Gradobicie, złamane drzewo, ulewny deszcz a zniszczony samochód. Czy należy Ci się odszkodowanie?

Gradobicie, złamane drzewo, ulewny deszcz a zniszczony samochód. Czy należy Ci się odszkodowanie?

 

W ostatnich latach wszyscy doskonale widzą jak szybko i dynamicznie zmienia się pogoda. Postępujące ocieplenie klimatu wywołuje bardzo gwałtowne i ekstremalne zjawiska pogodowe. Często nawet synoptycy nie są w stanie przewidzieć tego, jak dużą siłę będzie miało załamanie pogody. Gorące dni a następnie silne burze, ulewy, gradobicia-można chyba powiedzieć, że takie scenariusze stają się w Polsce normą. 

Ubezpieczenie domu czy mieszkania w standardzie zapewnia ochronę od skutków takich zjawisk pogodowych jak: uderzenie pioruna, osuwanie ziemi, zalanie wskutek intensywnych opadów deszczu, wichura itp. A co z ubezpieczeniem samochodu? Większość aut jest parkowanych na parkingach „pod chmurką” przez co są bardzo narażone na uszkodzenie i zniszczenie podczas silnych gradobić, ulew czy wichur, które łamią drzewa. 

Czy obowiązkowe OC pojazdów obejmuje szkody wyrzadzone przez grad, zalanie? 

Obowiązkowe ubezpieczenie OC swoim zakresem nie obejmuje uszkodzeń wywołanych przez grad, zalanie przez ulewny deszcz czy złamany konar drzewa. Jedynym ubezpieczeniem, które zapewni ochronę w przypadku takich anomalii pogodowych jest Auto Casco. Należy jednak pamiętać, że przed zakupem polisy zawsze trzeba sprawdzić zakres, żeby mieć pewność czy dane ryzyko jest objęte danym zakresem AC. Obawiając się skutków gradobicia warto rozważyć ubezpieczenie szyb. Taki pakiet: AC+szyby daje nam pewność, że jesteśmy kompleksowo chronieni.

Drzewo przewrócone na samochód — czy jego właściciel jest winny?

W przypadku, gdy na auto spadnie drzewo czy pojedynczy konar możemy również dochodzić odszkodowania z OC właściciela terenu, na którym znajduje się drzewo. Należy jednak pamiętać, że właściciel drzewa odpowiada na zasadzie winy – nie ryzyka. Oznacza to, że poszkodowany musi udowodni właścicielowi zaniedbanie danego drzewa – tj. drzewo było spróchniałe, nadłamane i nie zostało odpowiednio zabezpieczone czy ścięte. Najlepiej, żeby w takiej sytuacji zawsze wezwać policję, zrobić dokumentację zdjęciową oraz wezwać biegłego dendrologa, który przygotuje opinię o stanie danego drzewa. Jeżeli właściciel danego terenu posiada OC sprawa jest prosta – zgłaszamy sprawę wraz z całą dokumentacją do ubezpieczyciela. Sprawa mocno się komplikuje w momencie, gdy właściciel nie posiada OC.  W takim przypadku pozostaje tylko droga sądowa, która zazwyczaj trwa długo. 

W czasie burzy nie parkuj pod drzewami!

Gradobicie, powódź czy wichura mogą spowodować poważne uszkodzenia pojazdu, dlatego warto mieć odpowiednie ubezpieczenie, jeśli mieszkasz w rejonie, który jest szczególnie narażony na tego typu zdarzenia pogodowe. Sprawdzaj i analizuj prognozy pogody. Reaguj z odpowiednim wyprzedzeniem! Przeparkuj samochód, gdy stoi pod drzewami, schowaj do garażu, jeżeli masz taką możliwość. Przed zakupem ubezpieczenia zawsze należy sprawdzić dokładnie warunki ubezpieczenia, aby mieć pewność, że zakres jest dokładnie taki, jakiego potrzebujesz.  

 

Może zainteresuje Cię również