Kradzież katalizatora - jak ma się to do ubezpieczenia?

Kradzież katalizatora - jak ma się to do ubezpieczenia?

Katalizator to kluczowy element układu wydechowego samochodu. Dzięki niemu pojazd ma zapewniony należyty poziom oczyszczania spalin. Katalizatory mają w swoim składzie rzadko występujące, a co za tym idzie drogie pierwiastki np. platynę i pallad. Na rynku powstaje coraz więcej przedsiębiorstw zajmujących się utylizacją tych urządzeń. Firmy te skupują katalizatory, nie płacąc za nie sowicie. Jednocześnie sprzedający musi jedynie podpisać oświadczenie, że konwertor pochodzi z legalnego źródła. Tymczasem nader często dochodzi do kradzieży katalizatora. Czy można się przed nią uchronić? Jak ma się ona do ubezpieczenia samochodu?

Konsekwencje utraty katalizatora

Kradzież katalizatora to nie lada gratka dla złodzieja. Nie dość, że jego sprzedaż jest bardzo opłacalna, to na dodatek samo wycięcie konwertora to kwestia kilku minut. Jeśli nie przyłapiesz złodzieja na jego niecnym występku, możesz pożegnać się z katalizatorem, a co za tym idzie także ze sprawnym samochodem. W takiej sytuacji jesteś zmuszony oddać auto do mechanika i dostarczyć je tam na lawecie. Zapłacisz nie tylko za usługi fachowca, ale także za nowy reaktor katalityczny. Jego koszt to około 1000 PLN. Możesz też zgłosić kradzież na policję, co prawdopodobnie skończy się odebraniem Ci dowodu rejestracyjnego niesprawnego samochodu. Natomiast jeśli jesteś posiadaczem polisy AC, funkcjonariusz sporządzi odpowiedni raport, który będzie stanowił podstawę do ewentualnej wypłaty rekompensaty finansowej przez twoje towarzystwo ubezpieczeniowe.

Kradzież katalizatora - czy da się przed nią uchronić?

Konsekwencje utraty katalizatora są kosztowne i uciążliwe. Czy możesz się przed nimi uchronić? Jak zapobiec kradzieży konwertora? Właściwie nie ma sposobu, który całkowicie Cię przed nią ustrzeże. Możesz jednak ograniczyć ryzyko niepożądanego wycięcia konwertora. Po pierwsze, korzystaj z monitorowanych parkingów. Jeśli masz taką możliwość, garażuj auto i nie zostawiaj go np. pod niestrzeżonym blokiem. Parkuj przy dobrze oświetlonych ulicach i chodnikach, blisko galerii, pasaży handlowych i innych często uczęszczanych miejsc. Pamiętaj, że największe prawdopodobieństwo utraty katalizatora grozi Ci tam, gdzie ruch jest niewielki.

Zabezpieczenie katalizatora przed kradzieżą

Kolejnym rozwiązaniem jest montaż osłon antykradzieżowych. Są to metalowe klatki mocowane do podwozia samochodu. Sposób ten nie gwarantuje ochrony przed kradzieżą, ale w znacznym stopniu ją utrudnia. Złodziej może próbować je usunąć przy pomocy szlifierki czy palnika – narzędzi, które najprawdopodobniej i tak będzie mieć ze sobą. Jednak prawdopodobnie, nie chcąc utrudniać sobie zadania, zdecyduje się na inną – łatwiejszą zdobycz. Innym zabezpieczeniem dla posiadacza pojazdu jest także wykupienie dodatkowej polisy samochodowej – AC.

Kradzież katalizatora a ubezpieczenie

Ani parkowanie w strzeżonym miejscu, ani zamontowanie osłony antykradzieżowej nie gwarantują Ci stuprocentowej ochrony przed utratą katalizatora. By nie narażać się na zbędne wydatki, najlepiej wykupić dobrowolną polisę AC. Na jej podstawie ubezpieczyciel wypłaci Ci rekompensatę po ewentualnej kradzieży katalizatora. Pamiętaj, by przed podpisaniem umowy z danym towarzystwem, dokładnie zapoznać się z jej warunkami. Ubezpieczyciel może nie wypłacić Ci odszkodowania, jeśli konkretny model samochodu jest szczególnie narażony na kradzież katalizatora lub gdy nie parkujesz pojazdu w strzeżonym miejscu, mimo że się do tego zobowiązałeś. Najprawdopodobniej ze świadczenia nie skorzystasz także wtedy, kiedy wybrałeś tzw. mini AC. W tej opcji ubezpieczenia uwzględnione są tylko niektóre z zagrożeń wymienionych w rozszerzonej polisie. By zabezpieczyć się przed finansowymi konsekwencjami kradzieży katalizatora, porównaj kilkanaście ofert ubezpieczeń AC i spośród nich wybierz wariant, który zapewni Ci jak najszerszą ochronę.

Ubezpieczenie AC na Wygodnie.pl

Szukając najlepszego ubezpieczenia AC, wcale nie musisz przeglądać wielu stron internetowych poszczególnych towarzystw ani kontaktować się z agentem ubezpieczeniowym. Skorzystaj z porównywarki polis wygodnie.pl. Tutaj znajdziesz wszystkie najkorzystniejsze propozycje ubezpieczeń AC. Wystarczy, że wypełnisz formularz, a nasz kalkulator poda Ci informacje o składkach i oferty kilkunastu wiodących ubezpieczycieli. Spośród nich wybierz wariant, który najbardziej Ci odpowiada.

Może zainteresuje Cię również