Małe auto miejskie - jaki model najlepiej się sprawdzi?

Małe auto miejskie - jaki model najlepiej się sprawdzi?

Zastanawiasz się, czym powinno się charakteryzować małe auto miejskie? Na co należy zwrócić uwagę przed wyborem wymarzonego modelu? Dla kogo są przeznaczone i co może w nich wpływać na komfort jazdy? Co z ubezpieczeniem OC w przypadku takiej pojemności silnika?

Auta miejskie i ich wybór - co ułatwia poruszanie się nim?

Nie dla każdego ważna jest pojemność silnika i ilość koni pod maską. Poruszanie się z punktu A do punktu B ma sprawiać przyjemność, a małe auto miejskie to m. in. wielkie ułatwienie w poszukiwaniu wolnego miejsca na parkingu. Dlatego atutem takich samochodów jest niewielki rozmiar, a co za tym idzie lepsza skrętność. Mniejsze auto to również mniejszy silnik i mniejsze spalanie. Ekonomiczny aspekt szczególnie przemawia na plus. Przed wyborem starszego modelu warto zastanowić się nad tym, jakie są optymalne warunki do pracy samochodu. Jeżeli na trasie spala 5-6 litrów benzyny/ropy, a po mieście kilka litrów więcej, samochody miejskie z małym silnikiem, które potrafią osiągnąć niskie spalanie bez względu na charakter podróżowania, przełożą się na portfele – to jakby dostać podwyżkę w pracy (a 75% kosztów utrzymania samochodu to koszt paliwa).

Nowsze modele aut miejskich są dostępne jako samochody elektryczne, czy hybrydy. Mimo tego, warto wybierać te spośród popularnych marek. W ten sposób będziemy mieli łatwiejszy dostęp do części oryginalnych i zamiennych. Miejskie auto powinno być też dobrze wyposażone pod kątem technologicznym. Czujniki lub asystent parkowania, czy kamerka cofania potrafią ułatwić życie. A sama jazda po mieście wiąże się z ciągłą zmianą biegów, dlatego tutaj znacznie korzystniejszym rozwiązaniem będzie jej automatyczna wersja. 

Małe auto miejskie - które wybrać?

Może to być segment A, B lub nawet C samochodu. Do jazdy w terenie zabudowanym najlepiej sprawdzi się segment A. W nim długość auta nie przekracza 3,5 metra, ma mały silnik o mocy około 70 KM, a typ nadwozia to najczęściej hatchback 3 lub 5 drzwiowy. Za auta miejskie uznaje się również samochody z segmentu B. Są one ciut dłuższe, dzięki czemu zyskujemy dodatkową przestrzeń w bagażniku a także dla tylnych pasażerów. Na korzyść tej klasy przemawia dodatkowo lepsze wygłuszenie auta. Samochody z segmentu A w trakcie dłuższej jazdy mogą być dla nas za głośne – co przy dłuższym użytkowaniu przełoży się na komfort jazdy.

Samochody miejskie z segmentu A ze względu na mały silnik mogą utrudnić nam wyprzedzanie innych pojazdów. Co do konkretnych modeli i marek, warto rozważyć zakup takich aut jak Fiat 500, Skoda Citigo, Toyota Aygo, Volkswagen Up, Kia Picanto, Mazda 2, Ford Fiesta, Volkswagen Polo, Seat Ibiza, Nissan Micra, Toyota Yaris, Skoda Fabia, Renault Clio, Hyundai I20, czy Opel Corsa. 

Miejskie auto a ubezpieczenie - ile może kosztować?

Decydując się na zakup takiego auta możemy zaoszczędzić na ubezpieczeniu. Chodzi tutaj głównie o pojemność silnika, która ma wpływ na kształtowanie się składki. Jeżeli samochód nie jest stary, to przełoży nam się to na lepszą cenę. Jednakże i tak wpływ na całkowitą wysokość ma również doświadczenie kierowcy i zgromadzone zniżki, a także miejsce zamieszkania.

Zakres ubezpieczenia OC jest taki sam u każdego Towarzystwa Ubezpieczeniowego – reguluje to ustawa. Najlepszym sposobem na znalezienie najtańszej ochrony jest skorzystanie z internetowej porównywarki ubezpieczeń, za pomocą której w kilka minut będziemy mogli zestawić ze sobą oferty kilku Zakładów Ubezpieczeń i porównać je pod kątem ceny jak i zakresu ochrony (czy Ubezpieczyciel oferuje dodatkowo ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów, a może Assistance). Wygodnie.pl dysponuje takim narzędziem, dlatego zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora. W razie trudności, nasza infolinia jest dostępna dla Państwa i pomoże przejść przez proces kalkulacji.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również