System eSCOR – co to jest i jak działa?

System eSCOR – co to jest i jak działa?

System eSCOR – co to jest?

W lutym 2023 roku ruszył Elektroniczny System Centralnej Oceny Ryzyka (eSCOR). Usługa ta dostępna jest na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Pozwala ona na wygenerowanie oceny ryzyka ubezpieczeniowego. eSCOR wykorzystuje zaawansowane metody analizy statystycznej do stworzenia ustandaryzowanej oceny punktowej w skali od 1 do 5, która określa prawdopodobieństwo spowodowania szkody. Dane do analizy pobierane są z UFG, a więc związane są z ubezpieczeniami OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, a w przypadku oceny rozszerzonej także autocasco.

eSCOR – dla kierowców, firm i ubezpieczycieli

Elektroniczny System Centralnej Oceny Ryzyka dostępny jest dla wszystkich (Towarzystw Ubezpieczeniowych, przedsiębiorców i osób prywatnych). Każdy kierowca może wejść na stronę UFG, założyć konto i sprawdzić swoją ocenę eSCOR. Celem udostępnienia takich danych przez UFG, jest poszerzenie wiedzy na temat czynników wpływających na ryzyko ubezpieczeniowe, a więc na wysokość składek ubezpieczeniowych. Przy okazji kierowca otrzyma indywidualną ocenę swojego ryzyka ubezpieczeniowego, a także pozna szczegóły dotyczące swoich ubezpieczeń z ostatnich lat.

Działanie systemu eSCOR – ocena ryzyka ubezpieczeniowego

Dzięki analizie statystycznej kierowca może wygenerować indywidualną ocenę eSCOR w skali od 1 do 5 na podstawie historii ubezpieczeniowej. Na ocenę ma wpływ także wiek i miejsce zamieszkania danej osoby. Natomiast w przypadku osób prawnych z oczywistych względów znaczenia nie ma wiek, lecz jedynie czynnik geograficzny.

System eSCOR wykonuje ocenę ogólną i szczegółową. W celu uzyskania szczegółowej oceny należy podać więcej danych. Oto zmienne wpływające na ocenę:

 • ogólną – wiek, miejsce zamieszkania, historia szkód i przebieg ubezpieczenia;
 • szczegółową – powyższe zmienne plus dane pojazdu (rodzaj, marka, moc, pojemność silnika) oraz liczba lat ubezpieczenia OC i AC.

Warto pamiętać, że ocena eSCOR odnosi się do grupy porównawczej. Oznacza to, że otrzymamy wynik, należy porównywać jedynie ze swoją grupą wiekową i zamieszkującą ten sam obszar. Dlaczego? Dwaj kierowcy mający taką samą historię ubezpieczenia, ale na przykład mieszkający w innych miastach, mogą otrzymać inną ocenę eSCOR, ponieważ ich grupy porównawcze będą inne. 

 • ocena 5 – należysz do 20% kierowców z najlepszą historią ubezpieczeniową w Twojej grupie geograficzno-wiekowej,
 • ocena 4 – należysz do 40% kierowców z najlepszą historią ubezpieczeniową w Twojej grupie geograficzno-wiekowej,
 • ocena 3 – należysz do 60% kierowców z najlepszą historią ubezpieczeniową w Twojej grupie geograficzno-wiekowej,
 • ocena 2 – należysz do 80% kierowców z najlepszą historią ubezpieczeniową w Twojej grupie geograficzno-wiekowej,
 • ocena 1 – należysz do 100% kierowców z najlepszą historią ubezpieczeniową w Twojej grupie geograficzno-wiekowej.

W skrócie, jeśli ktoś otrzyma ocenę 5, to należy do kierowców w swojej grupie geograficzno-wiekowej o najniższym ryzyku. Z kolei ocena 1 wskazuje, że zdecydowana większość kierowców ma od Ciebie lepszy wynik.

eSCOR w praktyce – krok po kroku

Jak sprawdzić swoję ocenę eSCOR? Wystarczy tylko:

 • wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego,
 • założyć konto na UFG lub się zalogować w przypadku posiadania konta – można to zrobić przez profil zaufany, aplikację mObywatel, bankowość elektroniczną, e-Dowód i USE eID,
 • przy zakładaniu konta trzeba podać podstawowe dane (e-mail, miejsce zamieszkania);
 • przy logowaniu wskazuje się rodzaj konta – np. osoba prywatna.

Po zalogowaniu na portal po lewej stronie znajduje się zakładka “Ocena eSCOR”. Należy ją kliknąć, by na ekranie wyświetliła się strona z historią wniosków oraz z możliwością złożenia nowego wniosku o ocenę eSCOR (na samym dole po prawej stronie).

Na stronie nowego wniosku znajdują się:

 • dane składającego wniosek,
 • parametry dotyczące podmiotu,
 • możliwość dołączenia danych pojazdu.

Aby wygenerować ocenę eSCOR, wszystkie parametry dotyczące podmiotu muszą być wypełnione, a więc typ podmiotu (np. obywatel), wiek oraz województwo i powiat podmiotu. Są one niezbędne do analizy ryzyka ubezpieczeniowego.

W dolnej części strony znajdują się 4 zakładki:

 • parametry dotyczące historii polis,
 • szczegóły historii polis,
 • parametry dotyczące historii szkód,
 • szczegóły historii szkód.

Klikając je, można dowiedzieć się między innymi o łącznym czasie ochrony OC dla wszystkich pojazdów danej osoby w ciągu 5 lat czy liczbie zdarzeń szkodowych. Na samym dole strony należy zaakceptować regulamin usługi eSCOR.

Podsumowanie

Gdy zastanawiasz się, dlaczego składka za Twoje ubezpieczenie jest tak wysoka - sprawdź swoje zniżki i ocenę eSCOR. A gdy szukasz najlepszej oferty ubezpieczenia - skorzystaj z naszego kalkulatora.  

 

Może zainteresuje Cię również