Sposoby na wysokie odszkodowanie z polisy AC

Sposoby na wysokie odszkodowanie z polisy AC
  1. Czytajmy dokładne warunki, na jakich zawieramy umowę ubezpieczenia AC.

    W Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń, czyli w skrócie OWU, zawarte są wszystkie wymagania oraz zasady, na jakich stwierdzana jest szkoda. Zapoznajmy się z nimi dokładnie, gdyż tu znajdziemy informację między innymi na temat terminów, w jakich powinno się zgłaszać szkodę.

  2. Nie zostawiajmy samochodu z kluczykami w stacyjce i dokumentami w schowku

    Odszkodowanie AC otrzymujemy także w sytuacji, gdy nasz samochód zostanie skradziony. Jednak jeśli stanie się to, gdy zostawimy w samochodzie kluczyki lub dokumenty wozu, ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania. Tak samo wygląda sytuacja, gdy pożyczymy samochód innemu kierowcy.

  3. Prawo jazdy zostało w domu? Nie jedziemy.

    Kto z nas nie zna takiego scenariusza – musimy gdzieś jechać, a prawo jazdy zostało w kieszeni kurtki, która spokojnie wisi na wieszaku. Co w takiej sytuacji? Nie wsiadamy za kierownicę. Ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić nam odszkodowania z AC jeśli kierowaliśmy auto bez uprawnień lub w chwili prowadzenia auta nie mieliśmy przy sobie prawa jazdy.

  4. Jeśli dojdzie do wypadku, pozostańmy na miejscu zdarzenia.

    Jeśli już dojdzie do nieprzyjemnego zdarzenia, w którym ucierpi nasz samochód, nie wolno nam ulec panice i zbiec z miejsca wypadku. Jeśli to zrobimy, ubezpieczyciel nie wypłaci nam kwoty potrzebnej na pokrycie naszych strat.

  5. Skompletujmy pełną dokumentację

    To jakie dokumenty są wymagane, najczęściej określone jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń. Z zasady są to: kopia dowodu rejestracyjnego, kopia prawa jazdy i dowodu osobistego kierowcy oraz oświadczenie sprawcy, które zostało spisane na miejscu zdarzenia. W przypadku kradzieży konieczne jest także zaświadczenie z Policji, że zostało przyjęte zgłoszenie. Czasami wymagane są dokumenty świadczące o pochodzeniu pojazdu, np. dowód zakupu. Oprócz tak przygotowanych dokumentów, musimy wypełnić formularze, które otrzymamy od firmy ubezpieczeniowej.

  6. Nie zwlekajmy z dostarczeniem dokumentów

    Kiedy już skompletujemy dokumenty, powinniśmy jak najszybciej dostarczyć je do ubezpieczyciela. Jest to sprawa, której nie należy odkładać na później, gdyż czas odgrywa kluczową rolę.

  7. Niezależna wycena szkody

    Ubezpieczyciel korzysta z wyceny szkody przygotowanej przez wskazanego rzeczoznawcę i na tej podstawie określa wysokość wypłacanego odszkodowania. Może się zdarzyć, że rzeczoznawca oceni jedynie szkody zewnętrzne i pominie ocenę uszkodzeń wewnętrznych (np. w sytuacji, gdy samochód nie może zostać odstawiony do warsztatu). Powinniśmy dopilnować, aby szkody były ocenione kompleksowo. W tym celu najlepiej odwieźć samochód do warsztatu, gdzie mechanik oceni zakres uszkodzeń.

  8. Ważny przegląd techniczny

    Jeśli zależy nam na pewności, że w razie szkody, otrzymamy odszkodowanie z AC, nie możemy zapominać o przeglądzie technicznym naszego samochodu. Gdyby w trakcie zdarzenia nasze auto nie miało aktualnego przeglądu technicznego, odszkodowanie nam się nie należy.

  9. Dialog z likwidatorem

    W procesie orzekania szkody niezwykle ważna jest komunikacja właściciela pojazdu z likwidatorem szkody. Nam zależy na jak najwyższym odszkodowaniu i jego sprawnym wypłaceniu. Aby było to możliwe, likwidator musi rzetelnie ocenić szkody i zebrać pełną dokumentację. Zamiast więc mu to utrudniać, współpracujmy.

  10. Walka do końca

    Zebraliśmy dokumentację, szkoda została wyceniona, a suma wypłaconego odszkodowania nas nie satysfakcjonuje. To jeszcze nie koniec. Zawsze możemy odwołać się od decyzji ubezpieczyciela i oczekiwać ponownej kalkulacji szkody. W ostateczności, gdy odwołanie nie przyniesie skutku, a my nadal uważamy, że odszkodowanie powinno być wyższe, możemy dochodzić swoich racji na drodze sądowej.

Może zainteresuje Cię również