Składka ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników, na podstawie których wyliczana jest kwota bazowa pomniejszana lub powiększana w późniejszym czasie o należne zniżki lub zwyżki. Jednym z czynników wpływających na wysokość kwoty bazowej jest miejsce zarejestrowania naszego pojazdu. Według statystyk, kierowcy poruszający się po drogach w dużych aglomeracjach miejskich wykazują się znacznie większą szkodowością jazdy niż kierowcy z mniejszych miasteczek. Z tego powodu wysokości składki na najdroższym obszarze może być dwukrotnie wyższa od najniższej składki.
Biorąc pod uwagę ogólne koszty życia, można byłoby prorokować, że najwyższe ceny składek OC będą opłacać mieszkańcy Warszawy. Jest to jednak mylne założenie. Co prawda nasza stolica pozostaje w czołówce najdroższych miast, ale wyprzedza ją Trójmiasto z Gdynią na prowadzeniu w tym, raczej niechlubnym, rankingu. W pierwszej dziesiątce znajdują się także: Łódź, Poznań, Kraków i Wrocław.
Po drugiej, tej najtańszej stronie, znajdują się: Rzeszów, Płock i Tarnów. Tu kierowcy mają znacznie mniej obciążone portfele. Tuż za nimi plasują się: Kalisz, Opole i Częstochowa.
Jak widać, po dwóch stronach barykady mogą znaleźć się miasta o porównywalnej wielkości i liczbie mieszkańców (Gdynia i Częstochowa). Dzieje się tak, ponieważ oprócz powierzchni i zaludnienia, ubezpieczyciele biorą pod uwagę przede wszystkim statystyki danego miasta mówiące o liczbie i rodzaju wypadków. Statystyki te są także wzbogacane statystykami policyjnymi.