Z czego składa się serwis klimatyzacji? Ile trzeba zapłacić za nabicie klimy? Od czego zależna jest ostateczna cena? Jak wygląda to w praktyce?
Nabicie klimatyzacji - cena jest uwarunkowana od kilku czynników
Stoimy w korku, na zewnątrz ponad 30 stopni. Bez klimatyzacji moglibyśmy się w takim aucie rozpłynąć. Co ciekawe, sam układ nie tylko chłodzi kabinę samochodu, ale jednocześnie oczyszcza powietrze. Ciężko jednoznacznie oszacować koszt nabicia klimatyzacji, ponieważ jest ona jednym z systemów w aucie, który wymaga stałej kontroli i przeglądów. Można w układzie wykonać odgrzybianie, przeczyścić kanały wentylacyjne, wymienić filtry, czy wykonać kontrolę szczelności. A to wszystko wpływa na cenę.
Szczyt sezonu przypada na czerwiec, dlatego najlepiej udać się do serwisu na wiosnę, kiedy ustąpią przymrozki i prawdopodobnie z klimatyzacji poczujemy nieprzyjemny zapach. Serwisowanie klimatyzacji zaleca się co roku, jednak samego nabicia średnio dokonuje się raz na 5-6 lat. O takiej konieczności kierowcy przekonują się latem, kiedy w trakcie trwania upałów klimatyzacja „nie wyrabia” i nieskutecznie chłodzi kabinę. Lokalizacja serwisu ma również znaczący wpływ. Mniej zapłacimy za nabicie klimatyzacji na obrzeżach miasta niż w obiektach w centrum wielkich miast. Ponadto, w ASO jest jeszcze drożej.
Co jeszcze ma wpływ na cenę nabicia klimatyzacji?
Za usługę w serwisie możemy zapłacić nawet do 1 000 PLN, ale zazwyczaj kosztuje kilkaset złotych. Kiedy kierowca wykryje podczas podróży słabe chłodzenie, szacuje się, że poziom czynnika chłodzącego w układzie wynosi około 60-70%. Ile kosztuje nabicie klimatyzacji? Najdroższe jest pierwsze 100g czynnika. Kolejne 100g jest już tańsze. Średnio w samochodach osobowych mieści się około 500-600g czynnika. Jeżeli zatem nasz ubytek wynosi 200-300g, powinno to nas kosztować do 300-400 PLN.
Wpływ na cenę ma również czynnik, jaki zostanie użyty do nabicia klimatyzacji. Od 2017 roku nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej 70/156/EWG tzw. dyrektywa MAC, zaleca używanie czynnika R1234yf zamiast R132, ponieważ jest znacznie bardziej sprzyjający dla środowiska i ma mniejszy wpływ na ocieplenie klimatu. Stąd też jest droższy. W koszt nabicia klimatyzacji bardzo często wchodzi też serwis, czyli sprawdzenie szczelności instalacji, uzupełnienie poziomu oleju, odgrzybienie, czy wymienienie filtra.
Możemy równiez dopłacić za części zamienne i ich wymianę. Bo np. za niedziałającą klimatyzację może odpowiadać pęknięty wężyk, przez co wyciekł czynnik. Wtedy odczujemy bardziej po kieszeniach nabicie klimatyzacji i jej naprawę. Odgrzybić układ po zimie możemy samodzielnie, lub udać się do serwisu. Tam warto skorzystać z oferty ozonowania klimatyzacji, który zabija grzyby rozwijające się w ciepłych, zaciemnionych przewodach wentylacyjnych. Sami możemy spróbować również wymienić filtr kabinowy – jeżeli jest on gdzieś na wierzchu. Ponadto, kapiąca woda po korzystaniu z klimatyzacji nie jest niczym złym. To naturalny proces. Pochodzi ona z parownika, gdzie skrapla się wilgoć z kabiny. Auto w takim serwisie po wcześniejszym umówieniu może spędzić od 30 minut do godziny – chyba, że w grę wchodzą poważniejsze naprawy.
Jak wygląda kwestia ceny w przypadku popularności Ubezpieczyciela?
Jeżeli chcemy wykupić samo ubezpieczenie OC, to nie mamy zbytnio nad czym się zastanawiać. My nie będziemy korzystać z naszej polisy, tylko przyszły poszkodowany w wypadku z nami. Jemu przyjdzie się mierzyć z likwidacją szkód wybranego Zakładu Ubezpieczeń. Tutaj cena może przemawiać na wybór danej oferty. Dobór NNW też nie powinien wpływać na to, czy wybierzemy lub nie mniej popularnego Ubezpieczyciela z niższą ceną (dokumentacja do odszkodowania z uszczerbku na zdrowiu jest dostarczona od lekarza, więc trzeba faktycznie uwzględnić taką wysokość odszkodowania, jaki jest procent uszczerbku na zdrowiu w stosunku do sumy ubezpieczenia). Jednak cena może tutaj delikatnie się różnić za NNW w danym Zakładzie Ubezpieczeń, szczególnie gdy suma ubezpieczenia NNW jest wyższa.
Wybór Ubezpieczyciela pełni kluczową rolę w momencie, kiedy decydujemy się na ubezpieczenie Assistance, Szyb, czy Autocasco. Tutaj nie tylko ważne są zakresy ochrony, ale również poziom likwidacji szkód danego Towarzystwa – jakie stosują praktyki. Im mniejszy udział Zakładu Ubezpieczeń na rynku, tym bardziej rygorystyczne podejście do wypłaty odszkodowań Klientom – a to najbardziej zniechęca do bycia stałym Klientem – tym bardziej, że płacimy za to sporo.
Jeżeli decydujesz się na ubezpieczenie OC z ew. NNW, zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczeń na Wygodnie.pl. Gdybyś potrzebował specjalnej ochrony (potrzebujesz odpowiedniego limitu holowania w Assistance, a może chcesz mieć pewność wniesienia udziału własnego do AC celem zmniejszenia składki), to zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią. Pomożemy w doborze odpowiedniego ubezpieczenia.