Ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu, jednak nie zawsze warunki oferowane przez ubezpieczycieli są dla niego korzystne. Szczególnie problematyczna bywa utrata zniżek za bezszkodową jazdę, przyznawana kierowcom na wewnętrznych zasadach.
Ubezpieczenia – ochrona przez wypadkami losowymi
Ubezpieczenia są doskonałym zabezpieczeniem finansowym, pozwalającym rozwiązać poważne problemy losowe. Korzystamy z różnorodnych polis, chroniących nas przed skutkami kradzieży, wandalizmu, niespodziewanych wypadków i chorób, a także zalania przez sąsiada tuż po przeprowadzonym remoncie. Funkcjonowanie polisy i możliwość dochodzenia odszkodowań wymaga jednak systematycznego opłacania składek, a im są one większe, tym trudniej dotrzymać nam zobowiązań.
Wypadki losowe dotykają nas niespodziewanie i czasami konieczna jest przerwa w ubezpieczeniu z powodu utraty pracy i chwilowego bezrobocia jednego z partnerów, czy też pojawienia się innych wyjątkowych okoliczności, zmuszających nas do zainwestowania każdego grosza w konkretny cel. Istnieją też sytuacje, kiedy polisa nie jest nam chwilowo potrzebna, jak w przypadku sprzedaży samochodu i dłuższego oczekiwania na kolejny model z salonu lub korzystania z pojazdu służbowego. Przerwa w OC przewidziana jest przez każdego z ubezpieczycieli, którzy wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i rozumieją sytuacje, kiedy brak samochodu wiąże się z zawieszeniem zobowiązań.
Obowiązkowa polisa OC
Ubezpieczenie OC samochodu narzucone jest przepisami prawa o ruchu drogowym, dlatego każdy kierowca ma obowiązek znalezienia odpowiedniego ubezpieczyciela i opłacenia składki. Oferta firm na rynku jest bardzo bogata, a wiele z nich proponuje rozmaite rozwiązania, dzięki którym można zaoszczędzić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych na opłatach. Podstawowym okresem rozliczenia jest rok, jednak w niemal każdej firmie udostępniane są też polisy kwartalne i półroczne, dzięki którym można nie tylko podzielić sporą sumę na mniejsze raty, ale też ograniczyć się do krótszego okresu, jeśli planujemy sprzedaż pojazdu lub jego złomowanie.
Wspólną zasadą łączącą wszystkie oferty ubezpieczycieli są zniżki, jakie otrzymuje kierowca po każdym kolejnym roku bezszkodowej jazdy. Zniżki te kumulują się, dzięki czemu doświadczeni właściciele pojazdów jeżdżący bezpiecznie mogą płacić nawet o połowę mniej niż Ci świeżo upieczeni. Ponieważ nikt nie jeździ jednym samochodem przez całe życie często w takich sytuacjach pojawiają się pytania jak przerwa w ubezpieczeniu samochodu wpływa na prawo do zniżek.
Przerwa w ubezpieczeniu OC a zniżki za bezszkodową jazdę
Zastanawiając się nad tym, jak przysługujące nam zniżki potraktuje ubezpieczyciel, kiedy postanowimy zrobić przerwę w opłacaniu składek, w pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, jak ten nasz wybrany ubezpieczyciel je nalicza. Nie istnieją żadne odgórne przepisy, które nakazywałyby firmom podpisującym umowy nagradzanie kierowców za bezszkodową jazdę. Przepisy ustalane są wewnętrznie przez ubezpieczycieli. Dlatego, zanim podpiszemy pierwszą umowę, warto sprawdzić, jakie profity przewiduje polisa oraz ile ważne są zniżki OC po przerwaniu ciągłości ubezpieczenia. Z pewnością każda firma ubezpieczająca zaproponuje nam w tym zakresie inne rozwiązanie.
Ponieważ konsekwencje, jakie niesie ze sobą przerwa w ubezpieczeniu OC samochodu mogą być przypadku, zanim zdecydujemy się na rezygnację z opłacania składek warto dowiedzieć się, co w takim wypadku tracimy. Zazwyczaj najniższy oferowany próg przerwy to 2 lata. Oznacza to, że po upływie 24 miesięcy nawet kierowca z 10 letnim stażem będzie musiał opłacać pełne wartości składki po zakupieniu nowego samochodu. Dwuletnia przerwa w ubezpieczeniu OC nie jest jednak standardem, bowiem niektóre firmy oferujące polisy naliczają zniżki po 3, 4, a nawet 5 latach, jednak te ostatnie są nieliczne. Warto też zwrócić uwagę na wysokość składek, bowiem zdarza się tak, że pomimo utraty zniżek dany ubezpieczyciel i tak będzie nas kosztował mniej, niż inny, który przyzna nam 10% zniżki.
Przerwa w ubezpieczeniu OC a utrata zniżek
Jednym z wariantów stosowanych przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe w przypadku przerwy w polisie OC jest „odejmowanie” kolejnych stopni przywileju niższej opłaty. Oznacza to na przykład, że jeśli kierowca wypracował do tej pory zniżkę w wysokości 40% za każdy rok przerwy w składkach odejmowane jest 10%. Tym samym po rocznej przerwie może liczyć na 30% zniżki, a po dwóch latach – na 20%. Podobną zasadę stosuje znany polski ubezpieczyciel PZU – przerwa w ubezpieczeniu w tej firmie może wynosić nawet 5 lat, ale dopiero wtedy, gdy przysługujący próg zniżek osiągnie wartość 60%. Za każdy kolejny rok przerwy ubezpieczyciel odejmuje 10%.
Dla kierowców wykupujących od nowa OC przerwa w ubezpieczeniu będzie miała szczególne znaczenie wówczas, gdy osiągnęli oni już wysoki próg stażu w bezszkodowej jeździe i mają prawo do ulg sięgających nawet 60%. Przy obecnych stawkach i przy posiadaniu dużego samochodu to kwoty sięgające tysiąca złotych, dlatego z pewnością warto pilnować terminów i starannie wybierać ubezpieczycieli. W takich sytuacjach korzystne okazują się oferty firm, proponujących naliczane na powyższych zasadach ubezpieczenie OC. Przerwa w ubezpieczeniu na przykład w okresie wymiany samochodu lub korzystania z pojazdu służbowego nie wpłynie na całkowitą utratę korzyści, a jedynie ograniczy się do ich procenta. Warto też pamiętać, że zawsze można zmienić ubezpieczyciela, wybierając takiego, który oferuje znacznie korzystniejsze warunki.