Samochód rodzinny - szukamy ideału

Samochód rodzinny - szukamy ideału

Jaki rodzaj nadwozia powinno mieć takie auto? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze samochodu rodzinnego? Jakie czynniki mają wpływa na naszą decyzję? Jakie marki i modele aut są polecane?

Auto rodzinne - co odgrywa w nim kluczową rolę?

Czym powinien cechować się taki pojazd? Przede wszystkim powinien być przestronny, funkcjonalny, ekonomiczny i nie wolno zapominać, aby sprawiał on nam przyjemność z jazdy. Każdy rodzic na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo. Rodzinne auto powinno być mało awaryjne, a co za tym idzie posiadać takie mechanizmy jak system ISOFIX, który ułatwia możliwość montowania fotelików dziecięcych, czy przycisk zamykania drzwi w pojeździe w miejsca siedzenia kierowcy, tak, aby pociecha nie wypadła z auta podczas jazdy przy zabawie. 

W kwestii bezpieczeństwa sprawdzą się dodatkowe systemy, takie jak czujnik martwego pola, tempomat, czy stabilizator toru jazdy. Bardzo często prowadzenie auta wiąże się z opieką nad najmłodszymi, więc każdy mechanizm poprawiający naszą koncentrację, czy informujący nas o potencjalnym zagrożeniu może pomóc zapanować nad sytuacją w samochodzie i na drodze. Ale rodzinny samochód to nie tylko bezpieczeństwo.

Inne czynniki uatrakcyjniające samochód rodzinny

Istotna jest również przestronność auta. Rodzicom zdarza się przewozić różne rzeczy autem: kołyskę, wózek, asortyment dla dziecka, meble itd. Często przestrzeń ta jest potrzebna przy planowaniu wakacji, gdzie głównym środkiem lokomocji będzie własne auto. Tutaj auto rodzinne powinno przewidywać potrzeby użytkowników – jeżeli jeździmy często w góry, czy z rowerami, to powinno zawierać boksy dachowe itd. 

Poza tym takie wyprawy cała rodziną są kosztowne, więc same koszty związane z utrzymaniem auta powinny być minimalne. Tutaj determinantem wyboru konkretnego modelu może być jego spalanie, awaryjność, czy dostęp do części zamiennych na rynku. I co ważne – auto nie powinno być drogie (w zasięgu naszego domowego budżetu). Coraz popularniejszy staje się również wynajem długoterminowy samochodów – wtedy posiadający auto płaci tylko koszty wynajmu i nie staje przed koniecznością zakupu za gotówkę auta. Kluczowe przy wyborze auta jest także nadwozie. Rodzinny samochód to najczęściej van, mini-van, SUV, kombi czy ewentualnie pojemny sedan.

Pewne czynniki determinują wybór samego auta. Przede wszystkim budżet, potrzeby związane z wielkością rodziny, a także własne preferencję. Jeżeli mamy rodzinę powyżej 5 osób, tutaj będziemy musieli rozważyć, czy chcemy kupić auto na większą ilość osób, a może zdecydujemy się na zakup dwóch aut (bo np. oboje rodziców ma prawo jazdy). Ale wtedy koszt utrzymania znacząco wzrasta. Za samochód rodzinny może posłużyć np. Volkswagen Tiguan, Renault Grand Escape, Skoda Octavia, Honda CR-V, czy Volkswagen Passat. Tutaj możliwości jest bardzo wiele. 

Ubezpieczenie samochodu, kiedy podróżujemy z rodziną

Jeżeli posiadamy rodzinę i często podróżujemy w dalsze trasy, poza podstawowym ubezpieczeniem OC może kluczowe okazać się ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów, a także ubezpieczenie Assistance. Przy doborze odpowiedniego wariantu Assistance powinniśmy uwzględnić to, czy Ubezpieczyciel zapewnia pomoc tylko dla kierowcy, ale również dla osób z nim podróżujących. W ten sposób można zabezpieczyć się na wypadek awarii pojazdu i zapewnić rodzinnie zakwaterowanie, czy dojazd do miejsca zamieszkania.

Wygodnie.pl to porównywarka ubezpieczeń. Na naszej stronie, po uzupełnieniu formularza mogą Państwo zakupić wybraną polisę bez wychodzenia z domu. W razie trudności, pomocą służy nasza infolinia.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również