Ubezpieczenie mieszkania kojarzy się większości z nas z niewyobrażalnymi kosztami. Jest to jednak bardzo błędne przekonanie. Owszem, wykupienie polisy może być kosztowne. Dzieje się tak, jeśli nieumiejętnie wybierzemy wariant ubezpieczenia. Jeśli jednak będziemy pamiętać o kilku wskazówkach, dobierzemy ubezpieczenie o optymalnych zakresie i w pełni odpowiadające naszym potrzebom.
Zbyt szeroki parasol ochronny
Wybierając ubezpieczenie musimy pamiętać, że mamy możliwość określenia jego zakresu. Agent ubezpieczeniowy prawdopodobnie poleci nam szeroki zakres polisy przekonując, że taki właśnie jest nam potrzebny. Jednak musimy pamiętać, że jeśli mieszkamy na pustyni, nie grozi nam powódź. Jest to oczywiście ekstremalny przykład, ale doskonale obrazuje on, jakie ryzyko powinniśmy wykluczyć z tych, objętych ubezpieczeniem. Tak więc, jeśli mieszkamy na terenie, gdzie powodzie się nie zdarzają, nie ma potrzeby, abyśmy ubezpieczali od ich skutków mieszkanie. W przypadku mieszkania usytuowanego na terenie bezdrzewnym, nie będziemy ubezpieczać go od skutków zwalenia się drzewa na mury. Wymieniać można długo. Mówiąc w skrócie, chodzi o dostosowanie zakresu do faktycznych potrzeb. Działa to również w drugą stronę – nierozsądnym byłoby rezygnowanie z ubezpieczenia od powodzi na terenie, gdzie powodzie zdarzają się niemal co roku. Byłaby to tylko pozorna oszczędność.
Zniżki za dodatkowe zabezpieczenia
Jeśli ubezpieczamy mieszkanie i chcemy zaoszczędzić, nie zapomnijmy wspomnieć ubezpieczycielowi o dodatkowych zabezpieczeniach. Jeśli mamy certyfikowane drzwi antywłamaniowe, alarm przeciw włamaniom, zraszacze przeciwpożarowe lub też nasza nieruchomość położona jest na terenie strzeżonym, ubezpieczyciel udzieli nam atrakcyjnych zniżek, które znacznie obniżą koszt naszego ubezpieczenia.
Informacja kluczem do sukcesu
Podczas zawierania umowy, jak i w trakcie jej trwania, najważniejszą role odgrywają informacje . Początkowo są to informacje zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Powinniśmy się z nimi bardzo dokładnie zapoznać jeszcze przed złożeniem podpisu pod umową.
Kiedy już zdecydujemy się i podpiszemy umowę, musimy pamiętać, aby pozostawać w kontakcie z ubezpieczycielem. Polisa zakłada pewną wartość mieszkania. Wszelkie remonty i naprawy mogą tą wartość podnieść, ale jeśli nie będziemy utrzymywać kontaktu z ubezpieczycielem i nie przekażemy mu stosownej informacji, nie uwzględni on tych zmian w naszej polisie. W takim przypadku w sytuacji powstania szkody zostanie wypłacone nam odszkodowanie na podstawie niższej wartości nieruchomości i może nie wystarczyć na całkowite pokrycie szkody. Komunikacja leży więc w naszym interesie.