Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wiele ubezpieczeń, które mają za zadanie chronić interesy klientów w różnych sytuacjach. Doskonałym przykładem takiej ochrony jest GAP pokrywające różnicę pomiędzy wartością pojazdu w momencie zdarzenia a jego ceną początkową. Taka ochrona sprawdza się doskonale w przypadku nowych samochodów prosto z salonu. Na czym dokładnie polega ubezpieczenie GAP i czy jest ono obowiązkowe?
Ubezpieczenie GAP - co to jest?
Ubezpieczenie GAP to ochrona interesów właściciela pojazdu, która działa najlepiej w przypadku aut z salonu. Wiele osób decyduje się na kupowanie nowych samochodów, często na kredyt. Z roku na rok wartość takich pojazdów znacząco maleje, często nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli po kilku latach auto będzie brało udział w wypadku, jego właściciel uzyska odszkodowanie równe wartości samochodu w dniu zdarzenia. Oznacza to, że suma ta wyniesie nawet o kilkadziesiąt tysięcy mniej niż kwota, za którą kupił pojazd.
Jeśli zniszczeniu ulegnie auto kupione za gotówkę, stratny jest tylko właściciel. Problem pojawia się w sytuacji, gdy jest to samochód kupiony na kredyt lub w leasingu. Wówczas trzeba uregulować swój dług, co wiąże się z koniecznością dopłacenia znacznej sumy pieniędzy. Właśnie w takich przypadkach przydaje się ubezpieczenie GAP.
Jak działa ubezpieczenie GAP?
Skoro wiesz już, co to jest ubezpieczenie GAP, pozostaje kwestia jego dokładnego działania. Polisa tego typu ma za zadanie pokrywać różnicę pomiędzy wartością samochodu w momencie kupna i wypadku. Wówczas kredytobiorca nie musi dopłacać tej kwoty z własnej kieszeni, co jest ogromną pomocą. Wykupienie ubezpieczenia GAP jest dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na poczuciu bezpieczeństwa.
Ubezpieczenie GAP obowiązuje zarówno w razie wszelkich stłuczek, jak i zdarzeń, w związku z którymi konieczne jest orzeczenie szkody całkowitej. Dokładny zakres ochrony zależy jednak od oferty danego towarzystwa. Warto również wiedzieć, że ubezpieczenie GAP występuje w kilku wariantach, które różnią się od siebie.
Rodzaje ubezpieczenia GAP
Istnieją cztery podstawowe typy polisy GAP. Ubezpieczenia te obowiązują w podobnych przypadkach, jednak różnią się od siebie dokładnym działaniem.
Podstawowe typy:
- fakturowe
- indeksowe
- finansowe
- GAP Casco
GAP fakturowy jest zdecydowanie najdroższą opcją, jednak pozwala on na pokrycie różnicy w wartościach pojazdu niezależnie od jej wysokości. W tym przypadku nie bierze się pod uwagę części spłaconych rat kredytu lub leasingu.
GAP indeksowy jest skierowany głównie do osób, które podpisują krótkie umowy leasingowe. W tym przypadku, wysokość odszkodowania wylicza się na podstawie wartości samochodu w dniu wypadku. Jest to rozwiązanie mniej kompleksowe niż wariant fakturowy, jednak pozwala na zabezpieczenie swoich interesów za niższą stawkę.
GAP finansowy jest tańszy niż fakturowy. W jego przypadku wylicza się wartość, która pozostała do spłaty zobowiązania. Jeśli dana osoba kupiła na kredyt pojazd za 100 tys. PLN, a spłaciła już połowę, ubezpieczenie GAP pokryje brakującą część. Zazwyczaj samochody za pożyczone środki mają także wykupione AC, dlatego wartość odszkodowania rozkłada się pomiędzy te dwie polisy. Taki rodzaj ubezpieczenia GAP działa także w przypadku leasingu.
GAP Casco sprawdza się dobrze w sytuacji, gdy pojazd ma wykupioną polisę AC, jednak nie ma opcji utrzymania stałej wartości. Wysokość odszkodowania oblicza się na podstawie wypłaty z OC/AC, pomniejszonej o sumę ubezpieczenia AC.
GAP a leasing
GAP działa także w przypadku leasingu. Wariant fakturowy jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy decydujesz się na nowe auto prosto z salonu. Natomiast w przypadku, gdy wkład własny jest niski lub wysoki wykup, najlepiej sprawdzi się GAP finansowy. Opcja indeksowa jest tanim kompromisem pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami, jednak należy pamiętać, że nie zapewnia ona tak szerokiej ochrony.
Ubezpieczenie GAP - czy warto?
Czy zakup ubezpieczenia GAP się opłaca? Wszystko zależy od danej sytuacji. Jest bardzo dobrą alternatywą, jeśli decydujesz się na kupienie auta za pożyczone środki. Wówczas warto zastanowić się nad dodatkową ochroną, taką jak ubezpieczenie GAP. Leasing czy kredyt wiążą się z koniecznością pokrycia zobowiązania danej instytucji, dlatego w razie wystąpienia szkody całkowitej to właśnie ona powinna uzyskać całkowity zwrot kosztów. Ubezpieczenie GAP może uchronić właściciela pojazdu przed koniecznością samodzielnego pokrycia różnicy środków finansowych, które często osiągają znaczne wartości.
Ubezpieczenie GAP opłaca się głównie w przypadku nowych aut prosto z salonu, których wartość potrafi spaść nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych w zaledwie kilka lat. Cenę takiej polisy wylicza się na podstawie wartości samochodu i zwykle nie przekracza 1,5% tej kwoty rocznie. Dla właściciela pojazdu jest to jednak bardzo dobre rozwiązanie, które chroni jego interesy przed koniecznością spłacenia brakującej części zobowiązania z własnej kieszeni.