Ochrona zniżek w PZU – sposób na zachowanie atrakcyjnej ceny ubezpieczenia komunikacyjnego

Ochrona zniżek w PZU – sposób na zachowanie atrakcyjnej ceny ubezpieczenia komunikacyjnego

Ceny ubezpieczenia komunikacyjnego nie należą do najtańszych – szczególnie po podwyżkach w 2016 roku. Nic więc dziwnego, że właściciele pojazdów poszukują sposobów, które pozwolą na obniżkę wysokości składki. Jedną z możliwości jest ochrona zniżek oferowana przez PZU. Na czym to polega i czy faktycznie jest korzystnym rozwiązaniem?

Nawet o ponad 50% wzrosły ceny ubezpieczenia OC – obowiązkowej polisy wykupywanej przez kierowców. Dla wielu posiadaczy samochodów oznacza to spory wydatek, rzędu nawet 1500 zł. Wysokość składki w kolejnym roku może być jeszcze wyższa, gdy kierowca będzie sprawcą zdarzenia drogowego. Dlatego warto pomyśleć o wykupieniu dodatkowej opcji, jaką jest ochrona zniżek PZU.

Zniżki i zwyżki zgodnie z tabelą Bonus Malus

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każde 12 miesięcy bezszkodowej jazdy oznacza przesunięcie posiadacza pojazdu o jedną klasę w dół – dzięki temu istnieje możliwość uzyskania dodatkowych zniżek, nawet do 60 proc. Jednak z drugiej strony – każda szkoda wyrządzona osobie poszkodowanej z winy osoby kierującej ubezpieczonym pojazdem oznacza przesunięcie o jedną klasę w górę. To z kolei przekłada się na podniesienie ceny polisy komunikacyjnej.

W przypadku oferty PZU, tabela Bonus Malus przedstawia się następująco:

Sprawdź, na czym polega ochrona zniżek w PZU?

Jeśli chodzi o PZU, ochrona zniżek jest dodatkowo płatną opcją, dzięki której można uniknąć zwyżek w razie wystąpienia szkody spowodowanej przez kierowcę prowadzącego ubezpieczony pojazd.

Zasada działania ochrony zniżek w praktyce jest bardzo prosta. W przypadku zdarzenia drogowego, sprawca nie traci wypracowanych do tej pory zniżek w ramach ubezpieczenia komunikacyjnego. Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie, ale stłuczkę traktuje jako "niebyłą", co pozwala zachować prawo do zniżek w przypadku podpisywania kolejnej umowy ubezpieczeniowej.

Zastanawiając się, na czym polega ochrona zniżek w PZU, należy mieć świadomość jeszcze jednej ważnej kwestii. Ochrona dotyczy wyłącznie pierwszego zdarzenia drogowego, do którego doszło w ramach podpisanej umowy. Kolejna stłuczka sprawia, że kierowca traci zniżkę, tj. przesuwa się o jedną klasę w górę w tabeli Bonus Malus.

Ile kosztuje ochrona zniżek PZU?

Jeśli chodzi o ofertę PZU, ochrona zniżek obejmuje zarówno ubezpieczenie OC, jak i AC. Właściciel pojazdu może zdecydować, czy wykupuje ochronę wyłącznie dla polisy obowiązkowej, dla polisy AC czy dla obu ubezpieczeń jednocześnie.

W przypadku ubezpieczenia OC, ochrona zniżek w PZU to koszt rzędu 20 zł na rok. Jeśli chodzi o ochronę zniżek w ramach polisy autocasco, jest to wartość wyceniana indywidualnie. Ciężko więc jednoznacznie wskazać konkretną kwotę, aczkolwiek waha się w granicach kilkuset złotych rocznie.

Ochrona zniżek – opcja, która może być korzystna

Ochrona zniżek PZU to rozwiązanie, które warto rozważyć. Dzięki niej można zaoszczędzić sporą kwotę w przypadku wykupywania kolejnego ubezpieczenia komunikacyjnego, gdy dojdzie do stłuczki spowodowanej z winy ubezpieczającego pojazd. Ochrona zniżek sprawia, że właściciel auta zachowuje prawo do polisy ze składką obniżoną nawet o 60 proc.

Komentarze

TTomek2021-04-19 15:09

Mój tata jest właścicielem auta. Ubezpieczenie jest na niego, ma pełne zniżki. Faktycznie jednak samochodem jeżdżę ja oraz chcielibyśmy przypisać go na mnie. Co z wysokością ubezpieczenia auta jeśli tata wykupi ubezpieczenie w czerwcu, a samochód przypisze na mnie w lipcu? Jest wykupiona ochrona zniżek. Czy dzięki temu ubezpieczenie nadal będzie ze zniżkami, czy ulegnie podwyższeniu z uwagi na mój wiek? Nie mam 25 lat.

WWygodnie.pl2021-04-22 10:33

Panie Tomaszu, To zależy od tego, czy zostanie Pan jedynym nowym właścicielem auta, czy jego współwłaścicielem. Jeżeli jest Pan młodocianym kierowcą to ten fakt w zależności od Towarzystwa w jakim ma Pan ubezpieczenie może wpłynąć na podwyższenie składki (jako, że jest Pan jego użytkownikiem - gdy nie zostało to uwzględnione). Gdy zostanie Pan jedynym nowym właścicielem, wtedy zostanie wykonana rekalkulacja składki i zapłaci Pan na pewno więcej za ubezpieczenie.

KKonrad2021-12-26 21:35

Posiadam OC w PZU. Obecnie posiadam najwyższe zniżki 60%. Jednak w ostatnim roku miałem dwie stłuczki z mojej winy. Jaka będzie wysokość zniżek na nowy rok? Czy stracę je wszystkie?

WWygodnie.pl2021-12-27 09:38

Panie Konradzie, W przypadku PZU straci Pan 20%, więc pozostanie Panu 40% zniżki za zgromadzone doświadczenie za kierownicą. Nie mniej, dwie szkody w ciągu jednego roku to dużo, dlatego Ubezpieczyciele zapisują we własnych systemach taką informację. W przypadku wznowienia może Pan otrzymać znacznie wyższą ofertę niż w przypadku pozostałych Ubezpieczycieli. Dobrze wtedy porównać oferty choćby z pomocą internetowego kalkulatora ubezpieczenia (taki znajdzie Pan również na naszej stronie).

Może zainteresuje Cię również