Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą, którą musi wykupić każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Bez względu na to, czy korzystasz z samochodu, czy stoi on przez większość roku w garażu – regularne opłacanie składki jest wymagane przez polskie przepisy, z którymi można się zapoznać, czytając Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych. W poniższym artykule sprawdzamy, czy istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia OC bez posiadania prawa jazdy.
Ubezpieczenie OC a prawo jazdy - czy trzeba zdać egzamin, aby wykupić polisę?
Odpowiedź na pytanie, czy istnieje możliwość wykupienia OC, nie mając prawa jazdy, z pewnością ucieszy właścicieli pojazdów, którzy z różnych przyczyn nie podeszli jeszcze do egzaminu. Jak się okazuje, jest to możliwe i zgodnie z prawem nie istnieją żadne przeciwwskazania, aby posiadacz samochodu wykupił ubezpieczenie OC, nie posiadając jednocześnie ważnego prawa jazdy. Powód jest prosty – każdy zarejestrowany pojazd musi być odpowiednio zabezpieczony w przypadku kolizji lub wypadku drogowego. Jego właściciel może pożyczać np. auto innej osobie. Tu warto podkreślić, że OC dotyczy nie kierowcy pojazdu, a konkretnego pojazdu mechanicznego.
Co więcej, warto pamiętać, że nie wszystkie towarzystwa i firmy ubezpieczeniowe zgadzają się na wykupienie OC przez właściciela samochodu bez prawa jazdy. W takich przypadkach konieczne jest wskazanie głównego użytkownika pojazdu, który będzie z niego regularnie korzystać. Aby obniżyć koszt OC, warto wskazać kierowcę mogącego pochwalić się doświadczeniem za kierownicą i historią ubezpieczeniową. Jeszcze tańsza będzie polisa, jeśli użytkownik pojazdu uzyskał zniżki za bezszkodową jazdę.
Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?
Warto pamiętać, że na wysokość ubezpieczenia OC wpływa szereg czynników, które są nieustannie analizowane przez towarzystwa i firmy ubezpieczeniowe. Celem tego procesu jest określenie ryzyka ubezpieczeniowego, czyli sprawdzenia, jakie są szanse na udział danego pojazdu mechanicznego w kolizji lub wypadku drogowym. Podczas analizy bierze się pod uwagę nie tylko dane techniczne samochodu, ale także jego kierowcę lub właściciela – jego doświadczenie za kierownicą, zdarzenia drogowe, w których brał udział w przeszłości, a nawet wiek czy stan cywilny. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie określić głównego użytkownika auta, a sam nie masz uprawnień do jego prowadzenia, to głównymi czynnikami decydującymi o wysokości ubezpieczenia OC będzie Twój wiek, rodzaj pojazdu mechanicznego i miejsce zamieszkania.
Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółowe informacje o czynnikach, które wpływają bezpośrednio na ubezpieczenie OC.
Wiek właściciela pojazdu mechanicznego
W tym przypadku zależność jest dość prosta – im młodszy kierowca, tym wyższe OC. Dlaczego? Ponieważ firmy ubezpieczeniowe nie mają dostępu do żadnej historii ubezpieczeniowej, dlatego ryzyko w tym przypadku jest najwyższe.
Miejsce zamieszkania właściciela pojazdu mechanicznego
Fakt, że firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę miejsce zamieszkania właściciela pojazdu, może okazać się dla wielu osób zaskoczeniem. Wbrew pozorom ma to dość duże znaczenie, ponieważ mieszkańcy dużych miast są bardziej narażeni na kolizje i wypadki drogowe, co tym samym naraża towarzystwa na koszty związane z wypłatą odszkodowania. Stąd też wyższe ubezpieczenie OC, niż w przypadku mieszkańców miejscowości, w których natężenie ruchu drogowego jest wielokrotnie mniejsze.
Rodzaj pojazdu a ubezpieczenie OC
Kolejnym czynnikiem, który jest brany pod uwagę podczas wyliczania składki OC, jest rodzaj pojazdu. Chodzi w szczególności o pojemność silnika samochodu – im jest ona mniejsza, tym niższy koszt ubezpieczenia. Szczególnie poleca się takie rozwiązanie początkującym kierowcom lub właścicielom pojazdów, którzy nie mają wcześniejszej historii OC. Co ciekawe, wpływ na składkę ma także marka auta – te droższe i szybsze pojazdy znacząco podwyższają jej koszt.