Czy zniżki OC przechodzą na małżonka?

Czy zniżki OC przechodzą na małżonka?

Czy wiesz, że stan cywilny jest jednym z czynników wpływających na cenę ubezpieczenia samochodu? Statystycznie najmniej za polisy płacą osoby żonate i zamężne, a najwięcej te stanu wolnego. Dzięki zmianie stanu cywilnego możesz zaoszczędzić jeszcze więcej. Jeśli jeden z małżonków nie ma jeszcze zniżek za bezszkodową jazdę, może skorzystać ze zniżek drugiego małżonka. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc to zrobić i kiedy się to opłaca?

W jakich sytuacjach małżonkowie mogą podzielić się zniżkami?

Ze zniżek OC małżonka chętnie korzystają osoby, które nie miały dotychczas własnego samochodu. To dość częsta sytuacja – zdarza się, że jeden z małżonków korzystał z auta przed ślubem, ale po zmianie stanu cywilnego chce dzielić się nim z drugą osobą. Jak wygląda w tej sytuacji kwestia zniżek za bezszkodową jazdę?

Mogą zostać one podzielone na małżonków pod jednym warunkiem: w małżeństwie musi istnieć wspólnota majątkowa. Jeśli przed ślubem ustanowiono rozdzielność majątkową, nie ma takiej możliwości – wówczas najlepiej zarejestrować samochód na każdego z partnerów. Zniżki OC w takim przypadku są naliczane osobno.

Jak podzielić zniżki OC w praktyce?

Czy zniżki OC przechodzą na małżonka w całości? Tak, druga osoba otrzymuje dokładnie taką samą ofertę ubezpieczenia samochodu, jak ta, która do tej pory korzystała z OC. Wysokość zniżek zmienia się także w czasie – jeśli jedna osoba z każdym kolejnym rokiem będzie uzyskiwała coraz większe rabaty za bezszkodową jazdę, to to samo będzie dotyczyć także drugiego z małżonków. To sprawia, że podział zniżek tak bardzo się opłaca. Jako nowy właściciel samochodu zazwyczaj musiałbyś zapłacić dość wysoką kwotę za pierwszą polisę. Dzięki zniżkom małżonka możesz tego uniknąć i zapłacić nawet kilkaset złotych mniej!

W praktyce podzielenie zniżek OC jest bardzo proste. Wystarczy poinformować ubezpieczyciela o tym, że chcecie skorzystać z takiej możliwości. Podpisuje się wówczas oświadczenie o braku rozdzielności majątkowej i to właściwie wszystkie formalności.

Zniżki OC na małżonka to nie wszystko! Jak jeszcze możesz oszczędzić, płacąc za ubezpieczenie po ślubie?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych za powód do zaoferowania zniżki na OC traktuje już sam fakt zmiany stanu cywilnego. Różnica nie jest wielka, ale już prosta kalkulacja (możesz wykorzystać do tego nasz kalkulator OC) pokazuje, że ubezpieczyciele bardziej przychylnie patrzą na małżonków niż na osoby stanu wolnego. Wynika to z przekonania, że osoby po ślubie jeżdżą ostrożniej – wiedzą, że warto to robić, bo w domu czeka na nie ktoś bliski.

Czy wszystkie zakłady ubezpieczeniowe honorują zniżki małżonków?

Ze zniżki na OC małżonka możesz skorzystać w większości zakładów ubezpieczeniowych, choć nie we wszystkich. Niektóre też wymagają spełnienia dodatkowych warunków, np. nie pozwalają przepisać zniżek na osobę, która ma już historię ubezpieczeniową. Ma to na celu uniknięcie sytuacji, gdy osoba, która ma za sobą zdarzenia powodujące podniesienie stawki za ubezpieczenie (np. spowodowała kiedyś stłuczkę), nie ponosi ich konsekwencji.

Dokładne informacje na temat zniżek dla małżonków uzyskasz u poszczególnych ubezpieczycieli. Jeśli zależy Ci na czasie, wykorzystaj kalkulator OC dostępny w Wygodnie.pl, aby poznać oferty dla małżonków u różnych ubezpieczycieli.

Zniżki OC na małżonka - czy to się zawsze opłaca?

Zastanawiasz się, czy tylko zniżki OC przechodzą na małżonka? A co w sytuacji, gdy druga osoba spowoduje stłuczkę i utraci prawo do zniżek? Jak wpływa to na wysokość składki ubezpieczeniowej drugiego użytkownika samochodu?

Z przepisywaniem zniżek na małżonka wiąże się pewne ryzyko. Wraz ze zniżkami na współmałżonka przechodzą także szkody – zarówno te dotychczasowe, jak i te, które pojawią się później. Mimo to w wielu sytuacjach podział zniżek się opłaca. Cena polisy ubezpieczeniowej z uwzględnioną jedną szkodą będzie nadal niższa niż cena polisy dla osoby, która korzysta z ubezpieczenia po raz pierwszy. Warto to uwzględnić, gdy rozważasz zakup polisy wspólnie z małżonką lub małżonkiem.

Może zainteresuje Cię również