Ile kosztuje ubezpieczenie domu? Od czego zależy?

Ile kosztuje ubezpieczenie domu? Od czego zależy?

Własny dom to marzenie wielu osób. Jeśli już go posiadamy, warto zastanowić się nad zabezpieczeniem domu odpowiednią polisą. Ubezpieczenie domu w założeniu ma uchronić nas przed koniecznością ponoszenia finansowych konsekwencji takich zdarzeń, jak pożar, powódź, włamanie czy kradzież cennych przedmiotów. Ile kosztuje ubezpieczenie domu i od czego zależy jego cena? Jak znaleźć najkorzystniejszą cenowo polisę i od czego zacząć poszukiwania? Oto co warto wiedzieć!

Ubezpieczenie domu, czyli polisa, o której warto pamiętać

Własny dom to wyjątkowa przestrzeń. Dom daje schronienie, jest miejscem, gdzie spędzamy czas z bliskimi, realizujemy się i możemy cieszyć się spokojem. W natłoku codziennych spraw nie zastanawiamy się nad zdarzeniami losowymi, które mogą przytrafić się każdemu. Najczęściej nie jesteśmy w stanie ich przewidzieć, ale możemy spróbować się przed nimi zabezpieczyć. Najlepszym sposobem jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia domu. Taka polisa często nie kosztuje wiele, przy stosunkowo niewielkich kosztach zabezpieczając nas, naszą rodzinę i dobytek. To, jaki zakres będzie miało ubezpieczenie domu, zależy od wybranej opcji, a także oferty danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Najpopularniejsze ubezpieczenia dotyczą skutków pożarów, powodzi, włamań itp.

Warto też pamiętać, że są przypadki, w których polisa ubezpieczeniowa domu jest wymagana. Chodzi tu o sytuacje, gdy właściciel nieruchomości spłaca kredyt hipoteczny. Banki wymagają dodatkowego zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia domu. Ubezpieczający przekierowuje wówczas prawa do ubezpieczenia na bank za pomocą cesji. W sytuacji, gdy elementy nieruchomości ulegną zniszczeniu (chodzi tu o mury – ściany, fundamenty, poszycie dachowe), odszkodowanie jest wypłacane na rzecz banku. Nie dotyczy to ruchomości – w przypadku ich kradzieży czy zniszczenia odszkodowanie standardowo otrzymuje ubezpieczający.

Od czego zależy cena ubezpieczenia domu?

Jaka jest cena ubezpieczenia domu? To zależy od kilku czynników mających wpływ na wysokość składki. Z pewnością jednym z najważniejszych aspektów będzie to, na jak szerokim zakresie ochrony ubezpieczeniowej nam zależy. Im szerszy zakres polisy, tym większej możemy spodziewać się ceny.

W skład ubezpieczenia domu mogą wchodzić następujące elementy:

  • ubezpieczenie murów: ścian, podłóg, fundamentów i dachu;
  • ubezpieczenie elementów stałych na wypadek kradzieży - do elementów stałych zalicza się wszystkie te, których nie można zdemontować i wynieść bez użycia siły i narzędzi, np. okna, rolety zewnętrzne, panele fotowoltaiczne;
  • ubezpieczenie ruchomości na wypadek kradzieży: suma ubezpieczenia zależy również od tego, na jaką kwotę wyceni się znajdujące sie w domu sprzęty elektroniczne i AGD oraz inne przedmioty.

Cena ubezpieczenia będzie też uzależniona od wartości domu, co w dużej mierze wiąże się z tym, czy dom znajduje się w mieście, czy na wsi, gdzie dokładnie jest zlokalizowany itp. Towarzystwo ubezpieczeniowe może też wziąć pod uwagę to, czy budynek jest przeznaczony na wynajem i czy jest w nim prowadzona działalność gospodarcza.

Co jeszcze może mieć wpływ na wysokość składki? Suma ubezpieczenia jest wyliczana na podstawie informacji na temat nieruchomości, m.in.:

  • rok budowy;
  • tego, czy osoba ubezpieczająca dom na tytuł prawny do nieruchomości;
  • powierzchni domu;
  • liczby powodzi występujących w okolicy;
  • wartości nieruchomości - im wyższa, tym więcej będzie kosztowało ubezpieczenie domu;
  • konstrukcji domu - czy jest ona wyoknana z materiałów niepalnych, łatwopalnych (np. drewna).

To nie wszystkie czynniki, jakie są brane pod uwagę podczas wyceny ubezpieczenia nieruchomości. Ubezpieczyciele uwzględniają także informacje o właścicielu i lokatorach:

  • wiek ubezpieczającego;
  • liczbę lokatorów w nieruchomości, w tym osób nieletnich;
  • historię ubezpieczenia, np. to, czy ubezpieczający korzysta z ubezpieczenia samochodu w tej samej firmie, czy w ciągu ostatnich 3 lat były mu wypłacane odszkodowania;
  • to, czy właściciel nieruchomości spłaca kredyt hipoteczny - w takim przypadku konieczne jest dokonanie cesji praw z ubezpieczenia na rzecz banku.

Jak widzisz, wycena ubezpieczenia nieruchomości jest bardzo złożoną kwestią. Nawet jeśli porównasz koszty ubezpieczeń, jakie ponoszą Twoi sąsiedzi zamieszkujący domy w okolicy, o podobnej powierzchni, nie będzie to dla Ciebie wystarczającą informacją do oszacowania własnych kosztów. Dodatkowo, każda firma inaczej traktuje poszczególne czynniki cenotwórcze i inaczej wycenia swoje produkty. Z tego powodu zawsze warto porównać dostępne oferty przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Ubezpieczenie domu od ryzyk nazwanych czy all risks - co kosztuje więcej?

Wybierając ubezpieczenie domu, musisz podjąć decyzję, czy będzie to ubezpieczenie od ryzyk nazwanych, czy all risks. Czym różnią się oba rodzaje ubezpieczeń?

Ubezpieczenie nieruchomości od ryzyk nazwanych obejmuje wyłącznie sytuacje wymienione w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Jest to zazwyczaj kilka lub kilkanaście najczęściej występujących ryzyk: powódź, zalanie, pożar, uderzenie pioruna itp. Co dzieje się, gdy przytrafi Ci się nieszczęśliwe zdarzenie niewymienione w OWU? Niestety, nie możesz wówczas liczyć na wypłatę odszkodowania. Takie ubezpieczenie nieruchomości jest tańsze, ale jednocześnie wiąże się z większym ryzykiem.

Ubezpieczenie domu typu all risks to z kolei droższa, ale bezpieczniejsza opcja. Obejmuje wszystkie zdarzenia losowe z wyjątkiem tych, które są wyłączone spod ochrony ubezpieczeniowej. Tu również warto zapoznać się z umową i sprawdzić, w jakich przypadkach nie jest wypłacane odszkodowanie. Ubezpieczenie domu all risks, mimo że ma znacznie szerszy zakres niż ubezpieczenie od ryzyk nazwanych, nie jest bowiem uniwersalnym rozwiązaniem, które zapewni Ci odszkodowanie przy każdym zdarzeniu losowym.

Ubezpieczenie typu all risks jest również uważane za takie, w którym łatwiej otrzymuje się odszkodowanie. Rzeczywiście, w przypadku ubezpieczenia od ryzyk nazwanych to ubezpieczający musi wskazać, w wyniku jakiego wymienionego w OWU zdarzenia powstała szkoda. Przy ubezpieczeniu all risks jest odwrotnie – jeśli ubezpieczyciel nie zgadza się na wypłatę odszkodowania, to on musi udowodnić, że szkoda powstała na skutek zdarzenia wyłączonego spod ochrony ubezpieczeniowej.

Ile wyniesie cena Twojej polisy?

Za ubezpieczenie domu zazwyczaj trzeba zapłacić nieco więcej niż za ubezpieczenie mieszkania, co wcale nie oznacza, że różnica jest duża. Cena ubezpieczenia domu w średniej wielkości mieście o wartości ok. 500 000 zł, który potraktowaliśmy jako przykład, waha się pomiędzy kwotą 150 do nawet 700 zł w skali roku. Rozbieżności są znaczące. Nie zawsze najtańsze ubezpieczenie okazuje się dobrym wyborem, ale warto wiedzieć, jak poszczególne opcje rzutują na ostateczny koszt polisy. Najlepszym sposobem na znalezienie optymalnego ubezpieczenia jest skorzystanie z porównywarki, czyli narzędzia, które automatycznie zestawi dla nas oferty poszczególnych ubezpieczycieli. Jedną z najczęściej polecanych jest porównywarka Wygodnie.pl.

Ubezpieczenie domu z Wygodnie.pl - komfortowo i bez przepłacania

Nasza porównywarka to sprawdzony sposób na ubezpieczenie domu. Wystarczy, że podasz najważniejsze dane, a my przygotujemy dla Ciebie zestawienie najlepszych ofert. Dzięki temu z łatwością ocenisz, która oferta jest dla Ciebie najkorzystniejsza. Im więcej danych wprowadzisz do wyszukiwarki, tym łatwiej będzie nam oszacować, ile kosztuje ubezpieczenie domu w Twoim przypadku.

Jakich informacji potrzebujesz, aby otrzymać oferty ubezpieczeń do porównania? W formularzu zostaniesz poproszony o podanie:

  • uwartości odtworzeniowej domu (szacowany koszt przywrócenia domu do stanu, w jakim znajdował się przed zajściem szkody);
  • wartości wyposażenia, czyli tzw. ruchomości;
  • zakresu czasowego ubezpieczenia - możesz ubezpieczyć dom także na kilka lat i uniknąć w ten sposób corocznych podwyżek;
  • informacji o budynku: roku budowy lub remontu, powierzchni domu, konstrukcji (palnej lub niepalnej), rodzaju pokrycia dachowego;
  • informacji na temat wykorzystania domu: czy jest to domek letniskowy, czy całoroczny, czy jest wynajmowany, czy jest w nim prowadzona działalność gospodarcza itp.;
  • zabezpieczeń przeciwpożarowych w budynku: instalacji alarmowych, stałych urządzeń gaśniczych.

W formularzu możesz również zaznaczyć dodatkowe opcje ubezpieczenia: od kradzieży, zbicia szyb i innych szklanych elementów, zalania własnego mieszkania, przepięcia. Warto wybrać także ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Ubezpiecz dom z Wygodnie.pl – bez wychodzenia z domu, komfortowo i bez przepłacania!

Może zainteresuje Cię również