Ograniczenia prędkości w Polsce - aktualne zestawienie

Ograniczenia prędkości w Polsce - aktualne zestawienie

Chcesz dowiedzieć się, jakie są obecnie ograniczenia prędkości? W tym artykule omawiamy poszczególne limity prędkości w Polsce oraz znaki ograniczenia prędkości.

Ograniczenia prędkości - autostrada i droga ekspresowa

Wyjeżdżając w dalekie podróże, często korzystamy z płatnych lub bezpłatnych autostrad. W naszym kraju ograniczenie prędkości na autostradzie wynosi 140 km/h. Ograniczenia te dotyczą pojazdów takich jak samochody osobowe, ciężarowe o DMC nie przekraczającej 3,5 tony, a także motocykle.

Inne natomiast limity ma droga ekspresowa. Ograniczenie prędkości jest uzależnione o tego, czy nasz pas ruchu jest jednojezdniowy, czy dwujezdniowy. I tak w przypadku dróg jednojezdniowych ograniczenie wynosi 100 km/h, natomiast na drogach ekspresowych dwujezdniowych wynosi 120 km/h.

Znaki ograniczenia prędkości - czy zawsze występują?

Pytanie dotyczące limitów pojawia się, gdy rodzą nam się wątpliwości po otrzymaniu mandatu za przekroczenie prędkości, a nie widzieliśmy znaku. Znaki ograniczenia prędkości nie muszą być tylko i wyłącznie znakami z czerwoną obwódką, białym tłem i czarną liczbą, która określa dozwoloną prędkość.

Ograniczenie prędkości

Mogą one przybierać również inną formę. I tak w przypadku biało-czarnego znaku miasta, limit prędkości wynosi 50km/h. Jeżeli wyjeżdżamy z miasta, a nie ma żadnego znaku ograniczenia prędkości, dozwoloną prędkość możemy zweryfikować po tym, czy nasza droga posiada po jednym pasie ruchu w jedną stronę (wtedy dozwolona prędkość to 90 km/h) lub może ma po dwa pasy w każdym kierunku, oddzielone pasem zieleni (wtedy ograniczenie to wynosi 100 km/h).

Teren zabudowany

Drogi ekspresowe i autostrady posiadają też swoje oznaczenia. W przypadku drogi ekspresowej jest to biały samochód na niebieskim tle. Wtedy musimy dostosować prędkość w oparciu o to, czy mamy drogę dwujezdniową, czy jednojezdniową. Autostrady posiadają charakterystyczny wygląd drogi ekspresowej dwujezdniowej z mostem nad pasami ruchu (białe rysunki na niebieskim tle).

Droga ekspresowaAutostrada

Pierwszeństwo znaku - który, kiedy je ma?

Nad wszelkimi rysunkami pierwszeństwo mają znaki zakazu typu B. To oznacza, że jeżeli wjeżdżamy do terenu zabudowanego i widzimy nad lub pod znakiem znak z ograniczeniem prędkości do 30 km/h, to taka prędkość obowiązuje na terenie całej miejscowości. Gdy ograniczenie będzie dotyczyło wybranego odcinka, znaki te zostaną rozdzielone. Ograniczenie prędkości może zostać również podniesione.

Tego typu znaki ograniczenia prędkości mogą być zastosowane na stałe, lub pojawić się tymczasowo ze względu na przeprowadzany remont odcinku ruchu. Wtedy należy zachować czujność na drodze i dostosować prędkość do obowiązujących ograniczeń.

Ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym - jakie są?

Niedawno zostały wprowadzane zmiany, które regulują ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym. Dziś wynosi ono 50 km/h, niezależnie od pory dnia. Ponadto, warto wiedzieć, że podczas poruszania się po Polsce musimy mieć włączone oświetlenie przez 24h. 

To nie jedyne ograniczenie prędkości w terenach zabudowanych. Wjeżdżając w różne, miejskie zakamarki – czy to osiedla, czy prywatne posesje, dostrzegamy znak z samochodem, domem, dzieckiem z piłką i jego opiekunem na niebieskim tle. Jest to znak oznaczający strefę zamieszkania. W takiej strefie obowiązuje prędkość 20 km/h. Prędkość w terenie zabudowanym może być ograniczona znakiem zakazu umieszczonym na tabliczce oznaczającej teren zabudowany (opisaliśmy te sytuacje powyżej).

Strefa zamieszkania

Istnieją jeszcze np. znaki strefy ograniczonej prędkości, które ograniczają ruch w danym miejscu np. poprzez zastosowanie licznych progów zwalniających czy innych elementów. Te znaki obowiązują do odwołania. Zdarza się czasami sytuacje, kiedy znaki ograniczenia prędkości są narysowane na jezdni.

 

Strefa ograniczenia

Samochody z przyczepkami i powyżej 3,5 tony - dozwolone prędkości

W obszarach zabudowanych, pojazdy posiadają te same limity. Inaczej wygląda sytuacja ograniczenia prędkości dla ciężarówek i pojazdów z przyczepami w obszarach niezabudowanych. Na drodze zwykłej wynosi on 70 km/h.

Gdy będziemy się poruszać takim pojazdem drogą dwujezdniową, ekspresową jednojezdniową lub dwujezdniową, ograniczenie prędkości z przyczepą oraz dla ciężarówki wynosi 80km/h. Ciekawe jest również to, że w terenie zabudowanym kierowcy takich pojazdów muszą ignorować znaki podnoszące prędkość. One ich nie dotyczą.

Inny limit mają również osoby holujące pojazd. Nie ma znaków określających ich prędkość, ale zespół holujący w obszarze zabudowanym nie może przekroczyć prędkości 30 km/h, a na obszarze niezabudowanym 60 km/h.

Najtańsze ubezpieczenie OC online

Jeżeli jesteś posiadaczem pojazdu i szukasz taniej oferty ubezpieczenia OC, zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczeń OC Wygodnie.pl. Wystarczy kilka minut, aby porównać oferty różnych towarzystw i wybrać tą najatrakcyjniejszą. Pomocą służy również nasza infolinia, która odpowie na wszelkie pytania związane z ubezpieczeniami.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również