Każdy kierowca podczas kontroli Policji za swoje przewinienie może otrzymać punkty karne. Ile można mieć takich punktów? Jak sprawdzić stan swojego konta? Kiedy się zerują?
Punkty karne - na wstępie
Kierowcy, którzy przekroczyli prędkość, przejechali na czerwonym świetle lub wymusili pierwszeństwo i zostali złapani przez patrol Policji, mogą być ukarani mandatem karnym o określonej grzywnie, a także na ich konto zostają wpisane punkty karne.
Czym one są? To swego rodzaju zabezpieczenie przed posiadaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów przez kierowców stwarzających cyklicznie zagrożenie na drodze dla pozostałych uczestników ruchu.
Jak sprawdzić punkty karne?
Na to są dwa sposoby. Możemy sprawdzić punkty karne online. Jednak warunkiem skorzystania z takiej alternatywy jest posiadanie aktywnego (zweryfikowanego) profilu zaufanego. Wtedy logujemy się do portalu Obywatel GOV i tam generuje się raport z informacją o posiadanych punktach karnych, który możemy pobrać w postaci pliku PDF. Dokument ten służy tylko i wyłącznie do sprawdzenia punktów karnych, nie ma żadnej wartości urzędowej.
Zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebujemy zaświadczenia o punktach karnych np. podczas rekrutacji na stanowisko kierowcy w państwowej spółce. Wtedy konieczne jest udanie się do komisariatu policji. Na posterunku możemy również sprawdzić punkty karne.
Udając się na komisariat, musimy mieć przy sobie dokument tożsamości. Gdy będziemy chcieli uzyskać zaświadczenie o punktach karnych, dodatkowo będziemy potrzebowali potwierdzenia wpłaty lub przelewu. Płatności możemy dokonać online i wydrukować potwierdzenie z konta lub uiścić opłatę w urzędzie gminy, gdzie otrzymamy stosowne potwierdzenie. Koszt wystawienia takiego zaświadczenia wynosi 17 PLN.
Na komendzie są specjalne wnioski do uzupełnienia, w których wpisujemy nasze dane adresowe i kontaktowe. Ponadto, określamy w nich sposób otrzymania zaświadczenia – czy chcemy odebrać je na posterunku, czy może ma zostać do nas wysłany listownie na wskazany adres. Policjant powinien nam wydać również potwierdzenie złożenia wniosku.
Ile można mieć punktów karnych?
Wiele osób zastanawia się, ile punktów karnych może mieć maksymalnie? Tutaj prawo rozróżnia dwa typy kierowców. Osoby, które mają swoje pierwsze prawo jazdy i posiadają je krócej niż rok mogą mieć maksymalnie 20 punktów karnych. Natomiast pozostali kierowcy – 24 punkty. W obydwu przypadkach punkty te zerują się po upłynięciu jednego roku kalendarzowego.
Jeżeli posiadamy prawo jazdy krócej niż rok, po przekroczeniu limitu zostanie nam odebrane prawo jazdy. W innej sytuacji są kierowcy z dłuższym stażem. Zanim nastąpi całkowita utrata prawa jazdy, starosta wysyła ich do WORDu na specjalny egzamin sprawdzający kwalifikację, a także badania psychologiczne. Jeżeli badanie i egzamin uzyskają wynik pozytywny, kierowca odzyskuje swoje uprawnienia.
Zmniejszenie liczby punktów karnych
Każdy kierowca, który posiada uprawnienia dłużej niż rok, może zmniejszyć liczbę punktów karnych. Jeżeli nie przekroczył on 24 punktów, raz na sześć miesięcy może on przystąpić do specjalnego kursu, organizowanego przez WORD. Ile punktów karnych można usunąć? 6 najstarszych na naszym koncie.
Koszt takich zajęć to około 300 PLN. To niewielka kwota w porównaniu z konsekwencjami np. dla kierowców zawodowych, którzy posiadają uprawnienia na samochody ciężarowe. I w ramach przypomnienia – punkty znikają nam po upłynięciu jednego roku kalendarzowego (rok od dnia, w którym zostaliśmy ukarani kilkoma punktami – nie wszystkie od razu – tylko te, z tego dnia).
Co ponadto możemy sprawdzić jeszcze w Internecie?
Poza punktami karnymi, możemy sprawdzić np. ważność ubezpieczenia OC, a także wyliczyć nowe ubezpieczenia. Jeżeli w najbliższym czasie wygasa Państwu ważność polisy, zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora OC/AC, w którym porównają Państwo ceny ubezpieczenia u różnych Ubezpieczycieli.