Co się stanie, gdy opłacisz OC po terminie?

Co się stanie, gdy opłacisz OC po terminie?

Standardowo w umowie ubezpieczenia zawarty jest wymóg opłaty składki OC maksymalnie w dniu rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej. Zapłata za polisę po terminie występuje najczęściej, gdy wybierasz płatność ratalną. Co się stanie, gdy opłacisz OC po terminie? Kiedy zorientujesz się, że do tego doszło, jak najszybciej skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym za pomocą infolinii telefonicznej.

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC to ochrona majątku kierowcy, który wyrządził szkody osobom trzecim. Jeśli spowodujesz wypadek lub kolizję, polisa ta pokryje odszkodowanie należne pokrzywdzonym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami świadczenie to obejmuje nie tylko koszty powstałe podczas jazdy pojazdem, ale także jego parkowania, zatrzymania, garażowania oraz wsiadania i wysiadania z niego. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Do jego wykupienia zobowiązani są więc nie tylko posiadacze samochodów osobowych, ale także motocykli, ciężarówek i autokarów. Zakres ubezpieczenia OC jest taki sam u wszystkich ubezpieczycieli. Jednak niektóre towarzystwa oferują również dodatkowe rozszerzenia OC. Ponadto poszczególne polisy różnią się między sobą ceną.

Kalkulator OC

By wybrać najlepszą ofertę ubezpieczeniową, najlepiej skorzystać z kalkulatora OC. To intuicyjne narzędzie pozwoli Ci w szybki sposób porównać ze sobą produkty kilkunastu firm. Po wypełnieniu prostego formularza otrzymasz zestawienie ofert, spośród których będziesz mógł wybrać najkorzystniejszą dla siebie. Kalkulator OC poda Ci także wysokość składek, jakie musisz uiszczać po podpisaniu umowy. Pamiętaj, że powinieneś opłacać je w terminie.

Co się stanie, gdy opłacisz OC po terminie?

Zapomniałeś uregulować należności za swoją polisę samochodową? Płacisz OC po terminie? Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. W takich sytuacjach większość ubezpieczycieli wysyła swoim klientom wezwanie do zapłaty. Nie warto zwlekać z płatnością, ponieważ niektórzy ubezpieczyciele wymagają także uregulowania odsetek. Co więcej, jeśli nie odpowiesz na kolejne przypomnienia, sprawa może trafić do sądu, a twoje zaległości zostaną wyegzekwowane przez komornika.

Nie zapominaj też, że warunki obowiązkowego dla właścicieli pojazdów osobowych świadczenia reguluje ustawa. Zgodnie z obowiązującym prawem w przypadku zdarzenia drogowego kierowca jest chroniony także wtedy, gdy zalega z płatnością za ratę polisy. Jeśli więc opłacisz OC po terminie, wybrane przez Ciebie towarzystwo pokryje odszkodowanie należne osobie poszkodowanej. Pamiętaj jednak, że umowa OC nie przedłuży się, gdy nie uregulujesz kolejnej raty przed datą jej wygaśnięcia. Ponadto, gdy spowodujesz wypadek bądź kolizję nieubezpieczonym pojazdem, to nie dość, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży na ciebie karę za brak wykupionego obowiązkowego świadczenia, to na dodatek wezwie Cię też do opłacenia kosztów spowodowanych przez Ciebie szkód.

Kiedy należy zapłacić za OC?

Nieistotne, czy wykupiłeś ubezpieczenie przez Internet, korzystając z kalkulatora OC, czy z pomocą agenta – składkę powinieneś uregulować maksymalnie w dzień poprzedzający rozpoczęcie obowiązywania umowy. Jeśli zapłacisz za OC po terminie, umowa może nie zostać zawarta. Zgodnie z obowiązującymi przepisami także i w tym przypadku będziesz pociągnięty do odpowiedzialności za brak wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu a opłata za OC

Polskie prawo nie przewiduje możliwości czasowego wyrejestrowania samochodu. Oznacza to, że nawet kiedy przez jakiś okres nie przemieszczasz się swoim autem, to i tak jesteś zobowiązany do zapłaty ubezpieczenia OC. Tymczasowo można natomiast wyrejestrować pojazd specjalny, autokar, traktor, ciężarówkę oraz przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. W celu zmniejszenia składki OC po czasowym wyrejestrowaniu pojazdu z ruchu trzeba złożyć odpowiedni wniosek w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym, które zobowiązane jest do obniżenia składki o minimum 95%. Jeśli pojazd ma być ponownie zarejestrowany, właściciel musi jak najszybciej poinformować o tym swojego ubezpieczyciela.

Całkowite wyrejestrowanie samochodu a OC

Jeśli chcesz zostać zwolniony z opłacania OC, możesz całkowicie wyrejestrować swój samochód lub inny pojazd mechaniczny, którego jesteś właścicielem. Warto się na to zdecydować, gdy w przyszłości w ogóle nie planujesz go użytkować. Kiedy jeszcze możesz wyrejestrować pojazd osobowy? Po jego sprzedaży, kradzieży, kasacji bądź zniszczeniu za granicą, całkowitym i udokumentowanym uszkodzeniu, oddaniu pojazdu do stacji demontażu, wywozu samochodu za granicę – jeśli tam został zakupiony i zarejestrowany oraz prawnie stwierdzonej utraty pojazdu mimo trwania prawa do jego posiadania. By dokonać wyrejestrowania, musisz złożyć wniosek w odpowiednim wydziale komunikacji. Po jego akceptacji nie obowiązuje Cię opłacanie składek OC. Pamiętaj, że całkowite wyrejestrowanie samochodu uniemożliwia ponowne włączenie go do ewidencji pojazdów. Jest to dopuszczalne tylko wtedy, gdy auto zostało odzyskane po kradzieży, jest zabytkowe lub zostało sprzedane za granicą.

Opłaty za OC po sprzedaży samochodu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzedając auto, jesteś zobowiązany do przekazania kolejnemu właścicielowi polisy OC. W uproszczeniu oznacza to, że nowy posiadacz nabywa pojazd razem z ubezpieczeniem. Twoim obowiązkiem jest poinformowanie swojego ubezpieczyciela o sprzedaży. Najlepiej zgłosić to jak najszybciej. Taka sytuacja zabezpieczy Cię i oszczędzi nerwów, jeżeli nowy nabywca spowoduje kolizję - wtedy Ty nie stracisz nagromadzonych zniżek na ubezpieczenie OC.

Oferta ubezpieczeń OC - Wygodnie.pl

Szukając najlepszej polisy samochodowej, nie musisz przeglądać stron kilkunastu towarzystw. Dużo wygodniejszym i szybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatora OC, który znajdziesz na wygodnie.pl. Po wypełnieniu prostego formularza otrzymasz propozycje ofert wybranych ubezpieczycieli. Prócz tego będziesz mógł porównać wysokość składek i wybrać taką, która jest dla Ciebie najkorzystniejsza. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko opłaty OC po terminie.

Może zainteresuje Cię również