Ubezpieczenie domu w budowie pozwoli uniknąć strat finansowych

Ubezpieczenie domu w budowie pozwoli uniknąć strat finansowych

Już niebawem rozpoczynasz budowę swojego domu? Przed Tobą spore wyzwanie związanie nie tylko z pracami budowlanymi, ale również odpowiednim zabezpieczeniem nieruchomości. Warto bowiem mieć świadomość, że na placu budowy może czyhać wiele zagrożeń, efektem czego będą poważne straty finansowe. Warto zatem zastanowić się nad sensownością wykupienia odpowiedniej polisy.

Wydawać by się mogło, że ubezpieczenie nieruchomości dotyczy tylko tych już wybudowanych i gotowych do użytku. Jednak budując dom również możemy, a nawet powinniśmy go ubezpieczyć. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i taka sama, jak w przypadku wszelkiego rodzaju ubezpieczeń: aby nie utonąć w kosztach.

Buduj dom bez obaw o nieprzewidziane zdarzenia losowe

Nikt nie jest w stanie przewidzieć tego, co przyniesie przyszłość. Nawet, jeśli zakładasz, że budowa domu przebiegnie zgodnie z planem, zawsze może pojawić się "coś", co plany pokrzyżuje. Coś, co sprawi, że dalsza budowa domu nie będzie możliwa. Pożar, huragan, powódź, kradzież materiałów budowlanych – to zaledwie kilka nieoczekiwanych sytuacji losowych, które nie tylko wymuszą wstrzymanie dalszych prac budowlanych, ale i wygenerują spore koszty. Dlatego już na etapie stawiania fundamentów, powinieneś pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia domu w budowie.

Jest to szczególny rodzaj polisy, która – choć nie ma zbyt szerokiego zakresu – zapobiega przepłacaniu w przypadku zdarzenia losowego lub też w sytuacji, gdy prace budowlane niosą za sobą pewne ryzyko.

Co obejmuje polisa?

Podstawowy wariant ubezpieczenia chroni nas przed zdarzeniami takimi jak pożar, wybuch czy uderzenie pioruna. Oczywiście grupę ryzyk, przed którymi ochroni nas polisa możemy rozszerzyć opłacając wyższą składkę. Warto w takim wypadku pomyśleć o zabezpieczeniu naszego domu przed osuwaniem się ziemi, powodzią, huraganem. Możemy także ubezpieczyć nasz dom w trakcie budowy przed kradzieżą – jest to natomiast możliwe dopiero w momencie, gdy obiekt jest zamykany i zabezpieczony systemem antykradzieżowym, np. drzwiami antywłamaniowymi. Dopóki stan surowy pozostaje otwarty, żaden ubezpieczyciel nie obejmie go ochroną przed kradzieżą z włamaniem.

W zależności od konkretnej oferty ubezpieczyciela, można wykupić dodatkową ochronę uwzględniającą wypłatę odszkodowania m.in. w razie:

  • stłuczenia przedmiotów (nie tylko szklanych) – ubezpieczenie przedmiotów do stłuczenia;
  • wyrządzenia szkód osobom trzecim – ubezpieczenie OC w życiu prywatnym;
  • uszczerbku na zdrowiu – ubezpieczenie NNW.

Ponadto polisa może obejmować również pomoc prawną w trudnych sytuacjach, np. związanych z konfliktem z sąsiadami – ubezpieczenie ochrony prawnej.

Jak ubezpieczyć i nie zbankrutować?

Przede wszystkim, zanim sięgniemy po oferty poszczególnych firm ubezpieczeniowych, zastanówmy się, w jaki sposób możemy zabezpieczyć naszą nieruchomość w budowie przed ewentualnymi zagrożeniami. Każde dodatkowe zabezpieczenie może bowiem skutkować zniżkami u danego ubezpieczyciela. Tak więc upewnijmy się, że nasz dom posiada już zabezpieczone otwory, którymi można by dostać się do środka (np. drzwi i okna). Stały dozór placu, na którym znajduje się budowany dom również przyniesie nam zniżki.

Oczywiście, możemy ubezpieczyć dom, który pozostaje w surowym stanie otwartym i jest niestrzeżony. W takim przypadku polisa nie obejmie ryzyka kradzieży z włamaniem. Dom możemy ubezpieczyć już w momencie rozpoczęcia umowy, czyli w chwili, gdy rozpoczęto prace przygotowawcze takie, jak: prace geodezyjne, budowę obiektów tymczasowych, przygotowanie placu budowy.

Standardowo, umowy ubezpieczeniowe dla domu w trakcie budowy zawierane są na rok, przy czym na uargumentowaną prośbę klienta mogą ulec skróceniu do pół roku. Jeśli nasza budowa będzie trwała dłużej, możemy po roku przedłużyć polisę na kolejne lata. Podobnie, jeśli budowa zostanie zakończona szybciej – umowa ulega skróceniu. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, ponieważ to właśnie tam określone są dokładne warunki zakończenia umowy. Może się bowiem okazać, że dane towarzystwo ubezpieczeniowe za dzień zakończenia umowy uznaje dzień zakończenia prac budowlanych, a już inne towarzystwo uzna datę otrzymania pozwolenia na użytkowanie.

Dlaczego warto ubezpieczyć dom na etapie budowy?

Ubezpieczenie domu w budowie to polisa, która zwiększa Twoje poczucie bezpieczeństwa – jako inwestora. Nawet jeśli dokładasz wszelkich starań, zawsze istnieje ryzyko wypadków, takich jak: pożar, zalanie, zwarcie instalacji elektrycznej. Posiadając polisę, co prawda nie unikniesz zdarzeń losowych, ale zapobiegniesz sporym stratom finansowym.

Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, m.in. gdy:

  • budowę zniszczy huragan, ogień lub inne zdarzenie losowe (np. grad, osuwanie ziemi, lawina, uderzenie pojazdu, eksplozja, trzęsienie ziemi, huk ponaddźwiękowy);
  • materiały budowlane zgromadzone na terenie budowy zostaną uszkodzone przez upadek drzewa, zalegający śnieg, itp.;
  • dojdzie do włamania i kradzieży elementów przeznaczonych do wbudowania, np. paneli podłogowych, kaloryferów.

Wybierz najlepsze ubezpieczenie domu w budowie

Zależy Ci na maksymalnej ochronie ubezpieczeniowej, jednak nie lubisz przepłacać? Niech wybór ubezpieczyciela będzie decyzją przemyślaną, dzięki czemu unikniesz wysokich kosztów. Porównując i analizując konkretne oferty, możesz dopasować opcję do swoich potrzeb i oczekiwań. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Jeśli jesteś zainteresowany ubezpieczeniem domu w budowie, Wygodnie.pl ułatwi podjęcie decyzji. Skorzystaj z naszego kalkulatora – wypełnij formularz, by otrzymać informację zwrotną o szacowanej wysokości składki.

Może zainteresuje Cię również