Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. narzuca na kierowców obowiązek posiadania wyposażenia w postaci gaśnicy z homologacją, czy trójkąta ostrzegawczego. Co warto mieć przy sobie w trakcie kontroli policji lub dalszych podróży?
Obowiązkowe wyposażenie samochodu
Trójkąt ostrzegawczy to element wyposażenia samochodu, którego nigdy nie powinno zabraknąć. Za jego brak możemy otrzymać mandat karny, jeżeli funkcjonariusz stwierdzi np. niewłaściwe sygnalizowanie postoju pojazdu z powodu uszkodzenia lub wypadku. Jego posiadanie reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Posiada on elementy odblaskowe, które ułatwiają jego dostrzeżenie w trudnych warunkach pogodowych. Przydaje się on nam w przypadku holowania auta (umieszczamy go z tyłu pojazdu) lub awarii pojazdu. Dokładne rozmieszczenie trójkąta w trakcie awarii regulują przepisy, które określają właściwą odległość od samochodu w stosunku do rodzaju drogi:
- Autostrada, droga ekspresowa - 100m za pojazdem
- Drogi poza obszarem zabudowanym - 30 - 50m za pojazdem
- Obszar zabudowany - za pojazdem lub za nim
Gaśnica to również wymagane wyposażenie samochodu. Za jej brak grozi mandat karny. Ponadto możliwość otrzymania mandatu nie ogranicza się tylko i wyłącznie do jej posiadania lub nie. Butla ze środkiem gaśniczym posiada swój termin ważności. Niekiedy etykieta z gaśnicy zdziera się, przez co nie można zidentyfikować jej ważności, a to daje powód do otrzymania kary. Warto zatem zadbać o to, aby gaśnica została zamocowana stabilnie do pojazdu w łatwo dostępnym miejscu i była zdatna do użytku.
Wyposażenie auta - co może się przydać?
Poza powyżej wymienionymi elementami trzeba zwrócić uwagę na oświetlenie tablic rejestracyjnych. W przypadku niedziałającego oświetlenia możemy otrzymać mandat karny.
Podczas podróży możemy spotkać się z różnego rodzaju sytuacjami. Niekiedy dochodzi nawet do zagrożenia zdrowia lub życia. Warto mieć ze sobą apteczkę z podstawowym wyposażeniem, pomimo, że nie jest ona zaliczana jako wymagane wyposażenie samochodu w Polsce. Co warto mieć w apteczce? Folia termiczna zapobiega nadmiernemu przegrzaniu/wyziębieniu organizmu. Nie powinno również zabraknąć bandaży, plastrów opatrunkowych, gazy, czy środka do odkażania drobnych ran. Dobrym asortymentem może być chusta trójkątna, która pozwoli usztywnić zbitą rękę.
Zdarza się, że kierowca jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu. Takie sytuacje są stresujące dla kierowcy, dlatego dobrym rozwiązaniem jest posiadanie krótkiej instrukcji do udzielania pierwszej pomocy oraz maseczka do sztucznego oddychania. W instrukcji możemy znaleźć informację jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Naklejka z numerami alarmowymi może również pomóc w sytuacji, kiedy walczymy o zdrowie i życie poszkodowanych. Każdy kraj ma odrębne przepisy i wymaga posiadania w samochodzie różnego asortymentu przez kierowcę. Przed wyjazdem za granicę, warto się zorientować, co będzie nam potrzebne, aby uniknać nieprzyjemnych sytuacji związanych z kontrolą drogową.
Co warto mieć dodatkowo jako wyposażenie samochodu?
Nie zawsze na drodze panują idealne warunki pogodowe, a tym bardziej nie zawsze podczas opuszczenia pojazdu jesteśmy widoczni dla innych uczestników ruchu. Kamizelka odblaskowa pomaga dostrzec nas w przypadku zatrzymania się pojazdu na poboczu i opuszczenia go. Dobrą praktyką jest posiadanie takiej ilości kamizelek, aby uposażyć siebie oraz naszych pasażerów.
Nietrudno złapać przysłowiową „gumę” – ile razy słyszeliśmy o tym zdarzeniu od znajomych, rodziny lub doświadczyliśmy na własnej skórze. Nigdy nie wiadomo, kiedy może nam się przytrafić. Posiadanie koła zapasowego z lewarkiem i odpowiednim kluczem, czy zestawu naprawczego przyczynia się do zaoszczędzenia sporej ilości pieniędzy – w przypadku, kiedy nie posiadamy wykupionego odpowiedniego ubezpieczenia i koszt lawety byłby do pokrycia przez nas zakładając, że w pobliżu nie ma żadnego warsztatu.
W przypadku wystąpienia kolizji warto mieć przy sobie wydrukowane wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym, które ułatwi nam dalsze postępowanie w przypadku zgłoszenia szkody u ubezpieczyciela.
To wszystko, a może coś jeszcze?
Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich możliwości i czego w danym momencie będziemy potrzebowali podczas podróży. Kiedy przepali nam się żarówka, warto mieć przy sobie zapasową, aby podczas postoju szybko ją wymienić i ruszyć w dalszą trasę. Przyczyną niedziałającego światła, czy wycieraczek nie zawsze jest awaria. Posiadanie zapasowego bezpiecznika pomoże nam szybko rozwiązać taki problem, a jego koszt ogranicza się do kilkudziesięciu groszy.
Paląca się kontrolka wskaźnika oleju, czy kończący się płyn do spryskiwaczy nie musi oznaczać braku możliwości kontynuowania jazdy. Wystarczy mieć przy sobie zapasową ilość płynu do spryskiwaczy, oleju do silnika, płynu hamulcowego czy chłodniczego, aby zapobiec takim sytuacjom. Możemy je kupić też na pobliskiej stacji paliw.
Latarka z magnesem świetnie się sprawdzi podczas wymiany koła w nocy. Samochodowy nóż ratunkowy pomoże nam rozciąć pasy w razie wypadku, czy stłuc szybę w celu opuszczenia pojazdu. Ładowarka z wtykiem do zapalniczki, która posiada możliwość szybkiego ładowania oraz alternatywną końcówkę ze wszystkimi możliwymi wtyczkami zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających pasażerów, którzy umilają sobie podróż korzystając z telefonów, czy przenośnych konsoli do gier.