Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe na mocy przepisów zawartych w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku. Z tego powodu wypowiedzieć polisę możemy tylko w uzasadnionych przypadkach.
- Nabywamy auto razem z polisą
W takiej sytuacji możemy w każdej chwili złożyć wypowiedzenie polisy . Musimy jednak pamiętać, że wypowiedzenie polisy ma skutek natychmiastowy, a więc w wypowiedzeniu najlepiej jest wskazać dzień, w którym ma nastąpić wypowiedzenie polisy. Aby uchronić się przed karą, nowe ubezpieczenie OC powinniśmy wykupić najpóźniej jeden dzień przed wygaśnięciem obecnej polisy.
- Dwa OC dla jednego samochodu
Jeśli ubezpieczyliśmy samochód w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, a polisa w poprzednim TU została aktywowana na kolejny rok, mamy prawo wypowiedzieć polisę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych.
- Okres obowiązywania polisy dobiega końca
Polisa OC kupowana jest na rok. W momencie, gdy zbliża się koniec okresu obowiązywania polisy w naszym towarzystwie ubezpieczeniowym, a my chcemy zmienić ubezpieczyciela, powinniśmy złożyć stosowną informację w towarzystwie ubezpieczeniowym.
- 30 dni na wypowiedzenie polisy kupionej przez Internet
Jeśli zakupiliśmy polisę przez Internet lub telefon, możemy zrezygnować z niej w ciągu 30 dni. W tym celu składamy wypowiedzenie na piśmie.
- Złomowanie lub wyrejestrowanie auta
W sytuacji, gdy złomujemy auto lub je wyrejestrowujemy, bo na przykład chcemy sprzedać je za granicą, możemy wypowiedzieć polisę przed końcem jej trwania. Wymaga to jednak przedstawienia dokumentów potwierdzających wyrejestrowanie lub złomowanie auta.