Mieszkanie do remontu - czy to dobra inwestycja?

Mieszkanie do remontu - czy to dobra inwestycja?

Rozważasz zakup mieszkania, które wymaga remontu? Na co zwrócić uwagę przed wykupem takiej nieruchomości, co wypada wiedzieć oraz jak do tego podejść? Odpowiadamy na pytania w poniższym artykule.

Mieszkanie do remontu i jego przeznaczenie

Atrakcyjna cena mieszkania, w które musimy włożyć trochę pracy przemawia znacząco na korzyść zakupu. Jednak na początku musimy zdać sobie sprawę z tego, po co kupujemy mieszkanie do remontu? Planujemy je urządzić dla siebie, przygotować do sprzedaży, a może wynająć?

To kluczowe, by na początku określić przeznaczenie naszej inwestycji. Jeżeli robimy je dla siebie, to warto tutaj starannie przeprowadzić wszelkie prace i w taki sposób, aby spełniły nasze oczekiwania. Jeżeli perspektywa mieszkania do remontu ma na celu jego sprzedaż, tutaj powinniśmy postawić na klasyczne rozwiązania w kwestii aranżacji wnętrza. Wtedy mamy większą szansę na znalezienie potencjalnych kupców.

Tanie mieszkanie do remontu może stanowić również dobrą alternatywę zarobku w postaci jego najmu. Wtedy, w remoncie możemy wykorzystać słabszej klasy materiały, ponieważ mieszkania na wynajem cechują się silniejszą eksploatacją. Ilość pokoi w takim mieszkaniu jest kluczowa pod kątem zarobku.

Mieszkanie do generalnego remontu - oględziny

Nikt nie chce kupić kota w worku, dlatego przed zakupem powinniśmy dokładnie obejrzeć lokal mieszkalny. Na pierwszy rzut oka zwróćmy uwagę na ściany – czy nie wstępuje na nich grzyb lub pleśń oraz jak wygląda ich poziom. W starszych mieszkaniach tynki mogły zostać położone nie równo, dlatego aby tanie mieszkanie do remontu nie odbiegało od ówczesnych standardów może wymagać położenia na nowo tynków i gładzi.

O ile z wylewką podłogi nie powinno być większych problemów, o tyle kolejnym bardzo ważnym elementem w oględzinach powinno być sprawdzenie wszelkich instalacji. Jakiekolwiek zmiany np. w instalacji elektrycznej wymagają kucia ścian – a to zwiększa koszt upiększenia taniego mieszkania do remontu. Warto poprosić właściciela o sprawdzenie protokołów instalacji, a jeżeli takowych nie ma, skorzystać z alternatywnego rozwiązania i podłączyć dwa urządzenia o dużym poborze mocy, żeby sprawdzić, czy ich praca nie obciąża nadmiernie instalacji. 

Problemem może być również wilgoć w mieszkaniu i stan przewodów kominowych. Tutaj można poprosić o ostatni protokół kominiarski. Konieczne jest sprawdzenie także szczelności okien i drzwi zewnętrznych. Od tych czynników, perspektywa mieszkania do remontu może znacząco się zmieniać i wpływać na jego atrakcyjność.

Z czyjej pomocy skorzystać w przypadku zakupu mieszkania do remontu?

Kupując taki lokal sprawdźmy, czy nie jest on zadłużony w banku. W tym przypadku skorzystać można z pomocy radcy prawnego, abyśmy mieli właściwy wgląd w sprawę. Kolejnym krokiem będzie oszacowanie wartości mieszkania do remontu. Możemy zrobić to samodzielnie, porównując ceny podobnych mieszkań w Internecie lub skorzystać z pomocy rzeczoznawcy, który wyceni wartość nieruchomości.

Niekiedy kluczowa może okazać się pomoc projektanta wnętrz. Mieszkania do generalnego remontu i nasze plany jego zagospodarowania mogą nie mieć racji bytu ze względu na ograniczenia związane z konstrukcją lokalu. Projektant pomoże nam bezpiecznie i odpowiednio przygotować projekt, który będzie punktem wyjściowym do wykonania przez fachowców. Rozsądne jest skorzystanie z kalkulatorów budowlanych, w których jesteśmy w stanie wyliczyć koszt planowanych prac, materiałów oraz roboczogodzin fachowców. Wtedy określimy, czy na pewno zakup wybranego mieszkania będzie dla nas korzystny finansowo.

Optymalizacja kosztów - czyli jak podejść do remontu z głową!

Najkorzystniejszą opcją, kiedy mówimy o mieszkaniu do generalnego remontu jest wykonanie kilku prac samodzielnie. O ile z położeniem płytek w łazience, czy z naprawą instalacji możemy mieć problem, o tyle pomalowanie wyszpachlowanych już ścian, czy położenie paneli może być dużo łatwiejsze do samodzielnej realizacji, a tym samym pomoże nam zaoszczędzić dodatkowe pieniądze. Do tej kwestii należy podchodzić indywidualnie w oparciu o swoje predyspozycje do podjęcia się tego typu prac.

Perspektywa mieszkania do remontu powinna również uwzględniać możliwości funduszu remontowego. Ciąg wodno-kanalizacyjny, czy klatki schodowe, a czasami nawet balkony stanowią części wspólne nieruchomości. W tym przypadku, naprawy czy modernizacje powinny zostać wykonanie z funduszy pochodzących ze składek mieszkańców. Wszelkie kwestie należy przedyskutować z zarządcą nieruchomości.

Jeżeli chcemy zakupić tanie mieszkanie do remontu na obrzeżach miasta, może ono być strzałem w kolano. Gdy mówimy o najmie takiego mieszkania, czy sprzedaży, kluczowa jest lokalizacja mieszkania z rynku wtórnego. Ponadto, remonty związane z doprowadzeniem lokalu do użytku są czasochłonne, dlatego na wszelkie profity musimy patrzeć z długoterminowym wyprzedzeniem.

Ubezpieczenie mieszkania w trakcie remontu

Gdy malujemy ściany, szpachlujemy niewielkie dziurki po kołkach oraz kładziemy terakotę, w większości przypadków możemy liczyć na ochronę mieszkania do remontu w podstawowym zakresie ubezpieczenia. Jeżeli będziemy burzyć ściany, czy wymieniać instalację, w tym przypadku będziemy potrzebowali dodatkowego zakresu ochrony. 

Zachęcamy do zakupu ubezpieczenia na naszej stronie. Porównywarka ubezpieczenia mieszkania w swoim formularzu zawiera punkt, w którym należy zaznaczyć, że mieszkanie jest w trakcie budowy, remontu lub przebudowy, aby oferty, które się wyświetlą uwzględniały ryzyko związane z pracami modernizacyjnymi. Do Państwa dyspozycji jest również nasza infolinia, która udzieli odpowiedzi na niezbędne pytania i pomoże w procesie kalkulacji.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również