Wybierasz się na weekendowy wypad do Czech czy Niemiec? A może planujesz wakacje w którymś z egzotycznych krajów? Bez względu na to, na ile i gdzie za granicę się wybierasz, potrzebne Ci jest dobre ubezpieczenie turystyczne. To ono uchroni Cię przed poniesieniem bardzo wysokich kosztów ewentualnego leczenia poza Polską i sprawi, że wyjazd będzie obarczony mniejszym ryzykiem. Zobacz, jaka polisa turystyczna będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza.
Polisa turystyczna przyda się zarówno podczas krótszych, jak i dłuższych wyjazdów poza Polskę. To absolutnie podstawowe ubezpieczenie, które kosztuje relatywnie mało, a zapewnia szeroki zakres ochrony.
Jaki zakres ochrony zapewnia polisa turystyczna?
Na rynku są dostępne różnorodne warianty ubezpieczenia turystycznego. Wybór odpowiedniego zależy m.in. od tego:
- dokąd i na jak długo jedziesz,
- w jaki sposób podróżujesz – samochodem, a może samolotem czy autokarem,
- co zamierzasz robić podczas wyjazdu – czy planujesz standardowe zwiedzanie, czy też zamierasz uprawiać sport (np. wybierasz się na narty, planujesz nurkowanie, wspinaczkę górską etc.),
- jakiego wsparcia oczekujesz.
Zakres podstawowego ubezpieczenia podróżnego obejmuje najczęściej:
- koszty leczenia z tytułu urazów, których doznasz w wyniku nieszczęśliwego wypadku w czasie podróży,
- koszty, jakie pojawiłyby się w razie zgonu w trakcie podróży.
To jednak tylko absolutne minimum. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dziś znacznie szerszy zakres ochrony. Dodatkowe opcje, na które można się zdecydować, to np.:
- koszty leczenia związane z interwencją medyczną, która nastąpiła w związku z chorobami przewlekłymi, na które cierpisz,
- ubezpieczenie bagażu – zarówno od uszkodzenia, jak i zagubienia,
- assistance – a więc wsparcie organizacyjne na wypadek różnych zdarzeń losowych (związane np. z szybką organizacją miejsca noclegowego, biletu powrotnego itp.),
- ubezpieczenie na wypadek rezygnacji lub skrócenia wyjazdu zorganizowanego – które nastąpi np. na skutek śmierci członka rodziny, nieszczęśliwego wypadku czy zgubienia dokumentów,
- ubezpieczenie na wypadek biernego uczestnictwa w atakach terrorystycznych.
Zakres ochrony warto rozszerzyć również o OC w życiu prywatnym – wówczas, gdy podczas wyjazdu spowoduje się jakiś wypadek, odszkodowanie zostanie pokryte właśnie z takiego ubezpieczenia.
Polisa turystyczna: online czy offline?
Wykupienie polisy turystycznej nie wymaga odwiedzania biura ubezpieczeniowego. Umowę można zawszeć za pośrednictwem Internetu, co znacznie przyspiesza cały proces i ogranicza formalności do minimum. Zanim jednak wybierzesz konkretne ubezpieczenie, porównaj dobrze warunki i zakres różnych produktów. Dzięki temu zyskasz pewność, że zainwestujesz w ochronę na najwyższym poziomie.
Polisa turystyczna: cena ma znaczenie
... ale nie kluczowe. Rzeczywiście, wysokość składki ubezpieczeniowej jest istotna. Warto jednak pamiętać, że umowa jest zawierana najczęściej na krótki okres, np. na kilka tygodni. A to oznacza, że wydatek jest relatywnie mały, a różnice między cenami poszczególnych produktów niezbyt duże. Dlatego kluczowe jest przyjrzenie się warunkom ubezpieczenia. Znaczenie mają m.in.:
- wysokość kwot, na jakie opiewa polisa turystyczna – sprawdź, do jakiej wysokości zostaną pokryte koszty leczenia czy koszty związane z utratą bagażu,
- zakres, który obejmuje ubezpieczenie KL (czy ubezpieczeniem objęte są wyłącznie nagłe choroby i urazy doznane w wyniku nieszczęśliwego wypadku, czy także konsekwencje chorób przewlekłych?).
Warto pamiętać także, iż standardowa polisa turystyczna sprawdzi się wyłącznie wówczas, gdy podczas wyjazdu nie planujesz rekreacyjnego uprawiania sportów ani tym bardziej sportów wysokiego ryzyka. Co to oznacza w praktyce? Tyle, że jeśli chcesz sobie zapewnić pełną ochronę, a np. planujesz jeździć a nartach czy nurkować – musisz wykupić rozszerzoną wersję ubezpieczenia.
Pamiętaj, że:
- rekreacyjnym uprawianiem sportów będzie np. jazda na wypożyczonym rowerze, pływanie w morzu czy lekka wycieczka górska,
- do sportów wysokiego ryzyka zalicza się np. sporty motorowe i motorowodne, skoki ze spadochronem, wspinaczka wysokogórska, nurkowanie czy jeździectwo.
Upewnij się więc, że Twoje ubezpieczenie obejmie planowane aktywności.
Warto również mieć na uwadze, że koszt ubezpieczenia turystycznego może zależeć od kraju, do którego się wybierasz. Często innymi stawkami są objęte wyjazdy do egzotycznych celów.
Polisa turystyczna – opinie: czy warto je brać pod uwagę?
Warunki ubezpieczenia spisane na papierze to jedno, a prawdziwa obsługa przez towarzystwo ubezpieczeniowe w razie wypadku – to już inna kwestia. Dlatego poza sprawdzeniem zakresu ubezpieczenia i obliczeniem składki, warto poczytać opinie na temat ofert ubezpieczycieli. Dobrym pomysłem jest też zasięgnięcie rady u niezależnego doradcy ubezpieczeniowego. Ekspert pomoże wybrać najodpowiedniejszy produkt, co sprawi, że podczas wyjazdu poczujesz się bezpieczniej..