Masz pytania? Zadzwoń do nas

22 201 9001

Agenci dostępni w godzinach 8.00 - 18.00 (pon. - pt.)

lub zamów rozmowę

Jak wycenić ruchomości do ubezpieczenia?

Jak wycenić ruchomości do ubezpieczenia?

Wykupując ubezpieczenie domu lub mieszkania, możemy w ramach polisy zabezpieczyć dodatkowo również ruchomości, czyli innymi słowy ruchome wyposażenie lokalu. Może to być sprzęt AGD, RTV, biżuteria i inne cenne przedmioty. Ubezpieczenie ruchomości wiąże się z dopłatą, która zależy przede wszystkim od tego, jaka jest ich wartość. Jak wycenić ruchomości do ubezpieczenia? Co warto wiedzieć na ich temat? Oto podstawowe informacje w pigułce!

Jak zdefiniować ruchomości i dlaczego warto je ubezpieczyć?

Własny dom czy mieszkanie to przestrzeń, w której spędzamy większość swojego czasu. Zakup własnego lokum często jest okupiony wieloma latami ciężkiej pracy i wyrzeczeń, tym bardziej biorąc pod uwagę aktualne ceny nieruchomości. Kiedy już posiadamy własny dom lub mieszkanie, zależy nam na tym, by nic nie odebrało nam naszego dobytku. Z tego powodu wiele osób decyduje się na ubezpieczenie domu lub mieszkania. Trzeba jednak mieć świadomość, że standardowe polisy najczęściej obejmują mury i elementy stałe, takie jak armatura łazienkowa, stolarka okienna czy drzwiowa. Co z pozostałym wyposażeniem? Aby objąć ubezpieczeniem ruchomości, czyli elementy wyposażenia niebędące zamontowane na stałe w naszym domu lub mieszkaniu, wykupuje się dodatkową ochronę. W ramach opcjonalnego ubezpieczenia ruchomości możemy zabezpieczyć zarówno przedmioty o większych gabarytach, jak i te mniejsze, np. telewizor, laptop, sprzęt fotograficzny, muzyczny etc. Ubezpieczenie ruchomości może obejmować też m.in. elementy garderoby, obuwie, biżuterię, książki, a nawet dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki.

Jak wyliczyć wartość ruchomości, które chcemy ubezpieczyć?

Przy wycenianiu ruchomości, które chcemy ubezpieczyć, nie powinniśmy pozwalać sobie na przypadkowość. Przede wszystkim powinniśmy zróżnicować nasze przedmioty tak, aby ocenić, które z nich można uznać za standardowe, a które za ruchomości specjalne. Pierwsza grupa to np. sprzęt AGD, RTV i książki, druga zaś to m.in. dzieła sztuki. W przypadku pierwszej grupy najlepiej jest przygotować listę, a następnie po kolei ustalać wartość każdego przedmiotu, co pozwoli nam na oszacowanie ich ogólnej wartości. Z ruchomościami specjalnymi jest inaczej. Ich wartość powinien zweryfikować rzeczoznawca. Oprócz wyceny rzeczoznawcy powinniśmy przedłożyć firmie ubezpieczeniowej pełny wykaz dokumentów, w tym certyfikaty poświadczające autentyczność przedmiotów, które zamierzamy objąć ubezpieczeniem. Niezbędna może też okazać się dokumentacja fotograficzna. Co jeszcze warto wiedzieć o wycenianiu ruchomości do ubezpieczenia? Z pewnością należy mieć świadomość różnicy między wartością rzeczywistą i odtworzeniową ruchomości. Wartość rzeczywista to ich wartość realna, czyli pomniejszona o stopień zużycia przedmiotu, z kolei wartość odtworzeniowa – wartość pozwalająca na zakupienie lub naprawienie danego przedmiotu.

Ubezpieczenie domu i mieszkania z Wygodnie.pl

Jesteś na etapie poszukiwania ubezpieczenia dla swojego domu lub mieszkania? Wygodnie.pl to miejsce, gdzie znajdziesz polisę skrojoną na miarę swoich potrzeb – w najkorzystniejszej cenie, bez wychodzenia z domu i wygodnie. Dzięki naszej porównywarce otrzymasz zestawienie ofert proponowanych przez poszczególnych ubezpieczycieli. Wystarczy, że uzupełnisz prosty formularz, zawierający najbardziej podstawowe informacje. Z nami to Ty wybierasz najlepszy dla siebie wariant. Ubezpieczenie ruchomości? Po prostu zaznacz odpowiednią opcję. Znalezienie najlepszej oferty nigdy nie było tak proste!

Komentarze

Dodaj komentarz

Porady ubezpieczeniowe

Może zainteresuje Cię również