- Sprawca wypadku zbiegł
W takiej sytuacji poszkodowany może ubiegać się o wypłatę odszkodowania z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, jednak musimy pamiętać, że jeśli jedyną szkodą, jaka została nam wyrządzona, jest szkoda materialna, UFG nie wypłaci nam odszkodowania.
- Sprawca nie posiada aktywnej polisy OC
Podobnie, jak w przypadku, gdy sprawca zbiegnie z miejsca wypadku, możemy liczyć na odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, jednak nie w sytuacji, gdy posiadamy swoje ubezpieczenie AC. W takim wypadku szkody mienia zostaną naprawione z naszej polisy, a UFG zrekompensuje nam jedynie utracone zniżki.
- Po alkoholu za kółko
Jeśli siadamy za kierownicę po spożyciu alkoholu lub środków odurzających możemy być pewni, że ubezpieczyciel odmówi pokrycia szkód z ubezpieczenia OC. W takiej sytuacji wszelkie szkody muszą zostać pokryte z naszej kieszeni.
- Prawo jazdy zostało w domu
Mogłoby się wydawać, że posiadanie prawa jazdy wystarczy, aby otrzymać odszkodowanie z OC. Okazuje się, że jeśli nawet mamy prawo jazdy, ale akurat w chwili zdarzenia nie mamy go przy sobie, możemy pożegnać się z odszkodowaniem. Oczywiście w sytuacji, gdy w ogóle nie posiadamy prawa jazdy sytuacja jest jeszcze bardziej klarowna.
- Rażące złamanie przepisów
Jeśli w rażący sposób złamiemy przepisy ruchu drogowego i w efekcie spowodujemy wypadek lub kolizję, sami będziemy musieli zapłacić. Większość ubezpieczycieli wyłącza z zakresu swojej odpowiedzialności sytuacje, w których ignorujemy przepisy drogowe.