Co oznacza sformułowanie „all inclusive”? Jakie wyróżniamy warianty tej oferty? Kto najbardziej skorzysta na takiej formie wczasów i na co warto zwrócić uwagę przed zakupem wczasów all inclusive?
Wycieczka all inclusive - na czym polega?
W ofertach wielu biur podróży, czy na porównywarkach internetowych aż roi się od wyjazdów zagranicznych w opcji all inclusive – czasami w bardzo atrakcyjnej cenie. Sama koncepcja takiej oferty hotelowej powstała po to, aby przyszłemu turyście zapewnić niemal wszystko w kwestii wyżywienia. W ten sposób, wczasy all inclusive są dostępne z 3 posiłkami i wyranymi napojami bez limitu (dostępne alkohole to zazwyczaj te lokalne). W zależności od hotelu, w zakres oferty mogą wchodzić dodatkowe udogodnienia, czy atrakcje (jak np. serwis plażowy, aquapark, basen, animacje).
Kuchnia serwuje dania w ustalonych godzinach, a dostęp do darmowych napoi bezalkoholowych i tych z obowiązuje w wyznaczonych godzinach i miejscach. Sama oferta all inclusive ma kilka opcji. W wersji soft lub light z oferty wyłącza się napoje alkoholowe. Wersja Plus lub 24h to dłuższy czas dostępu do baru. W wersji premium skorzystamy za darmo z alkoholi importowanych, kolacji a la carte (czyli tej wybranej z karty), a także niekiedy możemy liczyć na room serivce. Ale nie tylko tanie wczasy za granicą all inclusive spełniają oczekiwania podróżujących. Wiele osób, którzy aktywnie spędzają wakacje korzystają z mniejszych pakietów, jak np. BB (czyli nocleg + śniadanie). Szczegółowe informacje na temat wersji all inclusive znajdziemy w opisie wycieczki, czy na stronie hotelu.
Wczasy all inclusive - co warto wiedzieć na ten temat?
Tego typu formy wypoczynku w swojej ofercie posiadają zazwyczaj duże ośrodki rekreacyjne. Osoby, które za bardzo nie mają ochoty podróżować po okolicy i nie zależy im na samodzielnym poszukiwaniu restauracji, wybierają all inclusive. Jest ona wygodna, tym bardziej, że nie trzeba w tej sytuacji zabierać ze sobą na wycieczkę sporej gotówki. Szczególne znaczenie wakacje all inclusive nabierają wtedy, gdy podróżujemy z dziećmi. Wtedy rodzice zyskują znacznie więcej czasu na odpoczynek i relaks.
All inclusive ma również swoje minusy. Trzeba po prostu się pilnować. Musimy dokładnie sprawdzić, z jakich alkoholi możemy korzystać. Czasami kompleks posiada kilka barów, a nie wszystkie wydają darmowe drinki (szczególnie te przy plażach). Zdarzają się również takie sytuacje, gdzie leżaki nie są darmowe, a udział w animacji na terenie ośrodka jest dodatkowo płatny. To samo dotyczy boisk, czy korzystania ze strefy SPA. Tego typu oferta sprawdzi się najbardziej na wyspach, gdzie pośród nas nie ma za wielu atrakcji, poza liczną naturą i plażami. Decydując się na wczasy all inclusive mamy tak naprawdę wszystko pod ręką – skupiamy się na relaksie.
Aby rozpoznać klientów i opcję wyżywienia hotele stosują kolorowe opaski, które są informacją dla obsługi, z jakiej wersji wycieczki z wyżywieniem korzystamy, dlatego musimy ją stale nosić przy sobie na terenie hotelu. Wtedy obsługa wie, co jest dla na za darmo, a za co przyjdzie nam dopłacić. Lepiej rozliczać się za zakup dodatkowych drinków czy potraw od razu, aby na bieżąco kontrolować swoje koszty i na końcu pobytu w hotelu nie wpaść w rozczarowanie (w związku z rachunkiem). Tanie wczasy za granicą all inclusive znajdziemy w takich krajach jak np. Turcja, Egipt, Malediwy, Dominikana, czy Karaiby.
Czy rzeczywiście taka opcja zapewnia nam wszystko?
Niestety tak do końca nie jest. Gdy kupujemy ofertę wycieczki, bardzo często musimy dopłacać za dodatkowy bagaż przy przelotach, a także za atrakcje w postaci rejsu statkiem itd. Nie mniej, warto wykupić dla siebie i bliskich ubezpieczenie turystyczne. W ten sposób, w razie zatrucia pokarmowego, złamania nogi, czy wypadku uzyskamy pomoc ze strony zagranicznych służb zdrowia, za które zapłaci Ubezpieczyciel.
Są trzy podstawowe wyznaczniki dobrego ubezpieczenia turystycznego. Suma ubezpieczenia (czyli kwota, jaką Ubezpieczyciel może pokryć), zakres ochrony (czyli, czy mamy w tym np. ubezpieczenie bagażu, NNW w razie wypadków, koszty ratownictwa, czy tansportu osób bliskich, zakwaterowania), a także cena ubezpieczenia. Porównywarka ubezpieczeń turystycznych Wygodnie.pl pozwala zestawić ze sobą oferty kilku Zakładów Ubezpieczeń tak, aby wybrać ten najkorzystniejszy dla siebie wariant. Podstawowe ubezpieczenie kosztuje kilkadziesiąt złotych. W razie trudności zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią.