Wykupując ubezpieczenie domu lub mieszkania, możemy w ramach polisy zabezpieczyć dodatkowo również ruchomości, czyli innymi słowy ruchome wyposażenie lokalu. Może to być sprzęt AGD, RTV, biżuteria i inne cenne przedmioty. Ubezpieczenie ruchomości wiąże się z dopłatą, która zależy przede wszystkim od tego, jaka jest ich wartość. Jak wycenić ruchomości do ubezpieczenia? Co warto wiedzieć na ich temat? Oto podstawowe informacje w pigułce!
Jak zdefiniować ruchomości i dlaczego warto je ubezpieczyć?
Własny dom czy mieszkanie to przestrzeń, w której spędzamy większość swojego czasu. Zakup własnego lokum często jest okupiony wieloma latami ciężkiej pracy i wyrzeczeń, tym bardziej biorąc pod uwagę aktualne ceny nieruchomości. Kiedy już posiadamy własny dom lub mieszkanie, zależy nam na tym, by nic nie odebrało nam naszego dobytku. Z tego powodu wiele osób decyduje się na ubezpieczenie domu lub mieszkania. Trzeba jednak mieć świadomość, że standardowe polisy najczęściej obejmują mury i elementy stałe, takie jak armatura łazienkowa, stolarka okienna czy drzwiowa. Co z pozostałym wyposażeniem? Aby objąć ubezpieczeniem ruchomości, czyli elementy wyposażenia niebędące zamontowane na stałe w naszym domu lub mieszkaniu, wykupuje się dodatkową ochronę. W ramach opcjonalnego ubezpieczenia ruchomości możemy zabezpieczyć zarówno przedmioty o większych gabarytach, jak i te mniejsze, np. telewizor, laptop, sprzęt fotograficzny, muzyczny etc. Ubezpieczenie ruchomości może obejmować też m.in. elementy garderoby, obuwie, biżuterię, książki, a nawet dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki.
Jak wyliczyć wartość ruchomości, które chcemy ubezpieczyć?
Przy wycenianiu ruchomości, które chcemy ubezpieczyć, nie powinniśmy pozwalać sobie na przypadkowość. Przede wszystkim powinniśmy zróżnicować nasze przedmioty tak, aby ocenić, które z nich można uznać za standardowe, a które za ruchomości specjalne. Pierwsza grupa to np. sprzęt AGD, RTV i książki, druga zaś to m.in. dzieła sztuki. W przypadku pierwszej grupy najlepiej jest przygotować listę, a następnie po kolei ustalać wartość każdego przedmiotu, co pozwoli nam na oszacowanie ich ogólnej wartości. Z ruchomościami specjalnymi jest inaczej. Ich wartość powinien zweryfikować rzeczoznawca. Oprócz wyceny rzeczoznawcy powinniśmy przedłożyć firmie ubezpieczeniowej pełny wykaz dokumentów, w tym certyfikaty poświadczające autentyczność przedmiotów, które zamierzamy objąć ubezpieczeniem. Niezbędna może też okazać się dokumentacja fotograficzna. Co jeszcze warto wiedzieć o wycenianiu ruchomości do ubezpieczenia? Z pewnością należy mieć świadomość różnicy między wartością rzeczywistą i odtworzeniową ruchomości. Wartość rzeczywista to ich wartość realna, czyli pomniejszona o stopień zużycia przedmiotu, z kolei wartość odtworzeniowa – wartość pozwalająca na zakupienie lub naprawienie danego przedmiotu.
Ubezpieczenie domu i mieszkania z Wygodnie.pl
Jesteś na etapie poszukiwania ubezpieczenia dla swojego domu lub mieszkania? Wygodnie.pl to miejsce, gdzie znajdziesz polisę skrojoną na miarę swoich potrzeb – w najkorzystniejszej cenie, bez wychodzenia z domu i wygodnie. Dzięki naszej porównywarce otrzymasz zestawienie ofert proponowanych przez poszczególnych ubezpieczycieli. Wystarczy, że uzupełnisz prosty formularz, zawierający najbardziej podstawowe informacje. Z nami to Ty wybierasz najlepszy dla siebie wariant. Ubezpieczenie ruchomości? Po prostu zaznacz odpowiednią opcję. Znalezienie najlepszej oferty nigdy nie było tak proste!