Dom bez pozwolenia – nowe regulacje przy 70m²

Dom bez pozwolenia – nowe regulacje przy 70m²

Interesuje Cię budowa domu bez pozwolenia o powierzchni 70m²? Omawiamy, jak wygląda proces uzyskiwania zgód, co znajdziemy w propozycji ustawy, która 20 września 2021 trafiła do Senatu, a także co jest takiego wyjątkowego w samej idei powstawania takich obiektów.

Pozwolenie na budowę, a dom bez pozwolenia - różnice

Pozyskanie tzw. pozwolenia na budowę w Urzędzie wiąże się z dopełnieniem szeregu formalności, przygotowaniem niezbędnych adaptacji i projektów, a także oczekiwaniem na uzyskanie zgody, które średnio trwa 3 miesiące. Inaczej będzie z budynkami na zgłoszenie. Gdy decydujemy się na domy bez pozwolenia, nie musimy wykonywać adaptacji projektu, a sam projekt będzie kosztował nas tylko 1 PLN. Co prawda, mamy ograniczoną liczbę projektów do wyboru, lecz zwykły projekt domu z Internetu kosztuje około 3 000 PLN, a niewielkie zmiany i adaptacja mogą kosztować drugie tyle. Taka forma pozwala nam zaoszczędzić środki przy stosunkowo niewielkim metrażu.

Projekt ustawy zakłada również, że nie będzie konieczne prowadzenia dziennika budowy, a tym samym nadzoru kierownika budowy. Odpowiedzialność za prawidłowe wykonanie domu na zgłoszenie spoczywa po naszej stronie. To kolejna forma oszczędności z rzędu od 2 000 PLN do 3 000 PLN. 

Jak wykonać zgłoszenie domu bez pozwolenia 70m²?

Gdy kupimy projekt domu dostępny na stronie, do wykonania zgłoszenia budowy w urzędzie będziemy potrzebowali projektu zagospodarowania działki – czyli nie obędzie się bez wizyty u architekta, który umieści budynek na naszej działce zgodnie z zasadami projektowania i wymaganiami techniczno-budowlanymi dotyczącymi zachowania odpowiednich odległości od granic działki. Co ważne, dom 70m² bez pozwolenia będzie można postawić na działkach o powierzchni co najmniej 1000m². Jeżeli będziemy chcieli zbudować 2, to działka musi mieć powierzchnię 2000m² itd.

Ponadto, będziemy musieli dołączyć do zgłoszenia projekt architektoniczno-budowlany, oświadczenie o budowie domu dla własnych potrzeb, a także oświadczenie o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową. Na wydanie warunków zabudowy domu całorocznego bez pozwolenia (70m²) urząd będzie miał maksymalnie 30 dni. Przekroczenie tych terminów będzie wiązało się z karami finansowymi dla Urzędu. 

Co z domkami rekreacyjnymi i pozostałymi formalnościami?

Budynki rekreacyjne na zgłoszenie mogły mieć 35m². Projekt ustawy zwiększa ten limit do 70m², lecz rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie może wynosić więcej niż 6m, natomiast wysięg wsporników ma być ograniczony do 2m.

Dom bez pozwolenia, zanim zostanie oddany do użytku, będzie wymagał od nas uzyskania odpowiednich odbiorów od kominiarza, elektryka, czy gazownika. Co za tym idzie, konieczne będzie wykonanie projektu przyłączy gazowych, elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych. Za to będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Same umieszczenie budynku na mapie będzie wymagało ingerencji ze strony architekta, który umieści go zgodnie z obowiązującymi Miejscowymi Planami Zagospodarowania Przestrzennego lub obowiązującymi warunkami zabudowy. 

Ubezpieczenie domu bez pozwolenia a domku rekreacyjnego

O ile domek rekreacyjny nie jest zamieszkały na stałe, tym samym Ubezpieczyciele naliczają odpowiednią zwyżkę za ubezpieczenie ze względu na większe ryzyko np. włamania i kradzieży. Ubezpieczenie domu bez pozwolenia 70m², który będzie umożliwiał jego zamieszkanie na stałe podlegać będzie takim samym warunkom, jak przy zwykłym ubezpieczeniu domu. Korzystając z naszego kalkulatora, w kilka minut możesz sprawdzić ofertę ubezpieczenia domu z kilku towarzystw, dobierając odpowiedni zakres ochrony dla swojej nieruchomości. W razie trudności, nasza infolinia służy pomocą.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również