Samochody z automatyczną skrzynią biegów - jak się sprawują?

Samochody z automatyczną skrzynią biegów - jak się sprawują?

Jak działa automatyczna skrzynia biegów? W jakich pojazdach najczęściej ją spotykamy? Co oznaczają poszczególne symbole? Jakie są wady i zalety takiego mechanizmu? Czym się kierować przy wyborze małego auta z automatem?

Samochód automat - dodatkowy komfort dla kierowcy?

Wprowadzenie automatycznych skrzyni biegów miało przede wszystkim poprawić komfort jazdy poruszania się samochodem po miastach poprzez ograniczenie ciągłego zmieniania biegów (jak to bywa w przypadku manualnej wersji). Auta automat posiadają kilka rodzajów samej skrzyni, spośród których wyróżniamy: klasyczne, dwusprzęgłowe, bezstopniowe, zautomatyzowane oraz przekładnie planetarne.

W odróżnieniu od manualnych pojazdów, auta posiadają tylko dwa pedały (gaz i hamulec) oraz nie stajemy przed koniecznością zmiany biegów w trakcie jazdy, ponieważ zmieniają się automatycznie. Samochody w automacie nie wymagają od nas używania lewej nogi. Kierowcy, którzy są przyzwyczajeni do poruszania się autem z manualną skrzynią muszą uważać na możliwość gwałtownego hamowania przez przypadkowe przyciśnięcie do końca lewą nogą hamulca (ponieważ przywykli do wciskania sprzęgła w poprzednim aucie). Takie hamowanie jest niebezpieczne i może mieć nieprzyjemne konsekwencje.

Samochody z automatyczną skrzynią biegów - oznaczenia symboli

O ile w skrzyni manualnej przywykliśmy do biegów 1,2,3,4,5,6 i R, o tyle symbolika w automatycznych nieco się różni. Bieg P oznacza parking i służy do parkowania oraz dodatkowo blokuje koła, aby nie mogły się poruszać. Przy tym bieg zawsze powinniśmy odpalać i gasić pojazd. Samochód automat również posiada bieg R, czyli reverse (bieg wsteczny). N natomiast to tak zwany luz, a używa się go bardzo rzadko (niekiedy podczas holowania, jeżeli producent nie ma żadnych zastrzerzeń).

Bieg do jazdy na przód to D, czyli drive. Niekiedy w samochodach tych występuje również bieg S, który oznacza sportowy tryb jazdy, czy E – eco. Polegają one na tym, że skrzynia zmienia biegi przy innych momentach obrotowych. Niektóre auta automat są wyposażone w bieg zimowy W tzw. winter, który przeznaczony jest do jazdy po oblodzonej nawierzchni drogi. Niektóre modele posiadają bieg M, czyli manualnego zmieniania biegów, a zmieniamy je za pomocą guzików + i -.

Małe tanie auto z automatem - czym się kierować przy wyborze?

Do tych najczęściej wybieranych przez kierowców marek i modeli należą Citroen C3 II, Fiat Grande Punto, Ford Fiesta IV, Honda Jazz II, Hyundai i20, Mitsubishi Space Star, Opel Corsa D, Peugeot 207, Renault Clio IV, Volkswagen Ibiza, Fabia, czy Polo, Suzuki Swift oraz Toyota Yaris III. Jednak tego typu skrzynie samochodowe mają również kilka wad. Zautomatyzowane psują się najszybciej z powyżej wymienionych, natomiast te z przekładnią najszybciej się zużywają.

Jeżeli interesuje nas małe, tanie auto z automatem do jazdy po mieście, to powinniśmy wybrać skrzynię CVT, a na częstsze wyjazdy poza miasto najlepiej posłuży klasyczny automat lub ewentualnie skrzynia dwusprzęgłowa. Najważniejsze, to unikać skrzyń zautomatyzowanych!

Samochody z automatyczną skrzynią biegów - jak je optymalnie wykorzystywać?

Posiadając samochód automat nigdy nie zmieniajmy biegów w trakcie jazdy. Najpierw trzeba się zatrzymać, a następnie zmienić bieg na wciśniętym hamulcu. Zanim zaczniemy jeździć z wysokimi obrotami, powinniśmy chwilę poczekać, aż olej w skrzyni się rozgrzeje. Samochód z taką skrzynią nie lubi również nadmiernego holowania ciężkich przyczep, czy ładunków. Nie warto wymuszać procedury startowej.

Samochody w automacie powinny mieć wymieniany olej w skrzyni co około 40-60 tys. kilometrów lub co 5 lat. Na wzniesieniu trzeba koniecznie pamiętać o zaciągnięciu hamulca ręcznego, aby nadmiernie nie przeciążać skrzyni. Nie zaleca się zjeżdżania z górki na luzie, dodawania gazu przed włączeniem biegu D lub R (i na innych biegach wprawiających pojazd w ruch), a także ruszać przy wciśniętym jednocześnie gazie i hamulcu. 

Ubezpieczenie OC niezależne od skrzyni biegów

Manualna, czy automatyczna skrzynia biegów nie wpływa naczącą na zmianę ceny ubezpieczenia OC. Niemniej, posiadanie polisy OC jest obowiązkowe i należy do obowiązku wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ubezpieczenie OC można zakupić również na naszej stronie, korzystają z internetowych narzędzi jak kalkulator ubezpieczenia, czy dzwoniąc bezpośrednią na naszą infolinię Wygodnie.pl

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również