Pomieszczenie przynależne w ubezpieczeniu nieruchomości

Pomieszczenie przynależne w ubezpieczeniu nieruchomości

Czym jest pomieszczenie przynależne? Czy można je ubezpieczyć? Co z mieniem, które znajduje się w takim pomieszczeniu? Ile może kosztować ubezpieczenie?

Pomieszczenie przynależne - co to jest?

Definicję pomieszczenia przynależnego znajdziemy w Ustawie o Własności Lokali. Wg tej definicji pomieszczeniem przynależnym jest pomieszczenie stanowiące część składową samodzielnego lokalu, nawet jeśli to pomieszczenie nie przylega bezpośrednio do lokalu. Trzeba tu też zaznaczyć, że są to pomieszczenia przeznaczone do wyłącznego użytku przez właściciela określonej nieruchomości, które są wyodrębnione z części wspólnej tej nieruchomości.

Pomieszczeniami przynależnymi będą więc piwnice, komórki, strychy, garaże lub miejsca postojowe w piwnicy budynku. Pomieszczeniami przynależnymi nie są natomiast: pralnia, wózkownia, czy inne pomieszczenia, które wykorzystywane są przez wszystkich lokatorów danego budynku. Tego typu pomieszczenia są częściami wspólnymi nieruchomości podobnie jak klatka schodowa.

Czy pomieszczenie przynależne można ubezpieczyć?

Samego pomieszczenia przynależnego nie ubezpieczymy. Towarzystwa ubezpieczeniowe obejmują ochroną pomieszczenia przynależne w momencie ubezpieczenia mieszkania. Najczęściej w definicji mieszkania jest też mowa o pomieszczeniach przynależnych. Wobec tego jeśli decydujemy się na ubezpieczenie mieszkania, to polisa obejmować będzie też piwnicę, komórkę, czy miejsce postojowe. Co będzie ubezpieczone? Podobnie jak w mieszkaniu ubezpieczone będziemy mieli mury oraz elementy stałe znajdujące się w tych pomieszczeniach, a więc powłoki malarskie, zamontowane na stałe półki, szafki, przewody elektryczne oraz instalacje wszelkiego rodzaju. A co z rzeczami znajdującymi się w pomieszczeniach przynależnych?

Ubezpieczenie mienia znajdującego się w pomieszczeniach przynależnych

Piwnica, komórka, czy strych służą nam zazwyczaj do przechowywania sprzętu sportowego, narzędzi oraz mienia, które używane jest dość rzadko. Są to niejednokrotnie przedmioty o znacznej wartości, które też chcielibyśmy mieć ubezpieczone. Czy można?

Tak, towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą z ofertą obejmującą ochroną również mienie ruchome przechowywane w pomieszczeniach przynależnych. Niestety tu musimy jednak uważać i trzeba dobrze dopasować ofertę do naszych potrzeb, gdyż ubezpieczyciele często ograniczają limity odpowiedzialności dla takiego mienia. Te ograniczenia to np. 10-20% wartości mienia ubezpieczanego w mieszkaniu. Jeżeli więc decydujemy się na sumę ubezpieczenia ruchomości domowych zgromadzonych w mieszkaniu w wysokości np. 50 tys. zł., to odpowiedzialność ubezpieczyciela za mienie w piwnicy ograniczona jest np. do 5 tys. zł.

Zakres ochrony będzie taki sam, jaki wybraliśmy przy ubezpieczeniu mieszkania. Mienie ubezpieczone więc będzie od zdarzeń losowych, w tym m. in. od pożaru i zalań oraz od kradzieży lub dewastacji, o ile zdecydowaliśmy się na taką ochronę.

Ile zapłacimy za ubezpieczenie pomieszczenia przynależnego?

Pamiętajmy, że ubezpieczenie pomieszczenia przynależnego i mienia w nim przechowywanego jest rozszerzeniem do ubezpieczenia mieszkania. Cena za ubezpieczenie lokalu mieszkalnego będzie uzależniona od bardzo wielu czynników, w tym głównie od sumy ubezpieczenia, czyli wartości ubezpieczanych przedmiotów. Przy średnich wartościach za polisę wyniesie 300-400 zł. I jeszcze należy zaznaczyć, że jeżeli chcemy mieć wysoką sumę ubezpieczenia na mienie znajdujące się w piwnicy, to musimy odpowiednio wysoko ubezpieczyć ruchomości w mieszkaniu. Wtedy cena za ubezpieczenie wzrośnie.

Ireneusz Drzewiecki
Ireneusz Drzewiecki

Ponad 25 lat doświadczenia w branży ubezpieczeniowej. Szkoleniowiec (współpraca z agentami i brokerami na terenie Polski), underwriter w zakresie ubezpieczeń majątkowych dla przedsiębiorstw i osób fizycznych. Współtwórca Ogólnych Warunków Ubezpieczenia dla mieszkań/domów, a także klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Może zainteresuje Cię również