Masz pytania? Zadzwoń do nas

22 201 9001

Agenci dostępni w godzinach 8.00 - 20.00 (pon. - pt.)

lub zamów rozmowę

Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC

Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC

Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC leży na każdym właścicielu pojazdu mechanicznego. Obowiązek ten został nałożony na kierowców na mocy przepisów zawartych w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o Ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Art. 4.

Ubezpieczeniami obowiązkowymi są:

1) ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów, zwane dalej „ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych”(…)

Co więcej, w trakcie trwania ubezpieczenia OC samochodu nie może nastąpić nawet jeden dzień przerwy. Oznacza to, że w sytuacji, gdy na przykład chcemy zmienić ubezpieczyciela, powinniśmy podpisać umowę na nową polisę najpóźniej dzień przed wygaśnięciem poprzedniej.

Jeśli nie dopełnimy obowiązku i dopuścimy do tego, aby ciąg ubezpieczenia OC został przerwany przynajmniej na jeden dzień, grożą nam wysokie kary finansowe. Im dłużej będzie trwać ta przerwa w ubezpieczeniu. tym wyższe będą to kwoty. Nie wspominając już o kosztach, jakie możemy ponieść w sytuacji, gdy wskutek naszych działań na drodze ucierpią osoby trzecie. Ubezpieczenie OC przeniosłoby odpowiedzialność za szkody na naszego ubezpieczyciela, ale skoro polisa jest w momencie zdarzenia nieaktywna, za wszystko będziemy musieli zapłacić sami.

Komentarze

Dodaj komentarz

Porady ubezpieczeniowe

Może zainteresuje Cię również