Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu - gdzie i jak to zrobić?

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu - gdzie i jak to zrobić?

Zastanawiasz się, jak czasowo wycofać pojazd z ruchu drogowego? Omawiamy, z czego powinien składać się wniosek do Wydziału Komunikacji, ile to kosztuje, na jak długo możemy wycofać pojazd, jakiego rodzaju, a także w jakich sytuacjach możemy skorzystać z takiej możliwości.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu - warunki

Poza wyrejestrowaniem samochodu, możemy skorzystać z opcji czasowego wycofania pojazdu z ruchu. Dotyczy to:

  • Samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5t;
  • Ciągników samochodowych;
  • Pojazdów specjalnych;
  • Autobusów.

Przepisy dokładnie nie odnoszą się do tego, w jakich sytuacjach możemy wycofać pojazd z ruchu. Zazwyczaj chodzi o długotrwały remont, czasowe zawieszenie działalności gospodarczej, zmniejszenie kosztów utrzymania pojazdu, czy przerwę w jego użytkowaniu.

Aktualnie Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą na wycofanie pojazdu z obiegu w przypadku samochodów osobowych, o ile przyczyną takiego zgłoszenia będzie trwałe uszkodzenie elementów konstrukcyjnych pojazdu, które wpływają na to, że bez ich naprawienia pojazd nie będzie w stanie poruszać się po polskich drogach.

Wniosek o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu - co jest potrzebne do jego uzupełnienia?

Gotowy wzór dokumentu znajdziemy w odpowiednim Wydziale Komunikacji w naszej okolicy lub na stronach internetowych Urzędu. Ubiegać się o tymczasowe wyrejestrowanie pojazdu może osoba fizyczna, ale także przedsiębiorca. We wniosku uzupełniamy dane, takie jak: imię i nazwisko lub nazwa firmy, adres zamieszkania lub siedziba, PESEL/REGON lub datę urodzenia (w przypadku cudzoziemców).

Następnie musimy określić, na jaki okres ma zostać wycofany pojazd z ruchu. Uzupełniamy dane pojazdu, takie jak rodzaj i jego przeznaczenie, markę i model, rok produkcji, numer VIN/nadwozia/podwozia/ramy, numer rejestracyjny. Uzupełniony dokument własnoręcznie podpisujemy. 

Konieczne będzie przygotowanie załączników do wniosku o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Wydział Komunikacji będzie od nas wymagał, żebyśmy załączyli:

  • Dowód tożsamości/odpis z KRSu;
  • Dowód rejestracyjny pojazdu;
  • Kartę pojazdu (jeżeli została wydana);
  • Tablice rejestracyjne.

Wniosek jest rozpatrzony zazwyczaj na miejscu, a w trudnych sytuacjach okres ten wydłuża się maksymalnie do 2 miesięcy. Wtedy, na czas wycofania pojazdu z obiegu w depozycie Wydziału Komunikacji pozostaje dowód rejestracyjny i tablice, a my otrzymujemy decyzję o jego wycofaniu.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu - ile to kosztuje i na ile można go wycofać?

Pojazd może zostać wycofany z ruchu na okres od 2 do 48 miesięcy. Koszt wycofania pojazdu z ruchu na 2 miesiące wynosi 80 PLN. W przypadku, kiedy okres ten trwa dłużej niż 2 miesiące, ustalone zostały przedziały, które uwzględniają konkretną stawkę za miesiąc w zależności od długości okresu tymczasowego wyrejestrowania pojazdu:

  • Wycofanie trwa od 3 miesięcy do 12 miesięcy - przedłużenie o dodatkowy miesiąc kosztuje 4 PLN;
  • Wycofanie trwa od 13 miesięcy do 24 miesięcy - przedłużenie o dodatkowy miesiąc kosztuje 2 PLN;
  • Wycofanie trwa od 25 do 48 miesięcy - przedłużenie o dodatkowy miesiąc kosztuje 0,25 PLN.

Jak to obliczyć? Załóżmy, że wycofujemy nasz pojazd na 20 miesięcy. Pierwsze 2 miesiące kosztują 80 PLN, a za pozostałe 18 zapłacimy 36 PLN – to daje nam kwotę w wysokości 106 PLN za cały okres. Jeżeli w trakcie czasowego wycofania pojazdu z ruchu działamy w czyimś imieniu, niezbędne będzie opłacenie pełnomocnictwa w wysokości 17 PLN.

Co zrobić, aby pojazd mógł być ponownie użytkowany?

Jeżeli chcemy przywrócić nasz pojazd i zakończyć jego tymczasowe wyrejestrowanie, będziemy musieli udać się do Wydziału Komunikacji. Najpierw trzeba uzyskać badanie techniczne, które wskazuje, że pojazd jest sprawny. Na miejscu będziemy potrzebowali również decyzji o wycofaniu pojazdu, a także dowodu tożsamości.

Ostatnim załącznikiem, który umożliwi poruszanie się pojazdem jest posiadanie ważnego ubezpieczenia OC. Jeżeli jeszcze go nie posiadasz, to zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora OC. Wystarczy kilka minut, aby zobaczyć ile wynosi wysokość składki OC w kilku Towarzystwach Ubezpieczeniowych. W razie problemów zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również