody, motocykle, motorowery itp.). Pamiętajmy też o konieczności właściwego zabezpieczenia takiego garażu. Zazwyczaj wystarczy kłódka wielozastawkowa.

Ubezpieczenie garażu - ile to kosztuje?

Ubezpieczenie garażu nie obciąży znacząco naszego budżetu. Oczywiście składka uzależniona będzie przede wszystkim od wartości garażu i jego konstrukcji. Za ubezpieczenie garażu wolnostojącego średniej wielkości nie powinniśmy zapłacić więcej niż kilkadziesiąt złotych, pamiętając, że jest to dodatkowy koszt do głównej polisy ubezpieczenia domu lub mieszkania.

Ireneusz Drzewiecki
Ireneusz Drzewiecki

Ponad 25 lat doświadczenia w branży ubezpieczeniowej. Szkoleniowiec (współpraca z agentami i brokerami na terenie Polski), underwriter w zakresie ubezpieczeń majątkowych dla przedsiębiorstw i osób fizycznych. Współtwórca Ogólnych Warunków Ubezpieczenia dla mieszkań/domów, a także klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Może zainteresuje Cię również