Jakie dolegliwości są związane z chorobą, tzw. zemstą faraona? Czy można się zabezpieczyć na wypadek zachorowania? Kogo najczęściej dotyka? Gdzie szukać pomocy?
Zemsta faraona - choroba, która może pokrzyżować nam plany urlopowe
Występuje również pod nazwą zemsty Montezumy, czy po prostu biegunki podróżnego. Dotyka najczęściej Europejczyków wyjeżdżających do ciepłych krajów, jak np. Meksyk, kraje Ameryki Środkowej i Południowej, Afryki, Bliskiego Wschodu, czy południowych krajów azjatyckich. Według szacunków, 30-70% Europejczyków musi się z nią zmagać. Na jej objawy najbardziej są narażone dzieci i osoby starsze, a także te, posiadające wszelakie dolegliwości żołądkowe. Główną przyczyna jej występowania jest odmienna flora bakteryjna w ciepłych krajach, wirusy, czy pasożyty. Nie jest ona zaraźliwa i trwa zazwyczaj od 3 do 7 dni. Klątwa faraona objawia się najczęściej silnymi skurczami brzucha, biegunką, mdłościami, wymiotami, gorączką, wzdęciami, utratą apetytu, czy bólami głowy w początkowej fazie.
Zachorować możemy na nią głównie poprzez spożywanie pokarmów, czy picie wody z niesprawdzonego źródła. Czasami w takich miejscach nawet umycie zębów wodą z kranu może spowodować, że dostaniemy biegunki. To samo dotyczy mycia owoców i warzyw taką wodą, czy spożywanie surowego mięsa i ryb lub potraw niedogotowanych i niedosmażonych. Nagłe zaostrzenie choroby faraona może powodować dezorientację, wyczerpanie, utratę przytomności, czy nawet śmierć. Jeżeli dana osoba zachoruje, powinna dbać o właściwe nawodnienie organizmu. Według statystyk, 1% osób chorujących wymaga hospitalizacji i podania kroplówki (czyli 1 na 200 osób wyjeżdżających w takie tereny).
Choroba zemsta faraona - czy da się zminimalizować ryzyko jej wystąpienia?
Zachorowania na tą chorobę całkowicie nie możemy wykluczyć, jednak możemy zminimalizować ryzyko jej wystąpienia i samych objawów. Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje warto zabrać ze sobą leki na rozwolnienie, probiotyki, czy elektrolity. Istnieją również specjalne płyny nawadniające dla dzieci z biegunką, które pomagają przechorować na zemstę faraona. Należy pić wodę ze sprawdzonego źródła (najlepiej z butelki lub przegotowaną). Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie we wszystkich krajach woda, która leci z kranu nadaje się do picia. Leki za granicą są zazwyczaj drogie, a dogadanie się w obcym języku nie zawsze jest możliwe. Podczas choroby należy stosować odpowiednią dietę i nie spożywać ciężkostrawnego pożywienia.
Co zyskujemy wykupując ubezpieczenie turystyczne?
Choć z reguły wydaje się nam, że choroba faraona się nam nie przytrafi, to wyjeżdżając regularnie do ciepłych krajów zwiększamy ryzyko zachorowania na nią. Nie można bagatelizować tego problemu. Pomocne okazać się może ubezpieczenie turystyczne. Wtedy, na wypadek konieczności hospitalizacji zyskujemy pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów leczenia, pomocy lekarskiej, czy transportu medycznego. Wizyta w szpitalu za granicą może sporo kosztować, dlatego warto się zabezpieczyć, aby nie popsuć sobie planów urlopowych. Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczenia turystycznego. W razie trudności, nasza infolinia służy pomocą.