Ubezpieczenie mieszkania przez najemcę

Ubezpieczenie mieszkania przez najemcę

Wynajem mieszkania to wciąż jedna z najbardziej popularnych form usamodzielnienia się. Każdego roku coraz więcej osób decyduje się właśnie na wynajem. Nie każdy może pozwolić sobie na zakup mieszkania na własność, czy zaciągnięcie kredytu w tym celu. Różne okoliczności i sytuacje życiowe sprawiają, że często właśnie wynajem jest najbardziej rozsądną i optymalną opcją w danym momencie. Jeśli decydujesz się na wynajem, warto rozważyć ubezpieczenie mieszkania, które stanowi ofertę skierowaną właśnie do najemców.

Ochrona ubezpieczeniowa z punktu widzenia najemcy

Ubezpieczenie mieszkania od szkód wyrządzonych przez właściciela dotyczy wyłącznie jego osoby. Jeśli zatem właśnie zdecydowałeś się na wynajęcie mieszkania, warto zatroszczyć się o ubezpieczenie w swoim zakresie, które pokryje szkody wyrządzone przez Ciebie, czy Twoich współlokatorów. Nawet jeżeli nie jesteś właścicielem mieszkania, osobiście ponosisz odpowiedzialność za powstałe w nim szkody. Zalicza się do nich nie tylko szkoda powstała w mieszkaniu, ale także znacznie bardziej uciążliwe zdarzenia, jak chociażby pęknięty wężyk od pralki, który spowoduje zalanie mieszkania sąsiada, czy kradzież należących do Ciebie cennych przedmiotów. Od takich szkód niestety nie chroni ubezpieczenie mieszkania wykupione przez właściciela. W związku z tym coraz częściej spotyka się ofertę ubezpieczeń, z której korzystają najemcy. Dotyczy ona przedmiotów ruchomych należących do najemcy, a także jego odpowiedzialności cywilnej jako lokatora.

Ubezpieczenie mieszkania z punktu widzenia właściciela lokalu

Zakup mieszkania to jeden z najlepszych sposobów na zainwestowanie własnego kapitału. Często - mimo sporych wydatków - inwestycja przekłada się na znacznie większe dochody, co zdecydowanie stanowi lepszą alternatywę od przykładowych lokat terminowych, czy innych sposobów inwestowania. Trzeba jednak wziąć pod uwagę ryzyko, iż do wynajmowanego mieszkania trafią osoby, do których ma się ograniczone zaufanie. Co w sytuacji, gdy nie będą płacić czynszu bądź doprowadzą mieszkanie do opłakanego stanu? Jedynym sposobem na uchronienie się przed przykrymi konsekwencjami jest ubezpieczenie mieszkania. To inicjatywa, która powinna wyjść ze strony właściciela, gdyż przepisy nie narzucają obowiązku ubezpieczeniowego dla żadnej ze stron.

Wybór ubezpieczenia dla mieszkania wynajmowanego

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania to jedna z najlepszych możliwości, na jaką może zdecydować się jego właściciel. Bez względu na formę wynajmu, majątek warto uchronić przed ryzykiem zniszczenia lub uszkodzenia, jak i wielu innych niepożądanych sytuacji. Istnieje kilka rodzajów ubezpieczenia, które różnią się zakresem  obejmowanych zdarzeń, jak i ceną. Mowa tutaj o uderzeniach pioruna, zalaniu, pożarze i innych zdarzeniach losowych, na które często nie ma się bezpośredniego wpływu.

W przypadku ubezpieczenia podstawowego w jego zakres najczęściej wchodzi ubezpieczenie mieszkania od ognia. Polisa podstawowa tyczy się jednak wyłącznie mieszkania, czyli murów nieruchomości i jego części składowych, do których można zaliczyć podłogę, drzwi, okna i inne stałe, nieruchome elementy wyposażenia. Jeśli natomiast chodzi o przedmioty ruchome, zazwyczaj nie są one brane pod uwagę w takim ubezpieczeniu. Dla właściciela nieruchomości jest to świetne rozwiązanie.

Ubezpieczenie o szerszym zakresie będzie tyczyło się nie tylko części nieruchomych, ale i innych zdarzeń losowych, których rezultatem jest uszkodzenie przedmiotów ruchomych znajdujących się w mieszkaniu, jak RTV, AGD, meble itp. Taka polisa tyczy się wtedy kwestii podstawowych i obejmuje swoim zakresem również wynajem. Jeśli zatem najemca przestanie wywiązywać się z umowy, doprowadzi do dewastacji lokalu i znajdujących się w nim przedmiotów, właściciel będzie mógł starać się o odszkodowanie z tego tytułu. Polisa może obejmować różne ryzyka, dlatego warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej.

Koszty ubezpieczenia - jak nie przepłacić?

Podczas wyboru ubezpieczenia należy posłużyć się kilkoma istotnymi danymi. Mowa tutaj o wartości ubezpieczanej nieruchomości, górnej granicy odpowiedzialności odszkodowawczej i zakresu ochrony ubezpieczeniowej.

1. Im większy zakres ochrony, tym wyższa składka na ubezpieczenie.
2. Im większa składka, tym wyższa kwota odszkodowania, przy czym nie będzie ona wyższa niż górna granica odpowiedzialności.
3. Wysokość odszkodowania nie przekroczy jednak wartości nieruchomości.

O ile takie ubezpieczenie chroni właściciela nieruchomości, tak w przypadku najemcy może on być oskarżony o wspomniane szkody i obciążony kosztami ich usunięcia. Powinien on zatem również zgłosić się w celu uzyskania polisy, by w razie zdarzeń losowych móc skorzystać z ubezpieczenia i nie płacić za szkody z własnej kieszeni.

Dowiedz się, jaka jest różnica między ubezpieczeniem nieruchomości przez właściciela oraz najemcę! Wybierz opcje adekwatną do Twoich potrzeb i sytuacji!

Może zainteresuje Cię również