Niektórzy z nas posiadają prawo jazdy bezterminowe. Ale tylko do czasu. Do 2033 roku każde prawo jazdy ma posiadać okres ważności. Kiedy powinniśmy wymienić nasze prawo jazdy? Co powinniśmy wiedzieć? Jakie choroby wpływają na utratę bezterminowego prawa jazdy oraz za co można je stracić?
Bezterminowe prawo jazdy - ile kosztuje wymiana? Dlaczego mają zniknąć?
Zdobycie prawa jazdy to czasami wyzwanie. Podchwytliwe testy, trudny plac manewrowy i jazda po mieście uliczkami, które niejednokrotnie wprowadzają w zakłopotanie. To w konsekwencji może „dać nam po kieszeni”, kiedy trzeba wkupić poprawkę egzaminu w WORD. Ale czy o to chodzi?
Warto zwrócić uwagę również na fakt, że to my możemy stać się ofiarami wypadku przez osoby, które od lat nie były badane przez lekarza. Demencja, zaniki pamięci, cukrzyca, omdlenia, to przykładowe choroby, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć i jak one wpłyną na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Tutaj zdaje się przemawiać głos rozsądku za wprowadzeniem terminu ważności prawa jazdy.
Wymiana prawa jazdy bezterminowego - kiedy, gdzie, na ile?
Aby sprawnie przeprowadzić cały proces, urzędy przewidziały długi okres wymiany z równie długim wyprzedzeniem. Najwcześniej, możemy tego dokonać w 2028 roku, natomiast najpóźniej w 2033 roku. Tą datę można traktować jako koniec ważności bezterminowego prawa jazdy.
Aktualnie, wymiany dokumentu powinna dokonać każda osoba, której dokument stracił ważność lub zmieniła swoje imię i nazwisko. Aby to zrobić, musimy złożyć wniosek o wydanie nowego prawa jazdy w Urzędzie Miasta, dzielnicy lub Starostwie Powiatowym, miejscu adekwatnym do adresu zamieszkania. Poza wnioskiem, musimy mieć przy sobie:
- Aktualne zdjęcie, zgodne z wytycznymi
- Potwierdzenie dokonania opłaty za prawo jazdy (wydruk z banku lub z kasy)
- Dowód osobisty, paszport lub kartę pobytu
- Prawo jazdy
- Orzeczenie lekarskie
Dokumenty możemy złożyć osobiście lub za pośrednictwem poczty. Natomiast opłata może zostać wykonana przelewem na konto urzędu lub w kasie, na miejscu. Okres oczekiwania na nowy dokument to zazwyczaj do 9 dni roboczych, ale może on się wydłużyć.
Ważność prawa jazdy bezterminowego po zmianie może maksymalnie wynosić 15 lat. Wygaśnięcie jego ważności podlega karze i możemy otrzymać mandat karny.
Choroby odbierające prawo jazdy - co warto wiedzieć?
Teraz, z medycznego punktu widzenia, jeżeli nie posiadamy w trakcie wizyty u lekarza np. problemów ze wzrokiem, dostajemy bezterminowe badania lekarskie na prawo jazdy. O ile nie przytrafi nam się choroba całkowicie wykluczająca prowadzenie pojazdów i nie zostanie zdiagnozowana przez specjalistę, o tyle będziemy mogli kontynuować prowadzenie pojazdu. Jest to niestety duże zagrożenie, bo nie tylko może nam pogorszyć się zwrok, ale cukrzyca, czy choroba psychiczna występująca u kierowcy jest dużym zagrożeniem dla wszystkich uczestników ruchu.
Choroby, które mogą wpłynąć na odebranie prawa jazdy to:
- Cukrzyca
- Choroby psychiczne
- Choroby układu nerwowego
- Uzależnienie od alkoholu, narkotyków, środków psychotropowych
- Przyjmowanie leków, które wykluczają możliwość prowadzenia pojazdu
- Niewydolność nerek
- Zaniki pamięci
- Choroby narządu słuchu, wzroku, równowagi, ruchu, układu sercowo-naczyniowego i oddechowego
W przypadku podejrzeń, warto udać się do lekarza i zweryfikować swoje obawy. Bezterminowe badanie lekarskie do prawa jazdy nie zawsze świadczy o tym, że nic nam nie dolega i możemy bezpiecznie prowadzić samochód. Kluczowe jest badanie swojego stanu zdrowia, szczególnie w przypadku osób starszych.
Za co można stracić prawo jazdy?
O tym, czy stracimy prawo jazdy decyduje sąd. Jednakże zatrzymania prawa jazdy może dokonać policjant, który na podstawie kodeksu drogowego stwierdzi, że prowadzący auto dokonał przestępstwa, czy wykroczenia, które kwalifikuje go do orzeczenia o zakazie prowadzenia pojazdów. Wtedy funkcjonariusz sporządza postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy do momentu wyjaśnienia sprawy.
Poza tym, do najczęstszych powodów, za które zostaje odebrane prawo jazdy zalicza się m. in.:
- Przekroczenie dozwolonej ilości punktów karnych
- Przekroczenie prędkości o 50km/h w stosunku do obowiązujących przepisów
- Jazdę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających
Gdy będziemy chcieli uzyskać prawo jazdy po stracie lub jeżeli wyleczymy chorobą uniemożliwiającą nam prowadzenie samochodu, wtedy zostanie nam wydane już prawo jazdy o określonym terminie ważności, ale nie dłuższym niż 15 lat.