Tymczasowe ubezpieczenie OC samochodów w Polsce

Tymczasowe ubezpieczenie OC samochodów w Polsce

Samochód jest niezbędnym środkiem komunikacji, poprawiającym standard życia, a często wręcz umożliwiającym przemieszczanie się czy wykonywanie pracy zawodowej. Posiadając go mamy też obowiązek opłacenia ubezpieczenia OC. W szczególnych przypadkach możliwe jest skorzystanie z tymczasowej polisy.

Czym jest tymczasowe ubezpieczenie OC?

Zazwyczaj kupując nowy samochód zakładamy, że będziemy nim jeździć kilka lat. Z tego powodu decydując się na ubezpieczenie OC w jednej z wybranych firm większość kierowców podpisuje umowę na rok, jednorazowo opłacając składkę. Istnieją też inne możliwości, jakie ubezpieczyciele przygotowują dla kierowców planujących wcześniejszą sprzedaż samochodu lub jego wymianę. Jeśli kwota ubezpieczenia przekracza możliwości jednorazowej wpłaty dostępne są też systemy płatności półrocznej lub kwartalnej. Bez względu na to, jaki system opłat wybierze właściciel pojazdu, zawsze jest to jednak ubezpieczenie stałe. To nie jedyna opcja, z której można skorzystać.

Obok tradycyjnych ubezpieczeń OC, jakie oferuje wiele firm finansowych w praktyce dostępne jest również ubezpieczenie samochodu tymczasowe. To oferta dedykowana konkretnej grupie właścicieli pojazdów. Kto może wykupić OC tymczasowe? Polisa dostępna jest przede wszystkim dla kierowców posiadających rejestrację tymczasową i taki sam dowód rejestracyjny pojazdu, a którzy chcą poruszać się po polskich drogach do czasu dopełnienia formalności. Ubezpieczenie OC tymczasowe przysługuje też właścicielom firm zajmujących się sprowadzaniem i sprzedażą pojazdów zagranicznych, które nie posiadają ważnego ubezpieczenia. Jest ono niezbędne chociażby po to, aby przejechać pojazdem od granicy do salonu lub dostarczyć go bezpośrednio do kupującego klienta. Tymczasowe OC mogą też wykupić właściciele pojazdów zabytkowych i wolnobieżnych, poza ciągnikami i maszynami rolniczymi.

Na jakich zasadach zawiera się OC tymczasowe?

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych polis OC obowiązujących kierowców, tak i w tej sytuacji każda z firm oferujących ubezpieczenia posiada swoje własne regulaminy dotyczące stawek i zasad zawierania umów. Wszystkimi ofertami jednak rządzi Ustawa o ubezpieczeniach, zgodnie z którą krótkoterminowa polisa OC może być zawarta na okres minimum 30 dni i maksimum 12 miesięcy. W odniesieniu do pojazdów wolnobieżnych minimalny okres ubezpieczenia zwiększa się do 3 miesięcy.

Oddzielnymi przepisami regulowane są zasady ubezpieczania tymczasowego samochodów sprowadzanych z Unii Europejskiej. Jeśli docelowo mają one być rejestrowane w Polsce ubezpieczenie tymczasowe zawierane jest na okres 30 dni. Ubezpieczenia krótkoterminowe znajdują się w ofercie większości towarzystw ubezpieczeniowych, jednak nie każde z nich oferuje takie same stawki składek. Standardowo opłata miesięczna za samochód osobowy oscyluje pomiędzy 50 a 100zł, natomiast za samochody ciężarowe trzeba zapłacić od 100 do 150zł. W przeciwieństwie do innych form umów z ubezpieczycielami tymczasowe ubezpieczenie samochodu wygasa samoistnie i nie wymaga wypowiedzenia. Kierowca ma natomiast obowiązek jego przedłużenia, jeśli do tej pory nie dopełnił formalności i pojazd wciąż jeszcze korzysta z tymczasowych tablic rejestracyjnych.

Może zainteresuje Cię również