Licytacje samochodów - zakup auta od komornika

Licytacje samochodów - zakup auta od komornika

Jak wygląda przebieg aukcji? Kto może brać udział w takiej licytacji? Jak wyglądają kwestie własności i płatności za wygraną? W jaki sposób formalnie zarejestrować auto, oraz co dzieje się z ubezpieczeniem OC?

Licytacje komornicze - skąd pochodzą samochody?

Wystarczy, że obecny właściciel auta nie spłaca swoich zobowiązań. Dług rośnie, a jego niewypłacalność powoduje to, że wierzyciel (osoba, której zalega z płatnościami) zgłasza się do komornika o pomoc w uzyskaniu swoich wierzytelności (długu). Taki komornik może wtedy zająć kilka rzeczy, w tym np. samochód, który później trafia na licytacje aut. Sama aukcja ma charakter publiczny, a środki pochodzące ze sprzedaży pojazdu są przeznaczone na pokrycie zobowiązań wierzycielowi. 

Nie tylko komornik organizuje takie aukcje. Przygotowują je również Urzędy Celne, czy Urzędy Skarbowe. Prawie każdy może brać udział w takiej licytacji, wystarczy wpłacić wadium i pojawić się na niej z dowodem osobistym. Osoby, które nie mogą brać udziału w takich aukcjach to komornik, dłużnik, ich bliscy (dziadkowie, rodzice, dzieci, rodzeństwo), osoby, które pełnią urząd związany z licytacją, a także osoby, które nie uregulowały płatności za poprzednie wygrane licytacje (w świetle prawa nazywane są osobami opieszałymi).

Licytacje samochodów - co musi zostać spełnione, aby do niej doszło i skąd się o niej dowiedzieć?

Aby taka licytacja w ogóle się odbyła, potrzebne są co najmniej 2 osoby. Przed przystąpieniem należy wpłacić wadium w wysokości 10% wartości samochodu. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie dla komornika. Jeżeli licytant wpłaci wadium i nie wygra aukcji, pieniądze zostają zwrócone na konto. Trwa licytacja aut. Wygrywa ta osoba, która zaoferuje najwięcej. Samochody przekraczają kwotę 500 PLN, dlatego po wygranej aukcji konieczne jest wpłacanie od razu 20% wylicytowanej kwoty, a do kolejnego dnia do godziny 12 pozostałych 70%. 

Komornik ma obowiązek poinformować publicznie o planowanej licytacji 14 dni przed jej rozpoczęciem. Wywiesza wtedy ogłoszenia w sądzie, czy Urzędzie Gminy, publikuje na różne portale internetowe, w prasie. Warto zajrzeć też na stronę Krajowej Rady Komorniczej, gdzie znajduje się spis takich licytacji samochodów: licytacje.komornik.pl

Licytacje komornicze - samochody pochodzące z nich mają swoje wady i zalety...

Największym plusem i autem jest cena zakupu. Niektórym udaje się kupić samochód za niemal 50% swojej rynkowej wartości. I co ciekawe, takie auto można odsprzedać od razu po jego zakupie (na zarejestrowanie pojazdu mamy 30 dni). Ale licytacje samochodów mają swoje gorsze strony.

Auto możemy zobaczyć tylko w dniu licytacji (chyba, że uzyskamy specjalną zgodę od komornika). Tylko wtedy możemy wykonać oględziny. Nie możemy w takim aucie sprawdzić jego stanu technicznego u diagnosty, udać się na jazdę próbną – a to niesie ze sobą dodatkowe ryzyko. Nie możemy z tego tytułu również złożyć reklamacji po zakupie auta. Nie dowiemy się, czy regularnie był serwisowany. Jedną z najmniej przyjemnych sytuacji jest ta, w której poprzedni właściciel zgłasza skargę do sądu za przebieg aukcji (bo np. auto sprzedano za bardzo niską cenę). Wtedy pozyskanie auta może się znacznie przedłużyć. Jednak w tej sytuacji, jeżeli skarga nie zostanie rozpatrzona w ciągu 7 dni, a my nie otrzymamy auta, możemy odstąpić od zakupu (przysługuje nam zwrot całej wpłaconej kwoty).

Zakup takiego auta wymaga od 2016 roku zapłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych w Urzędzie Skarbowym w wysokości 2% wartości pojazdu (wartość ustala urzędnik na miejscu). Do rejestracji takiego pojazdu, jeżeli nie posiada on dowodu rejestracyjnego, otrzymujemy od komornika zaświadczenie o nabyciu auta na drodze komorniczej, a także protokół z licytacji samochodu. Z tymi dokumentami należy udać się do Wydziału Komunikacji.

Licytacje aut a ubezpieczenie OC - co się z nim dzieje?

Wbrew przekonaniom, przejęcie takiego auta przez komornika i wystawienie go na licytację nie trwa długo. Obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego w Polsce jest posiadanie ubezpieczenia OC. W momencie, kiedy przejmuje go komornik, posiada on aktualne ubezpieczenie poprzedniego właściciela. Jeżeli wylicytujemy takie auto, komornik zgłasza do Zakładu Ubezpieczeń fakt zbycia takiego pojazdu i na nowego właściciela przechodzi polisa OC. 

Taka umowa ubezpieczenia wygasa automatycznie z końcem okresu swojej ochrony i po stronie nowego nabywcy jest wykupienie nowej polisy OC. Ponadto, wypowiedzieć umowę ubezpieczenia nowy nabywca może w każdym momencie (bardzo często dzieje się to w sytuacji, kiedy ubezpieczalnia wykona rekalkulację składki i oferowana cena za ochronę jest dla danej osoby niekorzystna). 

Jeżeli poszukujesz ubezpieczenia OC, zachęcamy do skorzystania z naszej strony. Jesteśmy porównywarką ubezpieczeń, dlatego wypełniając prosty formularz porównasz w jednym miejscu oferty kilkunastu Zakładów Ubezpieczeń i wybierzesz tą najkorzystniejsza dla siebie (w zestawieniu przedstawiamy ofertę samego OC, a także z rozszerzeniami takimi jak NNW, czy Assistance). W razie trudności do Waszej dyspozycji jest nasza infolinia, która udzieli niezbędnych porad.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również