Ile kosztuje wyrobienie paszportu i jakie dokumenty będą nam potrzebne? Gdzie składać wnioski w Polsce i za granicą? Jaka jest czas oczekiwania. Co w przypadku wyrobienia paszportu dla dziecka lub osoby ubezwłasnowolnionej?
Wniosek o wydanie paszportu i pozostałe dokumenty
Każda osoba, która ubiega się o paszport, musi złożyć odpowiedni wniosek (robi to osobiście, a gdy jest ubezwłasnowolniona – składa go opiekun prawny). We wniosku zaznaczamy płeć, zostawiamy nasz podpis, składamy stosowne oświadczenie i wybieramy sposób powiadomienia o gotowym dokumencie (sms, e-mail). Wniosek o wydanie paszportu zawiera również stosowne zgody rodziców, opiekunów (gdybyśmy chcieli taki wyrobić dziecku). Podczas jego składania, urzędnik pobiera od nas odciski palców.
Poza wypełnionym wnioskiem, będziemy potrzebowali aktualnego zdjęcia (nie starsze, niż 6-cio miesięczne i spełniające określone wymogi np.: 35x45mm, 70-80% powierzchni fotografii to twarz), dowodu dokonania opłaty za paszport lub ewentualne dokumenty potwierdzające możliwość skorzystania z ulgi, dowód osobisty lub poprzedni, ważny paszport. Wyrobienie jego, w sytuacji, gdy urzędnik nas obsługujący wykryje jakieś nieprawidłowości w dokumentach lub będzie miał problemy z identyfikacją wnioskodawcy, może żądać od nas odpis polskiego aktu stanu cywilnego.
Ile trwa wyrobienie paszportu i gdzie składamy wniosek?
W Polsce, punkty paszportowe znajdują się w Urzędach Wojewódzkich. Listę wszystkich placówek znajdziemy na stronie paszporty.info. Za granicą, takie punkty znajdziemy w Konsulacie. Wydanie paszportu trwa do 30 dni od momentu złożenia wniosku. W nagłych sytuacjach (konieczność leczenia, pogrzeb itd.), wnioskodawcy mogą wyrobić sobie paszport tymczasowy, który ważny będzie 12 miesięcy (czas oczekiwania jest znacznie krótszy). Paszporty odbieramy w miejscu, w którym składaliśmy wniosek. Przed jego obiorem weryfikujemy wszystkie dane biometryczne. Taki dokument ważny jest przez 10 lat. W przypadku dzieci do 13 roku życia, ważność paszportu skraca się do 5 lat. Wszelkie aktualne wizy w poprzednim paszporcie po jego wymianie nadal są ważne.
Ile kosztuje wyrobienie paszportu w Polsce i za granicą?
W przypadku wyrabiania go w Konsulacie, opłata jest zależna od miejsca – dlatego powinniśmy zweryfikować, ile będzie ona wynosić. W przypadku Urzędów Wojewódzkich, za wyrobienie paszportu zapłacimy 140 PLN (jeżeli nie posiadamy jakichkolwiek zniżek). Ulgę w wysokości 75% mogą otrzymać osoby, które się uczą i nie ukończyły 26 roku życia, czy dzieci z wielodzietnej rodziny (warunek – posiadanie Karty Dużej Rodziny). Natomiast ulgą w wysokości 50% dysponują uczniowie, studenci, renciści, osoby z niepełnosprawnością, osoby przebywające w domu pomocy społecznej lub zakładzie opiekuńczym, kombatanci, ofiary represji wojennych, rodzic lub małżonek rodzica posiadającego Kartę Dużej Rodziny.
Za wydanie paszportu nie zapłacą osoby, które mają ponad 70 lat, przebywają w domu pomocy społecznej, zakładzie opiekuńczym, wyjeżdżają w związku z odbyciem leczenia lub przeprowadzenia operacji, ich paszport ma wadę techniczną, a także żołnierze wyznaczeni do pełnienia funkcji poza granicami Polski.
Ubezpieczenie turystyczne przydatne na wyjazdy zagraniczne
Planując jakikolwiek wyjazd zagraniczny, warto zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo. W przypadku konieczności skorzystania z pomocy medycznej za granicą, bez wykupionego ubezpieczenia turystycznego, za tego typu usługi przyjdzie nam zapłacić z własnej kieszeni. Ważna polisa przenosi odpowiedzialność za koszty leczenia i ratownictwa na Ubezpieczyciela (w ramach wyznaczonej sumy ubezpieczenia). Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczenia turystycznego, gdzie w kilka minut można dokonać zakupu polisy, porównując ze sobą oferty ubezpieczenia kilku towarzystw ubezpieczeniowych i dostępne zakresy ochrony. W razie trudności, nasza infolinia służy pomocą.