PZU ubezpieczenie mieszkania - opinia eksperta

PZU ubezpieczenie mieszkania - opinia eksperta

Dlaczego chcemy ubezpieczyć mieszkanie?

Powodów, chęci ubezpieczenia mieszkania możemy znaleźć kilka, w zależności od sytuacji. Jedni ubezpieczają, bo właśnie kupili sobie nieruchomość z pomocą kredytu i bank w umowie zawarł klauzulę konieczności ubezpieczenia do kwoty udzielonego kredytu. Krótko mówiąc: ubezpieczają, bo muszą. Inni ubezpieczają mieszkanie, bo zawsze je ubezpieczali i jest to traktowane już jako swego rodzaju obowiązek, czy podatek i siłą rozpędu ochrona przedłużana jest z roku na rok bez wnikania w szczegóły. Niektórzy ubezpieczają swoje nieruchomości bo zostali namówieni przez znajomych, bliskich, czy sąsiadów nie widząc w tym większego sensu – aż do pierwszego zdarzenia.

Jeszcze inni ubezpieczają się, bo słyszeli o przykrych doświadczeniach innych właścicieli nieruchomości i nieco się wystraszyli konsekwencji finansowych z powodu braku ubezpieczenia. Czyli uczą się na cudzych błędach. Ale są też tacy właściciele mieszkań, którzy z pełną świadomością i poczuciem własnego bezpieczeństwa poszukują ochrony ubezpieczeniowej gwarantującej im spokój i bezpieczeństwo na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń powodujących zniszczenie ich mienia. Na szczęście, tych świadomych klientów jest coraz więcej.

Co możemy ubezpieczyć w PZU?

Przede wszystkim pamiętajmy, że mieszkanie to nie tylko lokal, w którym mieszkamy. Ubezpieczając mieszkanie, ochrona obejmuje również piwnicę, komórkę (pomieszczenie), a nawet miejsce garażowe, czy postojowe w podziemiach budynku - o ile oczywiście należą do właściciela mieszkania. A to nie wszystko. Możemy ubezpieczyć mieszkanie z elementami na stałe wbudowanymi np. zabudowy kuchni, boazerie, podwieszane sufity, kominki, kabiny prysznicowe itd. Ponadto możemy ubezpieczyć ruchomości domowe np. rzeczy osobiste, meble, sprzęt AGD, sprzęt elektroniczny, audiowizualny, sportowy, fotograficzny i inne przedmioty znajdujące się w mieszkaniu.

Ubezpieczenie mieszkania PZU oferuje coś więcej swoim Klientom. W ramach ruchomości domowych, PZU obejmuje ochroną również sprzęt służący do prowadzenia działalności gospodarczej, wykorzystywany do pracy zarobkowej i do użytku prywatnego, a także sprzęt powierzony przez pracodawcę do pracy zdalnej (telefon komórkowy, komputer). Nie jest to powszechne rozwiązanie, dlatego warto wykupić polisę mieszkaniową w PZU, jeżeli pracujemy zdalnie. Poza tym, jako ruchomości domowe ubezpieczone będą też rośliny doniczkowe i zwierzęta domowe – psy, koty, chomiki, żółwie, króliki i inne zwierzęta przechowywane hobbystycznie w mieszkaniu.

Katalog przedmiotów ubezpieczanych w ramach polisy PZU jest bardzo szeroki i w zasadzie obejmuje wszystkie elementy przechowywane w mieszkaniach. Nowym, ciekawym rozwiązaniem wprowadzonym przez PZU jest objęcie ochroną rzeczy poza mieszkaniem – np. na tarasie, czy balkonie (meble ogrodowe, rower, grill itp.), a także rzeczy należących do dziecka, które uczy się poza domem i wynajmuje mieszkanie, pokój w akademiku lub internacie.

Od czego to wszystko możemy ubezpieczyć - zakres ubezpieczenia

PZU oferuje polisę mieszkaniową w wielu wariantach z możliwością zastosowania różnych rozwiązań, które można dopasować do potrzeb każdego klienta. Istnieje możliwość zawarcia ubezpieczenia opartego o prostą i podstawową formułę, a także alternatywnie, wykupienie polisy z różnymi rozszerzeniami, gwarantującymi pełną ochronę, nawet dla najbardziej wymagających klientów. Taka różnorodność to bardzo dobre rozwiązanie, bo daje możliwość dopasowania ubezpieczenia do własnych potrzeb. Jakiej więc ochrony i pomocy możemy spodziewać się po wykupieniu polisy mieszkaniowej w PZU? Do wyboru mamy wariant w oparciu o formułę zdefiniowanych zdarzeń losowych, w której wymienione są zdarzenia, za które PZU ponosi odpowiedzialność.

W tym wariancie uzyskamy ochronę między innymi od takich zdarzeń jak np. pożar, huragan, eksplozja, zalanie, uderzenie pioruna, czy przepięcie. Warto dodatkowo ubezpieczyć się od zdarzeń polegających na kradzieży mienia. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie mieszkania i jego wyposażenia w formule od wszystkich ryzyk. Faktycznie nie oznacza to, że będziemy ubezpieczeni od wszystkiego, bo warunki zawierają szereg wyłączeń (zdarzenia, za które zakład ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności). Mimo to, ubezpieczenie w takiej formie daje nam najszerszą ochronę mienia. Poza zdarzeniami losowymi, przepięciami, dewastacją, kradzieżą z włamaniem, ochrona ubezpieczeniowa PZU obejmuje też inne zdarzenia, niezdefiniowane i nie wyłączone. PZU oferuje jeszcze ochronę na wypadek wyłudzenia pieniędzy lub biżuterii (dotyczy osób przed 13 i po 65 roku życia).

Jest to atrakcyjna forma rozszerzenia ochrony, gdy coraz częściej słyszymy o złodziejach, którzy odwiedzają nasze babcie lub dzieci, podszywając się np. pod funkcjonariuszy policji. Niestety taka forma wyłudzania oszczędności jest ostatnimi czasy bardzo popularna. Prócz tego, w tym najszerszym wariancie możemy jeszcze uzyskać zwrot kosztów leczenia naszych pupili (psów i kotów), o ile zostały poszkodowane w wyniku wypadku, pogryzienia, czy otrucia. Należy wspomnieć też o udzielanej przez PZU ochronie z tytułu takich szkód jak np. pożar powstały na skutek pozostawienia włączonego żelazka, czy garnka na włączonym palniku. To bardzo ciekawe rozszerzenia. Do ubezpieczenia mienia warto wykupić jeszcze ochronę z tytułu potłuczenia szklanych elementów wyposażenia mieszkania. W PZU jest to opcja dodatkowa.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym od PZU

Ubezpieczając mieszkanie nie należy zapominać o bardzo ważnym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. To rozszerzenie uchroni nas przed skutkami roszczeń osób trzecich, którym właściciel mieszkania lub inni domownicy wyrządzili nieumyślnie szkodę. Jakie to mogą być przypadki? Zalanie sąsiadów, zderzenie się z kimś podczas jazdy na rowerze lub hulajnodze, pogryzienie przez zwierzę domowe obcej osoby i wiele innych przypadków wynikających z winy posiadacza mieszkania. 

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest fakt udzielenia ochrony i wypłata odszkodowania za szkody wyrządzone przez dzieci do 13 roku życia. PZU w takim przypadku nie będzie sprawdzać, czy rodzic sprawował opiekę nad dzieckiem. Poszkodowany otrzyma należne odszkodowanie bez względu na to, czy dziecko było pilnowane, czy nie. W ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej  znajdziemy również  dodatkowe rozszerzenia, które można zastosować w zależności od potrzeb danego klienta. Np. rozszerzenie o odpowiedzialność za pogryzienie przez psy agresywne, odpowiedzialność za szkody w mieniu wynajętym, szkody powstałe na polowaniach, szkody powstałe w związku z posiadaniem broni palnej, wiatrówek, pojazdów nie podlegających obowiązkowi ubezpieczenia, a także w związku z posiadaniem koni do rekreacji.

PZU Ubezpieczenie mieszkania - dodatkowe rozszerzenia

PZU proponuje dodatkowo do pakietu ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków dla osób zamieszkujących ubezpieczane mieszkanie. Możemy też uzyskać ochronę prawną, która przyda się w trudnych sytuacjach życiowych. Do wyboru mamy dwa warianty ochrony. Istnieje też możliwość ubezpieczenia nagrobka oraz domku na działce rekreacyjnej.

Nie zapominajmy o jeszcze jednym ważnym rozszerzeniu. Chodzi tu o ubezpieczenie Assistance "Pomoc w domu", czyli pomoc różnych specjalistów na wypadek awarii urządzeń lub sprzętów w mieszkaniu. Podstawowa wersja tego rozszerzenia jest już w pakiecie podstawowym, ale warto pomyśleć nad wariantem bardziej rozbudowanym. Ten dodatek pozwoli nam na skorzystanie z usług hydraulika, elektryka, szklarza, dekarza, ślusarza, czy innych specjalistów - łącznie z pomocą medyczną i organizacją pobytu na wypadek niemożności przebywania w ubezpieczonym mieszkaniu. Mamy kilka wariantów do wyboru. Dzięki temu możemy dopasować do siebie odpowiedni zakres ochrony.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania PZU?

Cena za ubezpieczenie mieszkania w PZU jest uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim od wartości ubezpieczanego mienia (im droższe mieszkanie, im więcej zgromadzonych w mieszkaniu sprzętów, tym cena będzie wyższa). Kolejnym wyznacznikiem ceny jest wybór opcji i wariantu ubezpieczenia. PZU oferuje szeroki wybór zakresu oraz dodatkowych rozszerzeń. Tu dobrze jest porozmawiać z Agentem, który pomoże dobrać odpowiednie ubezpieczenie. Na ostateczną cenę ubezpieczenia wpływ mają również takie czynniki jak historia szkodowa, posiadane zabezpieczenia, czy posiadanie w PZU innych ubezpieczeń. 

Co wyróżnia PZU ubezpieczenie mieszkania?

TOP10
1. Rozbudowana formuła dająca możliwość wyboru właściwych dla klienta przedmiotów ubezpieczenia oraz właściwego zakresu ochrony w zależności od potrzeb.
2. Objęcie ochroną ubezpieczeniową rzeczy należących do dziecka poza miejscem ubezpieczenia, w tymczasowym miejscu zamieszkania np. w akademiku, czy internacie.
3. Objęcie ochroną rzeczy (mebli ogrodowych, huśtawek, grilli, ławek, sprzętu turystycznego, narzędzi ogrodniczych, psów i kotów) znajdujących się poza mieszkaniem - w ogródku, na tarasie, balkonie.
4. Odpowiedzialność odszkodowawcza za szkody finansowe powstałe na skutek wyłudzenia gotówki lub biżuterii np. z wykorzystaniem metody "na wnuczka" lub "na policjanta". Dotyczy wyłudzenia od osób starszych powyżej 65 lat i dzieci do 13 roku życia.
5. Wypłata odszkodowania również w przypadku powstania pożaru na skutek rażącego niedbalstwa klienta (pozostawienie włączonego żelazka, pozostawienie garnka, czajnika na palącym się palniku czy pozostawienie bez nadzoru palącego się kominka).
6. Odpowiedzialność za koszty leczenia psów i kotów, które doznały nieszczęśliwego wypadku na skutek wypadku samochodowego, upadku z wysokości lub otrucia.
7. W ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej - odpowiedzialność również za szkody powstałe w związku z używaniem elektrycznej hulajnogi, dronów lub innych modeli latających.
8. Objęcie szkód wyrządzonych przez dziecko do 13 roku życia bez konieczności udowadniania rodzicom ich winy w nadzorze nad dzieckiem.
9. Rozbudowana ochrona prawna z możliwością wyboru wariantu ochrony.
10. Szeroki wachlarz wyboru odpowiedniej ochrony Assistance, w tym między innymi pomocy różnych specjalistów, medyków, zorganizowanie ochrony, zabezpieczenie miejsca pobytu w przypadku niemożności zamieszkiwania we własnym mieszkaniu.

Jak zawrzeć ubezpieczenie mieszkania w PZU?

Wygodnie.pl posiada w ofercie ubezpieczenie mieszkania w PZU. Wystarczy skontaktować się z Agentem lub skorzystać z internetowego kalkulatora ubezpieczenia mieszkania, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

Ireneusz Drzewiecki
Ireneusz Drzewiecki

Ponad 25 lat doświadczenia w branży ubezpieczeniowej. Szkoleniowiec (współpraca z agentami i brokerami na terenie Polski), underwriter w zakresie ubezpieczeń majątkowych dla przedsiębiorstw i osób fizycznych. Współtwórca Ogólnych Warunków Ubezpieczenia dla mieszkań/domów, a także klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Może zainteresuje Cię również