Ubezpieczenia są dostępne w różnych formach. Na rynku można znaleźć m.in. polisy stworzone z myślą o obiektach, z których nie korzysta się przez cały rok. Chodzi tu głównie o domki letniskowe. Są one postawione na specjalnie przygotowanych działkach rekreacyjnych, ale także na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, tzw. ROD-ach. Poza tym, mamy szereg różnego rodzaju budowli, domków, czy altanek ogrodowych. Jak takie obiekty ubezpieczyć?
Ubezpieczenie domków letniskowych
Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje specjalne ubezpieczenie stworzone z myślą o domkach letniskowych. Najczęściej jest jednak tak, że towarzystwa nie są zainteresowane ubezpieczeniem samego domku letniskowego i proponują to jako rozszerzenie do ubezpieczenia mieszkania lub domu mieszkalnego. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje wówczas standardowe zdarzenia katastroficzne takie jak np:
- zalanie
- pożar
- śnieg
- grad
- uderzenie pioruna
- powódź
- huragan
Dom letniskowy i jego zakres ubezpieczenia może być modyfikowany w zależności od potrzeb klienta i oferty towarzystw ubezpieczeniowych.
Jakie obiekty można ubezpieczyć?
Ubezpieczeniu podlegają domki letniskowe, które są trwale związane z gruntem, a więc mają fundamenty. Z tego powodu nie wszystkie konstrukcje mogą zostać objęte ochroną. Niektóre osoby korzystają także ze standardowych domów całorocznych, traktując je jako budynki letniskowe. Wówczas istnieje opcja wykupienia standardowego ubezpieczenia, jednak w formularzu należy zaznaczyć, że dom jest użytkowany jedynie w sezonie letnim.
Ważna jest też konstrukcja budynku. Budynki murowane są trwalsze i tym samym bardziej akceptowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, w odróżnieniu od budynków drewnianych, za ubezpieczenie których trzeba zapłacić wyższą składkę. Takie domki znajdziemy też na ROD-ach. Czy taki domek można ubezpieczyć? A to już zależy od firmy ubezpieczeniowej. Niektóre nie mają nic przeciwko, a niektóre wyłączają taką możliwość.
Ubezpieczenie altanki ogrodowej - jak to zrobić?
W większości towarzystw można ubezpieczyć również altanki drewniane, domki gospodarcze zbudowane na terenie naszych posiadłości. Pamiętajmy, że jest to jednak dodatek do głównego ubezpieczenia domu. Podobne jest także w przypadku innych elementów znajdujących się poza głównym budynkiem, takich jak:
- ogrodzenia
- posągi i rzeźby
- murki
- murowane grille
- śmietniki
- piaskownice
- fontanny
- mienie ruchome
- instalacje (włącznie z kominkami, piecami)
- schody, drzwi, okna, parapety
Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje wówczas zdarzenia losowe mogące zniszczyć naszą własność, ale można też znaleźć warianty obejmujące kradzież tych elementów lub kradzież narzędzi i urządzeń z tego typu budowli. Stosuje się tu różnego rodzaju ograniczenia, ale i tak może to być korzystne rozwiązanie. Dokładny zakres ubezpieczenia zależy od oferty wybranego towarzystwa. Podobnie jest także w przypadku cen, które mogą znacznie się od siebie różnić.
Gdzie ubezpieczyć domek letniskowy lub altankę?
Na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują kompleksową ochronę pojazdów, domów i mieszkań oraz obiektów wykorzystywanych jedynie przez kilka miesięcy w roku (czyli domki letniskowe murowane i drewniane, a także altany ogrodowe). Z tego powodu wybór odpowiedniego Ubezpieczyciela może stanowić nie lada wyzwanie. Przed zdecydowaniem się na usługi konkretnego towarzystwa, warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Ważne są także wyłączenia, czyli sytuacje, w których firma ma prawo odmówić przyznania odszkodowania.
Ubezpieczenie domku i altanki, a wyłączenia
W każdej umowie z towarzystwem ubezpieczeniowym znajduje się lista wyłączeń, w razie których firma nie musi wypłacać odszkodowania. Najczęściej są to takie sytuacje, jak:
- szkody wynikające z nieprawidłowego dbania o budynek
- zniszczenia związane z niedbalstwem właściciela
- umyślne działanie
- szkody dotyczace obiektów w budowie lub rozbiórce
- zamarzanie rur i konkretne usterki instalacji
- szkody wynikające z niewykonania niezbędnych napraw
- niespełnienie wymagań dozoru technicznego
- brak przeglądów instalacji wynikających z obowiązujących przepisów
Dokładna lista wyłączeń zależy od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Czasami istnieje opcja dokupienia wariantów, które pozwalają na zabezpieczenie obiektów również w takich sytuacjach. Przed zdecydowaniem się na usługi danej firmy warto zorientować się w liście wyłączeń i sprawdzić, czy cena polisy jest adekwatna do jej zakresu.
Ile kosztuje ubezpieczenie domku lub altanki?
Domki letniskowe są wykorzystywane jedynie przez kilka miesięcy w roku. Cena ich ubezpieczenia jest zatem, z uwagi na brak bezpośredniego nadzoru, wyższa niż w przypadku polis dotyczących standardowych budynków mieszkalnych. Zazwyczaj podstawowe pakiety są dostępne za opłatą kilkuset złotych rocznie. Jeśli chcesz postawić na dodatki, które zabezpieczą Twoje interesy także w razie wystąpienia mniej typowych sytuacji, cena ubezpieczenia może znacznie wzrosnąć. Mniej zapłacimy za rozszerzenie ubezpieczenia domu, którym obejmiemy ochroną altankę ogrodową.
Dobrą praktyką jest porównywanie ofert, które pozwala na szybkie znalezienie najtańszej propozycji o interesującym Cię zakresie. Dobrym narzędziem jest porównywarka ubezpieczeń, która w ciągu 3 minut jest w stanie zaproponować Ci cenę za dany zakres ubezpieczenia. W razie wątpliwości, zawsze możesz skontaktować się z nami.