Odpowiedzialna i bezpieczna jazda samochodem to nie tylko doświadczenie kierowcy, ale również znajomość podstawowych zasad, czy elementów wyposażenia auta. Odpowiedni dobór świateł pomaga nam poprawić widoczność na drodze, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia wypadku. Warto dlatego wiedzieć, jakie są rodzaje świateł w samochodzie.
Jakie mamy rodzaje świateł w samochodzie?
Światła mijania, drogowe, do jazdy dziennej, cofania, postojowe, kierunkowskazy, światła awaryjne, przeciwmgielne, odblaskowe, światła pozycyjne, obrysowe, światła „stop” to rodzaje świateł w samochodzie osobowym. Każde z nich wspomaga jazdę w różnych warunkach pogodowych, a także porze dnia.
Wszystkie rodzaje świateł w samochodzie mają swoje symbole, przez co kierowca może łatwiej je rozpoznać i zidentyfikować. Symbole te pojawiają się na desce rozdzielczej pojazdu, przez co kierowca nie musi opuszczać auta podczas jazdy, aby sprawdzić które z nich są włączone (czasami może być przepalona żarówka, więc raz na jakiś czas warto sprawdzić nasze oświetlenie, bo np. komputer pokładowy nie będzie informował nas o takim fakcie). Jednakże każdorazowo zaleca się ich sprawdzenie przez wyruszeniem w trasę. Wiemy zatem jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie, a teraz omówimy szczegółowo przeznaczenie każdego z nich.
Rodzaje świateł w samochodzie - symbole
Światła mijania są najczęściej używanym oświetleniem. Służą nam w ciągu dnia, czy nocy. Jednakże ich złe ustawienie może być przyczyną kolizji lub wypadku, ponieważ mogą oślepić kierowcę nadjeżdżającego z naprzeciwka. W zależności od ilości osób znajdujących się w pojeździe powinniśmy skorygować wysokość ich świecenia. Na desce rozdzielczej powinno znajdować się pokrętło służące do ich regulowania. W innym przypadku warto skorzystać z pomocy mechanika, który pomoże nam je właściwie ustawić.
Światła drogowe służą nam do oświetlania trasy na dużą odległość. Zazwyczaj używamy ich wieczorem, gdy jezdnia nie jest oświetlona i znajdujemy się poza terenem zabudowanym. Warto pamiętać, żeby używać ich rozważnie. W przypadku, gdy będzie nadjeżdżał pojazd z naprzeciwka, musimy je wyłączyć, aby nie oślepić kierowcy. Niekiedy zdarza się, że podczas jazdy na drodze nieoświetlonej na skrzyżowaniach pojawiają się budynki. Wyłączenie świateł w tych sytuacjach spowoduje, że nie będziemy w nocy oślepiać mieszkańców. Ponadto, świateł drogowych nie używamy, kiedy przed nami znajdują się piesi oraz inne pojazdy poruszające się w obszarze oświetlenia. Czasami niektórzy kierowcy, za pomocą migania światłami drogowymi informują pozostałych uczestników ruchu o ewentualnej kontroli drogowej na trasie.
Światła do jazdy dziennej to alternatywa dla świateł mijania podczas prowadzenia samochodu za dnia. Nowsze modele aut posiadają taką funkcję, która z reguły jest automatyczna i w zależności od widoczności na drodze, samoczynnie przełącza światła do jazdy dziennej na światła mijania i odwrotnie. Korzystanie z tych świateł jest możliwe tylko przy dobrej widoczności i warunkach pogodowych.
Kierunkowskazy i światła awaryjne
Kierunkowskazy to sygnalizatory, za pomocą których informujemy kierowców o planowanej zmianie kierunku jazdy. Światła te w Polsce są pomarańczowe, a sygnał świetlny jest przerywany, w tych samych interwałach czasowych. Poza przeznaczeniem do określania kierunku jazdy służą również do informowania o zmianie pasa ruchu, czy wykonaniu manewru wyprzedzania. Niektórzy kierowcy informują również za pomocą prawego kierunkowskazu osoby za sobą w trakcie jazdy o możliwości wyprzedzania. Światła te, tak samo jak światła awaryjne są rozmieszczone w przednich i tylnych reflektorach, a także po bokach samochodu (czasami również w lusterkach samochodowych).
Światła awaryjne różnią się od kierunkowskazów tym, iż jednocześnie zapalają się wszystkie sygnalizatory. Używane są w przypadku awarii pojazdu, a przycisk z ich symbolem znajduje się na desce rozdzielczej (czerwony trójkąt). Możemy je włączyć również przy wyłączonym silniku. Kierowcy korzystają z nich także w trakcie holowania pojazdu. Możemy również spotkać się z sytuacją, kiedy kierowcy podczas nagłego wstrzymania ruchu informują pozostałych uczestników za sobą o postoju na drodze za pomocą tych właśnie świateł. Ponadto, kierowcy w ramach przeprosin lub podziękowań decydują się na chwilowe ich uruchomienie, choć nie powinno się ich użytkować w trakcie jazdy.
Pozostałe rodzaje świateł w samochodzie
Światła przeciwmgielne znajdują się z przodu i tyłu pojazdu. Tylnie odgrywają ważniejsza rolę, ponieważ informują innych kierowców w trakcie ograniczonej widoczności o naszej obecności na drodze (szczególnie podczas mgły). Przeznaczenie przednich świateł przeciwmgielnych ma ułatwiać kierowcy prowadzenie pojazdu podczas ograniczonej widoczności spowodowanej np. opadami atmosferycznymi, mgłami itp.
Światła pozycyjne używamy podczas postoju pojazdu lub słabej widoczności. Światła stopu uruchamiane są podczas wciśnięcia pedału hamulca. Umieszczone są z tyłu samochodu, aby informować kierowców za nami o manewrze hamowania. Świecą się one jaśniej od świateł pozycyjnych. Światła cofania, jak sama nazwa wskazuje, uruchamiane są w przypadku włączenia biegu wstecznego. Jasne światło poza informowaniem pozostałych uczestników ruchu o cofaniu, pomaga kierowcy polepszyć widoczność w nocy w trakcie wykonywania tego manewru.
Niektóre z aut posiadają dodatkowe elementy odblaskowe lub światła obrysowe, które wpływają na efekt wizualny auta. Dodatkowo, w wyposażeniu samochodu osobowego posiadamy wiele świateł wewnątrz pojazdu umieszczonych nad deską rozdzielczą, drzwiami samochodowymi, czy w bagażniku, które są przydatne szczególnie po zmroku.